Ressam ve heykeltıraş Selma Gürbüz vefat etti – Kültür

0 10

[ad_1]

Sanatçının vefatını İstanbul Çağıl’in yanı sıra çeşitli sanat kurumları toplumsal medya hesaplarından duyurdu.

İstanbul Çağıl’in toplumsal medya hesabındaki paylaşımda, “Sanatçı Selma Gürbüz’ü zamansız kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kırk yıla yaklaşan kariyerinde zamandan ve mekandan bağımsız, masallar ve mitlerle örülü yapıtlar ortaya koyan sanatçıyı, ‘Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer’ sergisi devam ederken kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Ailesi, sevenleri ve tüm sanatseverlere başsağlığı diliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Benim için her sergi bir hesaplaşmadır.” diyen modern sanatın mühim isimlerinden Gürbüz, serginin açılışında yapmış olduğu konuşmada şunları söylemişti:

Yaptıklarımı seyirciyle paylaşmak, dünyamı korkusuzca önlerine sermek tanım edilemez duygular verir bana. Her sergi hem de yeni bir düşüncedir, yeni bir duygudur benim için. O nedenle kendimi talihli hissederim. Bu sebeple kafamın içi hep doludur. Sonu gelmeyen bir doluluk. Hiçbir sergimin son nokta olmadığını bilirim bu yüzden. Her seferinde yeni bir arayışla, yeni bir yutkunmayla, yeni bir söz söyleme ihtiyacı hissederim.

Selma Gürbüz hakkında

İstanbul’da 1960’da dünyaya gelen Gürbüz, sanat eğitimine 1980 senesinde İngiltere’deki Exeter College of Art Design’da başladı.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Kısmı’nden 1984’te mezun olan Gürbüz, Paris, Roma, Buenos Aires ve Barselona başta olmak suretiyle, Japonya’nın değişik şehirlerinde de birçok sergiye katıldı.

Gürbüz’ün yapıtları, Londra’daki The British Museum, Paris’teki Galerie Maeght Koleksiyonu, İstanbul Çağıl, Ankara Fotoğraf Heykel Müzesi benzer biçimde değişik koleksiyonlarda bulunuyor.

İstanbul Çağıl Şef Küratörü Öykü Özsoy’un küratörlüğünü üstlendiği sanatçının son sergisi “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer“, 30 Haziran’a kadar ziyaret edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku