Rekabet Kurulu’ndan WhatsApp kararı – Teknoloji Haberleri

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

DİKKAT! 14 uygulamada gizlilik ihlalleri var!

Facebook yatırımcıları yanılttı mı? Hesabınızı neden devre…

Rekabet Kurulu, Feysbuk’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirmiş olduğu yeni koşullarla ilgili soruşturmada verdiği geçici önlem kararının gerekçesini deklare etti.

Mevzuya ilişkin Kurul sonucu, Rekabet Kurumunun web sitesinde yayımlandı.

Kararda, dava mevzusunun, Feysbuk’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirmiş olduğu koşullara ilişkin, 4054 sayılı Kanun kapsamında geçici önlem alınması olduğu açıklandı.

İlgili girişim tarafınca piyasaya çıkan bilgilendirme metni çerçevesinde, söz mevzusu uygulamanın rekabet hukuku bakımından sömürücü ve dışlayıcı bazı etkilere niçin olabileceğinin görüldüğü belirtilen kararda. WhatsApp verilerinin kapsam ve öneminin vurgulanmasında yarar görüldüğü, uygulamanın kullanıcılara ilişik bildiri içerikleri, konum, profil fotoğrafı, grup bilgilerinin yanı sıra, kullananların cihazlarında yüklü öteki bilgilere de erişim sağlayabildiğine yer verildi.

Bunların rehber, galeri benzer biçimde bilgiler ile sınırı olan kalmadığı, cihazda yüklü öteki uygulamalarda kullanılan verilerin de kısmen erişilebilir olduğu endişesinin de bulunmuş olduğu vurgulanan kararda, ek olarak kullanıcılara getirilen yükümlülüğün tam olarak açıklanmadığının da görüldüğü açıklandı.

Kararda, Feysbuk’ta kişilerin kapalı bir grubun tamamına açacakları detayları paylaşmaktayken WhatsApp’ta daha minik gruplarda daha hususi yada ticari sır içerebilecek verilerin paylaşılabildiğinin de altı çizildi.

Yeni kullanım koşullarının yol açmış olduğu endişeler
Söz mevzusu verilerin, Feysbuk’un etkinlik gösterdiği öteki pazarlarda kullanılmasının ve bunun WhatsApp kullanımı için mecburi tutulmasının 4054 sayılı Kanun kapsamında yol açmış olduğu endişeler ise şöyleki sınıflandırıldı:

“WhatsApp verilerinin, öteki Feysbuk şirket ürün ve verilerine bağlanması, Feysbuk’un tüketici kontakt hizmetleri pazarındaki enerjisini, web reklamcılığı alanındaki rakiplerinin faaliyetini zorlaştıracak şekilde kullanımı, aşırı veri toplanmasının ve verinin başka hizmetler için kullanılmasının tüketicinin sömürülmesine yol açması.”

Kararda, halihazırda Feysbuk’un tüketici kontakt hizmetleri, toplumsal ağ hizmetleri ve çevrim içi reklamcılık hizmetleri pazarlarındaki pazar gücü dikkate alındığında, söz mevzusu uygulamaların soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğu değerlendirildi.

“Telafisi mümkün olmayan durum”
WhatsApp kullanıcılarının, Feysbuk tarafınca sunulan koşulları kabul etmeleri halinde öteki grup şirketlerin de ilgili verilere haiz olacağı ve bu verileri kullanmaya başlayacağını vurgulanan kararda, şunlar kaydedildi:

“Bu durumda, yürütülecek olan soruşturma sonucunda Feysbuk’un söz mevzusu davranışına son verilmesine karar verilmesi halinde, bu verilerin geri alınması ve kullanılmasından meydana gelen avantajların ortadan kaldırılması oldukça güçtür. İnceleme mevzusu uygulamanın, bu yönüyle telafisi mümkün olmayan bir durum ortaya çıkaracağı aşikardır. Bu bakımından Feysbuk’un araştırma mevzusu uygulamasına yönelik geçici önlem uygulanmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.”

“Feysbuk’un yeni kullanım koşullarını durdurduğunu bildirmesi uygun olacaktır”
Halihazırda Feysbuk tarafınca, WhatsApp kullananların bir kısmına 8 Şubat 2021’den itibaren verilerinin başka hizmetler için kullanılacağına dair bilgilendirmenin yapıldığının bilinmiş olduğu belirtilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Bu durumda, kullananların bir kısmının bu koşullara onay vermiş olması da oldukça muhtemeldir. Dolayısıyla ilgili geçici önlem kararının Feysbuk tarafınca sunulan bu yeni kullanım koşullarını kabul eden kullanıcılar da dahil olmak suretiyle Türkiye’deki tüm kullanıcılar bakımından geçerli olması gerekmektedir. Bu yüzden, Feysbuk’un, Türkiye’de bu koşulları kabul eden yada bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara, veri paylaşımını içeren yeni kullanım koşullarını durdurduğunu bildirmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.”

Rekabet Kurulu söz mevzusu sonucu, 11 Ocak 2021’de oy birliği ile almıştı.

Gizlilik politikası ve hizmet şartlarında değişikliğe gideceğini açıklamasının peşinden büyüyen tepki sebebiyle WhatsApp, 8 Şubat’ta yürürlüğe sokmayı organize ettiği uygulamayı, 15 Mayıs’a kadar ertelediğini duyurmuştu.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku