Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Reza Zarrab O Bankaların İsimlerini Açıkladı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Reza Zarrab O Bankaların İsimlerini Açıkladı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Kara para aklamak, bankacılık kanununa muhalefet ve terörün finansmanı gibi suçlardan ABD’de tutuklu bulunan İran asıllı işadamı Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) avukatı Benjamin Brafman ile New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara arasında adeta belge savaşı yaşanıyor.

Zarrab 50 milyon dolar kefalet ve ev hapsinde tutulma şartıyla yargılanma talebinde bulunmuştu. Hâkim Richard Berman’ın kararını çok yakın bir zaman içerisinde açıklaması bekleniyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

ABD’de tutuklanan Reza Zarrab’ın, tutukluluğunun devamı için mahkemeye yeni deliller sunuldu. Savcı Preet Bharara’nın ofisi Zarrab’ın ‘ifadesinde yalan söylediğini’, İngilizce ve Farsça bildiğini gösteren delilleri mahkemeye bir dilekçeyle iletti.

SAVCI: ZARRAB’IN MAL VARLIĞI WHATSAPP YAZIŞMALARINDA

WhatsApp mesajlaşmalarının İngilizce yapılmasını Savcılık, ‘Zarrab’ın İngilizce’yi iyi bildiğine’ ilişkin kanıt olarak sundu. Ayrıca Zarrab’ın ‘Mojtaba 2’ ile yaptığı görüşmelerde Farsça bildiği, WhatsApp üzerinden yaptığı Farsça yazışmaların iş ve para akışı ile ilgili olduğu iddia edildi.

Savcılık, hem mesajlaşmanın İngilizce yapıldığına dikkat çekti hem de Zarrab’ın ilk ifadesinde mal varlığı sorulduğunda; ne yatından ne jetten ne de denizaltısından bahsetmediğine vurgu yaptı. Savcı’nın delil olarak sunduğu WhatsApp mesajlaşmasında, alınacak yeni gemiler ve bu gemilerin bandıraları konusunda da mesajların olması dikkat çekti.

Zarrab’ın avukatı Brafman, Zarrab’ın kendi el yazısı ile kaleme aldığı mal varlığına ilişkin mahkemeye sunduğu belge ise dikkat çekici. Belgeye göre, Zarrab’ın parası Denizbank, Garanti ve Halk Bankası’nda bulunuyor. Türkiye’de ve ABD’de yürütülen soruşturmalarda üç bankanın Zarrab’ın transferlerinde kullandığı ortaya çıkmıştı. Özellikle yüklü miktardaki transferler için Denizbank ve Garanti’nin merkez şubelerinin kullanılması bankacılık sektörüne de uzun süre tartışma konusu olmuştu.

Brafman’ın sunduğu belgelerde, Zarrab’ın FBI ajanlarına verdiği ifade sırasında beyan ettiği mal varlığı şöyle sıralanıyor: ”Kanlıca’da ev-Türkiye, Metroport’ta işyeri-Türkiye, mobilya fabrikası arazisi-Türkiye, Kapalıçarşı’da bir dükkan-Türkiye, Beylikdüzü’nde küçük bir daire-Türkiye, baba evi-Türkiye, aile evi, Tahran-İran.”

Yeni Hayat Gazetesi

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap