plastik kirliliğin kara ve tatlı su türleri üzerindeki etkileri

0 74

Sri Lanka’nın doğusundaki Ampara’da 40 vahşi fil sürüsü tamamen traktörlerden gelen çöplere bağımlı. Fotoğraf  Tharmapalan Tilaxan ,  CC BY-SA 4.0 , Wikimedia Commons aracılığıyla

Plastik kirliliği  , deniz türlerine ek olarak Asya-Pasifik bölgesindeki kara ve tatlı su türlerini de etkiledi  , Birleşmiş Milletler tarafından yapılan yeni bir araştırma 31 Ağustos 2021’i gösterdi.

BM’nin Göçmen Yabani Hayvan Türlerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme (CMS) Sekreterliği tarafından yapılan araştırmaya göre, plastik kirliliğinin etkileri üzerine yapılan çalışmalarda kara ve tatlı su türlerinin çok az temsil edildiği belirtildi.

CMS tarafından yapılan bir açıklamada, çalışmada, Ganga ve Mekong havzalarındaki türlerin “birlikte Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu’na her yıl tahmini 200.000 ton plastik kirliliğine katkıda bulunduğu” belirtildi.

Ganj ve Irrawaddy yunuslarının örneğini verdi. Her iki tatlı su yunusu türü de balık ağları ve misinalar gibi plastik atıkların karışması nedeniyle tehditlerle karşı karşıya kaldı. Bu onların nefes almak için yüzeye çıkmalarını engelleyebilir ve böylece onları boğabilir.

Dugong veya deniz ineği, plastik dişlilerin yanı sıra plastik yutma tehdidiyle de karşı karşıya kaldı. Açıklamada, ikincisinin Hindistan ve Tayland’da dugongların ölümüne neden olduğu belirtildi.

Açıklamada, Asya fillerinin Sri Lanka’daki çöplüklerde yaşadıklarının ve Tayland’da plastik yediklerinin belgelendiği belirtildi.

Çalışmada ayrıca çeşitli kuş türlerinin örneklerine de yer verildi . Asya-Pasifik bölgesinde 500 kuş türü bulunmaktadır. Kara Suratlı Kaşıkçı ve Osprey gibi göçmen kuşların “plastikten yuva yaptıkları, olta ipleri ve nakliye enkazları kullanarak, çoğu zaman civcivlerinin birbirine dolanmasıyla sonuçlandığını” kaydetti.

Deniz enkazına yakalanmış bir kaplumbağa. Fotoğraf: Wikimedia Commons

 Mekong havzasında tatlı su türlerine ek olarak karasal ve kuş türlerinin de atılan olta takımlarına ve uçurtma iplerine dolandığı rapor edilmiştir.

Çalışma, plastik kirliliği sorununun yalnızca daha da kötüleşeceğini kaydetti. 2030 yılına kadar yılda yaklaşık 53 milyon ton plastik su sistemlerine girebilir ve bu da sonunda 90 milyon tona çıkabilir.

Çalışma, plastiklerin çevreye girmesini önlemek için çeşitli önerilerde bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku