Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Pentagon sahiplenmedi tehditlerini geri aldı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Pentagon sahiplenmedi tehditlerini geri aldı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

ABD Başkanı Donald Trump, tüm dünyayı savaş atmosferine sokan sözlerinden aniden dönüş yaparak rakiplerinin “Başkanlık yapabilme özelliklerinden yoksun” eleştirilerini haklı çıkardı. Twitter’da Suriye konusunda Rusya’ya yaptığı sert çıkışın hemen ardından sosyal medyada bu kez de Moskova’ya karşı üslubunu yumuşatan bir paylaşımda bulundu.
Trump, kişisel Twitter hesabından paylaştığı son mesajda, “Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dahil hiç olmadığı kadar kötü. Buna hiç gerek yok. Rusya’nın ekonomik olarak desteğe ihtiyacı var ki biz de bunu kolaylıkla sağlayabiliriz. Birlikte çalışmalıyız. Silah yarışını bırakalım” ifadelerini kullandı.

Bu paylaşımdan 40 dakika önce Rusya’ya Suriye’ye askeri müdahale konusunda meydan okuyan bir mesaj paylaşan Trump, “Rusya, Suriye’ye atılacak her füzeyi vuracağını söylemiş. O zaman hazır ol Rusya çünkü füzeler geliyor, hem de iyi, yeni ve akıllısından…” ifadelerine yer vermişti

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

PENTAGON: BEYAZ SARAY’A SORUN

Trump’ın ‘’Hazır ol Rusya, çünkü şirin, yeni ve ‘’akıllı!’’ (füzeler) gelecek’’ tweetiyle ilgili yöneltilen sorular üzerine Savunma Bakanlığı (Pentagon), ‘’Beyaz Saray’a sorun’’ açıklaması yaptı. Pentagon, olası Suriye saldırısı için ‘’Potansiyel gelecekteki askeri eylemlerle ilgili yorum yapmıyoruz’’ dedi.

Ülkeye yönelik olası bir operasyon mesajı olarak yorumlanan paylaşıma Rusya’dan da cevap gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Akıllı füzelerin, teröristlere doğru uçması gerekiyor, topraklarında birkaç yıldır uluslararası terörizmle mücadele eden meşru hükümete değil” ifadesini kullandı.

Bu sözlerin ardından Trump, 41 dakika sonra ortalığı yatıştırmaya yönelik ikinci bir tweet attı. Rusya’ya füze atma tehdidinden silah yarışını durdurma çağrısına geçiveren ABD Başkanı, bu kez şunları yazdı: ‘’Bugün Rusya ile ilişkimiz Soğuk Savaş da dahil olmak üzere her zamankinden daha kötü. Bunu gerektiren bir sebep yok. Rusya’nın ekonomisine yardım için bize ihtiyacı var, bunu yapması çok kolay olurdu ve bizim de tüm ulusların birlikte çalışmasına ihtiyacımız var. Silah yarışı dursun mu?’’

RUSYA’DAN TRUMP’A YANIT

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Twitter’da ‘Silah yarışı dursun mu?’ mesajını paylaşan ABD Başkanı Donald Trump’a yine yanıt verdi. “Bu harika bir fikir” diyen Zaharova, işe ABD’nin kimyasal silahlarını imha etmekle başlamayı teklif etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov ise Moskova’nın Twitter üzerinden yapılan diplomasiyi desteklemediğini ve Amerikan hükümetine Suriye’deki durumu daha da zorlaştırmama tavsiyesinde bulunduğunu belirtti.

Peskov, gazetecilere ABD Başkanı Trump’ın açıklamasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Biz ciddi adımların taraftarıyız. Eskiden olduğu gibi zaten zor olan duruma zarar verecek adımlar atılmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Peskov, ABD’nin Suriye’ye ateş açmak için uydurulmuş bir bahaneyi kullanmaya çalıştığını da vurguladı.

PUTİN İSRAİL’İ UYARDI

Rusya Devlet Başkanı Putin ise “Dünyadaki durum gitgide kaosa dönüyor. Biz mantığın ağır basmasını ve uluslararası ilişkilerin faydalı raya oturmasını, tüm dünya sisteminin daha istikrarlı ve ön görülebilir olmasını ümit ediyoruz. Rusya küresel ve bölgesel güvenliğin güçlenmesi ve istikrarın sağlanması için çabalamaya devam edecek. Tam anlamıyla tüm uluslararası yükümlülüklere uyacak” açıklamasını yaptı.

Putin’in ayrıca İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile telefonda görüştüğü ve “uriye’yi istikrarsızlaştıracak ve güvenliği zedeleyecek adımlardan kaçının” dediği öğrenildi.

İRAN: ŞAM’IN YANINDAYIZ

Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret eden İran’nın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, olası bir ABD saldırısına karşı Suriye hükümetinin yanında olduklarını belirtti. Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esad rejiminin başlıca havaalanları ve askeri üsleri ABD saldırısı tehlikesi nedeniyle boşalttığını duyurdu.

LİBERTER SENATÖR: SAVAŞA KARŞIYIZ

ABD’nin en önde gelen liberter siyasetçisi olan, ABD Başkanlığı için üç kez adaylığını koymuş olan Temsilciler Meclisi Üyesi Ron Paul ise Trump’ın savaş hazırlıklarına karşı sesini yükseltti. Amerikan halkına bulundukları bölgenin Temsilciler Meclisi’ndeki üyesini veya Beyaz Saray’ı arayarak savaşa karşı çıkma çağrısı yapan Teksaslı milletvekili, Trump’ın geçmişte Suriye’ye saldırılmasına karşı çıktığını da hatırlattı.

Trump, 9 Eylül 2013 tarihli tweetinde şöyle demişti: “Suriye’ye saldırmayın – böyle bir saldırı ABD’ye beladan başka bir şey getirmez. Ülkemizi yeniden güçlü ve muhteşem yapmaya odaklanın!’’

KIBRIS: HAREKATLARA KATILMAYACAĞIZ

BBC’nin haberine göre, İngiltere Başbakanı Theresa May, Suriye’ye askeri müdahaleye yeşil ışık yaktı. May’in askeri müdahale onayı için parlamentonun onayını aramayacağı da belirtildi.

İngiltere’nin Kıbrıs’taki üslerini Suriye’deki harekâtlarda kullanma olasılığını değerlendiren Güney Kıbrıs Hükümeti Sözcüsü Prodromos Prodromou ise Kıbrıs’ın diğer ülkelerin Suriye topraklarında planladığı olası bir harekâta herhangi bir şekilde katılmaya niyetli olmadığını ifade etti.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap