Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Ramazan’da sağlıklı beslenme için temel kural!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Ramazan’da sağlıklı beslenme için temel kural!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Sağlıklı beslenmenin temel kuralı vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin ögelerinden yeterli miktarda tüketmektir. Vücudun ihtiyacını karşılamayacak düzeyde besin ögeleri tüketildiğinde gerekli enerji sağlanmadığı için yetersiz beslenme durumu oluşur. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek, sağlıklı bir ruha sahip olabilmek ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek ancak sağlıklı ve dengeli beslenme ile mümkündür.

DENGELİ BESLENME NASIL OLUR

Sağlıklı beslenme formülü

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Öncelikle beslenme (sağlıklı ve dengeli beslenme) mutlaka çok yönlü olmalıdır. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri vücuda yeterli oranda alabilmek için tüm besin gruplarından yeterli miktarda tüketmek gerekir. Günde iki defa tahıl ürünleri tüketilmelidir. Günlük meyve ve sebze tüketimi bol olmalıdır. Süt ve süt ürünleri muhakkak günlük olarak tüketilmelidir. Aşırı yağ tüketiminden kaçınılmalıdır. Besinlerin hazırlanış ve pişirilme şekli doğru olmalıdır. Şeker ve tuz tüketiminin az olmasına özen gösterilmelidir. Sıvı tüketiminin yeterli oranda olması önemlidir. Bu oran kadınlarda 2,5 litre iken erkeklerde 3 litredir. Alkol ve kafein tüketimi azaltılmalıdır. Hazır gıda tüketiminden uzak durulmalıdır. Öğün miktarı sık olmalı ancak az az yenmelidir. Nişasta ve posa içeren yiyecekler tüketilmelidir. Yiyeceklerin ağızda yavaş yavaş çiğnenmesine özen gösterilmelidir. Sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Düzenli fiziksel aktivite yapılmalıdır.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENEN BİR KİŞİ NASIL GÖRÜNÜR

Sağlıklı beslenme yapan kişi; sağlam bir bedensel duruşu vardır, bakışları dikkatlidir, hareketli bir yapıda olur, sağlıklı bir cilde sahiptir, saçlar parlak ve canlıdır, kas gelişimleri iyidir ve kuvvetli kaslara sahiptir, kol ve bacaklar iyi gelişmiştir, vücut ağırlığı boyuna ve yaşına göre orantılı olur, ruhsal ve sosyal yönden gelişimi iyidir, iştahlıdır.

YETERSİZ VE DENGESİZ BESLENEN BİRİ NASIL GÖRÜNÜR

Sağlıklı beslenmeyen kişi; ağır ve isteksiz hareket eder, vücut eğri ve karın şiş haldedir, ciltte pürüzler oluşur, baş ağrısı şikayetleri çoktur, sürekli yorgunluktan şikayet eder, iştahsızdır.

 


Bursa Haber | Bursa Haberleri | Bursa | Son Dakika | 2018

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap