Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı

Üçüncü Covid-19 aşı dozundan sonra benzer yan etkiler. Tüm ilaçlar gibi, aşılar da yan etkilere neden olabilir. Bunların çoğu hafif ila orta ve kısa sürelidir. Herkes yan etki görmez. Yan etkiler konusunda endişeleriniz varsa, tavsiye için doktorunuzu arayın.

0

Kovid-19 aşısının üçüncü dozundan sonraki yan etkilerin çoğu hafif veya orta düzeydedir ve yaklaşık olarak ikinci aşıdan sonraki kadar sık ​​görülür.

28 Eylül (2021) tarihli bir Amerikan araştırmasının bu bulguları bekleniyordu, ancak yine de güven vericiydi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından hazırlanan rapor, bir aşı güvenliği akıllı telefon uygulamasına kaydolan ve 12 Ağustos ile 19 Eylül (2021) arasında bir takviye aşısı olan 22.000’den fazla kişiden geldi.

Bu süre zarfında, bağışıklığı baskılanmış ancak daha geniş nüfusa sahip olmayan kişiler için üçüncü dozlara izin verildi.

ABD CDC direktörü Rochelle Walensky bir basın brifinginde, “Yan etkilerin sıklığı ve türü, ikinci aşı dozlarından sonra görülenlere benzerdi ve çoğunlukla hafif veya orta düzeydeydi ve kısa ömürlüydü” dedi.

Sık bildirilen yan etkiler arasında enjeksiyon bölgesi ağrısı (çalışma katılımcılarının %71’i), yorgunluk (%56) ve baş ağrısı (%43) yer aldı.

%28’i genellikle ertesi gün olmak üzere normal günlük aktivitelerini gerçekleştiremediğini bildirdi.

Katılımcıların yaklaşık %2’si tarafından tıbbi bakım arandı ve %0,1’i (13 kişi) hastaneye kaldırıldı.

Üç dozunun tamamı için aynı mRNA (haberci ribonükleik asit) aşısını (Moderna veya Pfizer/BioNTech) alan yaklaşık 21.700 kişilik bir alt grup daha fazla analiz edildi.

Moderna aşısı olanlar arasında kol ağrısı gibi lokalize reaksiyonların üçüncü dozdan sonra ikinciye göre biraz daha yaygın olduğu bildirildi.

Sistemik reaksiyonlar – yani enjeksiyon bölgesi dışında meydana gelenler – üçüncü dozdan sonra ikinciye kıyasla biraz daha az sıklıkta olmuştur.

Aynı model Pfizer/BioNTech aşısı için de meydana geldi.

Her iki aşı için de, ilk aşılama, ikinci ve üçüncü aşılara kıyasla, özellikle sistemik olmak üzere, önemli ölçüde daha az sıklıkta yan etkilerle sonuçlandı.

22 Eylül (2021), ABD sağlık kurumları Pfizer/BioNTech rapel dozlarının yetkilendirmesini 65 yaş üstü, diyabet veya obezite gibi altta yatan bir tıbbi durumu olan 18-64 yaş arası ve virüse özellikle maruz kalanlar için genişletti. işlerinden veya yaşadıkları yerden

ABD CDC, raporunda belirli sınırlamalar olduğu konusunda uyardı.

Bunlar, “v-safe” adlı akıllı telefon uygulamasına kaydolmanın gönüllü olduğu ve katılımcıların ABD nüfusundan daha fazla beyaz olduğu gerçeğini içeriyor.

Çalışma süresi boyunca, bağışıklığı baskılanmamış bazı bireyler, bağışıklığın azalmasından endişe duydukları için tavsiyelerin dışında bir destek almış olabilir.

Bu nedenle, bulgular yalnızca bağışıklığı baskılanmış kişilerle güvenilir bir şekilde ilişkilendirilemez.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku