Teknoloji

Postalarınız Artık Uçacak


Teknoloji

Önemli bir posta beklerken en kısa sürede ve güvenli bir şekilde teslim almak kuşkusuz herkes için en önemli kriterlerden biridir. Drone aracılığı ile yapılacak olan teslimatlar çözüm olma niteliğinde.Drone teknolojisi beraberinde bir çok güvenlik sorununu getirse de hayatımıza katacağı kolaylıklar tartışmasız bir şekilde ağır basmakta. Avustralya hükümeti de aynı fikirde olacak ki posta dağıtım sisteminde deneme olarak drone kullanmaya karar vermiş. Geçtiğimiz yıllarda Amazon ve Google benzer projeleri hayata geçirme kararı almışlardı.

Drone kullanımında en büyük sorun kişisel kullanım esnasında hava trafiğine yönelik tehlike arz eden durumlar yaşanması riski. Hatta Hollanda hükümeti yasadışı uçuş yapan drone’ları yakalamak için kartalları eğitmeye başladığını duyurmuştu. İki haftalık bir deneme sürecinde Sivil Havacılık Güvenlik Yetkilileri projenin güvenilirliğini yakından inceleme fırsatı bulacak. Avustralya Ulusal Posta Servisi bu projeyi hayata geçirirken kırsal alanda yaşayan vatandaşlarını düşünmüş. Taşra hayatını seçen kişiler bu sayede postalarını almak için evlerinde çıkıp kilometrelerce yürümek zorunda kalmayacak. İlk olarak deneme sürüşü esnasında bu kriterler uyan 50 haneye haftada iki kez evlerinin önüne drone ile posta teslimi yapılacak.

ARI laboratuvarlarının ürettiği posta teslimi yapacak olan dronelar içerisinde paraşüt ve üstünde ikaz ışıkları olacak. Drone üzerindeki kamera sayesinde operatör herhangi bir tehlike olması durumunda acil olarak müdahale edebilecek. 2016 yılı sonunda doğru bu sistemin yaygınlaşması bekleniyor.

Drone İçin Beklediğimiz Gelişme

 

Haberin videosunu izlemek görseller için tıklayın.

 

KAYNAK : Milliyet