Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

PKK’lılar 3 mahalleye sıkıştırıldı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 PKK’lılar 3 mahalleye sıkıştırıldı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Şırnak’ta terör örgütü PKK mensuplarınca yerleştirilen el yapımı patlayıcılar uzman ekipler tarafından tek tek imha ediliyor. Teröristlerin Silopi, Cizre ve İdil’in aksine daha karmaşık patlayıcılar kullandığı belirtiliyor. Operasyonun yüzde 65’i tamamlandı.

Şırnak’ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik devam eden operasyonda güvenlik güçleri, 44 günde yaklaşık 20 ton el yapımı patlayıcıyı imha etti.      Kent merkezinde PKK’lı teröristlere karşı 14 Mart’ta başlatılan “Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çiftçi Operasyonu” sürüyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

4 MAHALLEDE DEVAM EDİYOR  

 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet güçlerinin müşterek operasyonu, Cumhuriyet, İsmetpaşa, Gazi Paşa, Dicle ve Bahçelievler mahallelerinde devam ederken, terör örgütü PKK mensuplarınca yerleştirilen el yapımı patlayıcılar uzman ekipler tarafından tek tek imha ediliyor.

 Söz konusu mahallelerin temizlenmesiyle operasyon İsmetpaşa, Yeni ve Bahçelievler Mahallelerinde yoğunlaştırıldı. Güvenlik güçleri, burada köşeye sıkıştırdıkları teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için ilerleyişini sürdürüyor. Güvenlik güçleri ile teröristler arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Güvenlik güçlerinin ilerleyişini el yapımı patlayıcılarla engellemeye çalışan teröristler, uzun namlulu silahlarla operasyon timlerine ateş açarken, bugüne kadar 256 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonda, PKK’lı teröristler tarafından caddelere, sokaklara, kamu binalarına, cami ve okulların yanı sıra evlere tuzaklanan her biri 10 ile 500 kilogram ağırlığında değişen yaklaşık 20 ton ağırlığında, 762 el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi.

PATLAYICILAR OPERASYON HIZINI YAVAŞLATIYOR   

Güvenlik güçleri büyük titizlikle yürütülen operasyonda teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyon bölgelerindeki el yapımı patlayıcıları imha ederek ilerlemek zorunda kalıyor. Bomba imha uzmanları, özellikle güvenlik güçlerinin geçiş güzergahlarına yerleştirilen patlayıcıları öncelikli olarak imha ederken, evlerin içlerine tuzaklanan patlayıcılar ise timler tarafından bulunduktan sonra etkisiz hale getiriliyor.

YÜZDE 65’İ TAMAMLANDI    

Patlayıcılar yüzünden operasyonun hızının yavaşladığını aktaran güvenlik kaynakları, temkinli ve can güvenliğini öncelik alarak operasyonun başarıyla tamamlanmasının amaçlandığını aktarıyor. Operasyonun 44. gününde yüzde 65’inin tamamlandığını kaydeden güvenlik kaynakları, patlayıcıların büyük tahribata neden olduğuna dikkati çekiyor.

ARTIK DAHA KARMAŞIK DÜZENEKLER KULLANIYORLAR   

Teröristlerin karışık düzeneklerle tuzakladığı patlayıcıları uzaktan kontrol etmek için yüzlerce metre uzunluğunda birden fazla kablo bağlantıları kullandığını kaydeden güvenlik kaynakları, patlayıcıların etkisini artırmak amacıyla teröristlerin metal parçalar, çivi, bilye, tüp, yangın tüpü, çelik tencere gibi malzemeler kullandığını belirtiyor.  Patlayıcıların operasyondan uzun süre önce cadde ve sokaklara yerleştirildiğini, fark edilmelerini önlemek amacıyla üzerlerinin kaldırım taşları ya da asfalt ile kapatıldığını belirten uzmanlar, özellikle güvenlik güçlerine ait zırhlı araçların geçiş güzergahlarında yüzlerce kilogram ağırlığında patlayıcılar bulunduğunu, bu patlayıcıların etkisiz hale getirilmesinde çevrede büyük tahribat oluştuğunun altını çiziyor.      Patlayıcıları genellikle kapı ve pencerelerin giriş noktaları ile gardrop, yatak altı, mutfak tezgahı, çocuk beşiği, soba içlerine yerleştiren teröristler bir evin pek çok bölümüne çok sayıda patlayıcı yerleştiriyor.

PKK’lı teröristler, daha önce Silopi, Cizre ve İdil’de gerçekleştirilen operasyonlarda güvenlik güçlerinin patlayıcıları etkisiz hale getirme konusundaki başarısına karşı Şırnak kent merkezinde daha karmaşık düzenekler ile el yapımı patlayıcılar kullanmaya başladı.

Diğer ilçelerden edindikleri tecrübeyi Şırnak’ta uygulamaya çalışan teröristlerin özellikle güvenlik güçlerinin arama yaptığı evlerin kolon ve sütunlarına yerleştirdikleri ve tüplerle güçlendirdikleri patlayıcılarla tamamen binaları göçertmeyi amaçladıklarını aktaran güvenlik kaynakları, bugüne kadar aynı yöntemle 7 evin teröristler tarafından tamamen havaya uçurulduğu bilgisini verdi. Şırnak’ta cep telefonu ile kontrol edilebilen elektronik düzenekli patlayıcıların da kullanıldığını belirten güvenlik kaynakları, operasyon timlerinin bu tür patlayıcıları engellemek için sinyal kesici cihazlar kullandığını aktardı.

(Hürriyet)

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap