Dünya

Pfizer, ilaçlarının idamlarda kullanılmasına izin vermeyecek


Dünya

İlaç şirketi Pfizer, ürettiği ilaçların idam mahkumların infazında kullanılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.Şirketten yapılan



İlaç şirketi Pfizer, ürettiği ilaçların idam mahkumların infazında kullanılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, ilaçların “hastaların hayatlarını kurtarmak için üretilediği” belirtildi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Pfizer, söz konusu ilaçların erişimini sınırladı. Yedi ilaç için müşterilere, bunları infaz kurumlarına satmama koşulu getirildi.

Enjeksiyon, ABD’deki infazlarda en yaygın olarak kullanılan yöntem. Farklı ilaçlardan hazırlanan karışım, enjekte edildikten sonra idam mahkumlarını uyutup nefes almasını zorlaştırıyor ve kalbi durduruyor.

Mahkum 43 dakika can cekişti
Avrupa Birliği’nde bu ilaçların ihracının yasaklanmasından sonra Amerikalı üreticiler de aynı yolu izledi. Bunun üzerine Amerikalı yetkililer, infazlarda kullanılabilecek yeni ilaçlar aramaya başladı.

İki yıl önce Oklahoma eyaletinde Clayton Lockett adlı bir mahkumun infazında denenmemiş bir karışım kullanıldı. Lockett’in 43 dakika can cekişmesi büyük tepkiye neden oldu. Pfizer’dan önce 20 kadar küresel ilaç üreticisi ilaçlarının idamlarda kullanılmasına izin vermeyeceğini açıklamıştı.

KAYNAK : Birgün