Porsche Macan GTS 2021 İncelemesi

0 75

Nedir?

Porsche’nin eskiden modelleri sonsuza kadar kullanma alışkanlığı vardı, onlara sık sık büyük bir güncelleme verdi, ancak aynı temel arabaya bağlı kaldı. Orijinal 911, 1964’ten 1989’a kadar koştu ve 928, 1978’den 1995’e kadar takılı kaldı. Marka bugünlerde çok daha iyi finansal sağlık durumunda, bu nedenle normal yedi yıllık model döngülerine sahip olma eğilimindeler, ancak Macan 2014’ten beri piyasada ve az önce ikinci makyajını aldı. Bunun nedeni, 2023’te tamamen yeni bir elektrikli Macan gelene kadar kaleyi elinde tutması gerektiği ve o zaman bile Porsche, 2024’e kadar daha yeni EV ile birlikte satmayı umuyor.

Porsche yüz gerdirmelerinde olduğu gibi, dış revizyonlar da incelikli. Ana değişiklik, daha yatay bir stile sahip olan ön tamponda. Göstergeler yukarı taşındı ve LED farlar da artık standart. Bu arada GTS, gotik bir aşamaya giriyor gibi görünüyor ve ayrıca siyah dudak parlatıcısını da bozdu. Arkada yeniden tasarlanmış bir difüzör var.

İçeride, Volkswagen Grubu’nun düğmelere karşı savaşı, orta konsoldaki düğmelerin yerini dokunmatik ve parmak izi çeken bir panel aldığından Macan’a doğru yolunu buldu. Modern görünüyor ve dokunsal geri bildirim, kullanımının nispeten kolay olmasını sağlıyor, ancak kullanılabilirlik için ileriye doğru bir adım değil. Ortadaki vites kolu hala fiziksel bir kol, ancak deri tozluğunu kaybetti ve çıplak plastiği ortaya çıkardı.

Mekanik değişiklikler çok daha önemli görünüyor. En azından ilk bakışta. Porsche’nin basın açıklaması Macan S ve GTS için güç artışlarından bahsederken Macan Turbo düşürüldü. Gerçekte olan şey, yeni GTS’nin eski turbonun 434bhp 2.9 litrelik V6’sını alması , Macan S’nin ise eski 3.0 litrelik ünite yerine eski GTS motorunu (aynı V6’nın 375bhp versiyonu) alması. Serinin alt kısmında , sade Macan , Golf GTI’lardan türetilen 2 litrelik dört silindiri koruyor, ancak yeni bir turboşarj sayesinde toplam 261bhp için 20bhp kazanıyor.

Şasi açısından, önceden bir seçenek olan ayarlanabilir havalı süspansiyon artık GTS’de standart olarak sunuluyor ve gövdeyi zeminden 10 mm daha alçaltıyor ve ön yüzde %10 ve arkada yüzde 15 daha sert hale getiriyor.

Tüm bunlar yeterli değilse, Porsche artık Macan’da ParkAssist’i de sunuyor, yani isterseniz kendi kendine park ediyor.

Nasıl bir şey?

Macan, bazı şeyleri apaçık göstermekte çok iyidir. Basit kararların yanı sıra derin bir mühendislik kombinasyonu sayesinde, diğer otomobil üreticilerinin bunu neden bu kadar yanlış anladığını merak etmenize neden oluyor.

İçeri gir ve istediğin gibi oturabilirsin. İsteğe bağlı uyarlanabilir spor koltuklar oldukça sağlamdır, ancak desteklerden koltuk uzunluğuna ve eğimine ve tabii ki bel desteğine kadar her şey ayarlanabilir. Normal sürüş sırasında engellemeyen ince, sağlam bir çerçeveye, dar kollara ve çok dokunsal kanatlara sahip direksiyon simidi ile aynı .

Yenilenen havalı süspansiyon ve amortisörler sayesinde Macan GTS, daha geniş bir ayar aralığı sunuyor. Konfor modunda, nispeten sağlamdır, ancak sönümleme kalitesi nedeniyle kötü yüzeyleri çoğundan daha iyi tamamlar, – genel olarak – birçok yumuşak süspansiyonlu arabadan daha konforludur. Biraz yalpalama var, ancak daha sert amortisör modları ve havalı süspansiyon için daha düşük sürüş yüksekliği ayarı bunu ustalıkla ortadan kaldıracak. Hepsi de İngiliz yollarında mükemmel şekilde kullanılabilir.

Basın ve Macan GTS, neredeyse iki tonluk boş ağırlığına ve uzun gövdesine rağmen, bir hot hatch’in güvenilir bir izlenimini veriyor. Güzel ağırlıklı direksiyon ve bol tutuş, ihtiyacınız olan tüm güveni sağlarken, tork vektörü somut bir fark yaratır ve sizi daha dar virajlardan ateşler ve görünmeyen bir elin gerçek dışı hissi ile size yumuşak bir itme sağlar. Gerçekten dar virajların çıkışında gaza basın ve bir miktar fazladan savrulma için arkaya yeterli gücün gitmesine bile izin verecektir. Tek bir çekince varsa, direksiyonda hafif bir belirsizlik var, ancak isteğe bağlı Pirelli P Zero Corsa lastikleri bunu düzeltebilir.

İç mekan artık özellikle modern görünmüyor, ancak nasıl baktığınıza bağlı olarak bu kötü bir şey olmayabilir, çünkü malzemeler genel olarak hala birinci sınıf. 1.000 sterlinlik bir seçenek için çok ucuz göründüklerinden, boyalı hava menfezlerinden uzak durun. Bilgi-eğlence sistemi için de aynı hikaye. Fiziksel kısayol düğmelerinin bazıları gitti ve mevcut en modern sistem değil, ancak çok daha kötüsünü yapabilirsiniz. En azından diğer Volkswagen Grubu markalarında.

Tartışılacak ilk şeyin, en üst düzeyde yeni bir Porsche’nin performansı olmasını bekleyebilirsiniz, ancak sonunda işte buradayız. Güç aktarma donanımı, aynı 2.9 litrelik V6 ile eski Turbo ile aynıdır  , ancak daha iyi tepki ve azaltılmış turbo gecikmesi için yeniden kalibre edilmiştir. Çok etkili ve lineerdir ve eski Turbo’dan daha az vızıltı ile biraz ahenksiz ama amaçlı bir hırlama yayar. Fırlatma kontrol işlevinin etkinleştirilmesi son derece kolay olduğu için kesinlikle hızlıdır, ancak rekabet yetişmiştir ve daha fazla ateş gücüne sahip birçok rakip vardır. Bir Golf R bile ham performansta kilometrelerce geride değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku