Richard Branson uzaya giden ilk milyarder oldu

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

DİKKAT! 14 uygulamada gizlilik ihlalleri var!

Facebook yatırımcıları yanılttı mı? Hesabınızı neden devre…

Richard Branson’ın kendi şirketine ilişik Virgin Galactic’in uzay aracı ile 100 kilometre yüksekliğe çıkmayı başardı. Branson’ı taşıyan uzay aracı yolculuğunu arkasından kısa bir süre sonrasında Dünya’ya döndü.

Meşhur İngiliz iş adamı Richard Branson uzaya giden ilk milyarder oldu. 70 yaşındaki Branson ve Virgin Galactic ekibinden beş kişiyi taşıyan uzay aracı, New Mexico çölü üstünde 88 kilometre yüksekliğe ulaştı. Tarihe geçen ekip, üç dört dakika süresince sıfır yerçekimini deneyim etti ve dünyanın eğriliğini görebildi.

17 YILLIK SIKI ÇALIŞMA

VCC Unity uzay aracı Dünya’ya inerken canlı gösterim esnasında konuşan Branson, “Bizi bu kadar uzağa getiren 17 senelik oldukca sıkı emek harcama sebebiyle Virgin Galactic’teki tüm görkemli ekibi kutlama ediyorum” ifadelerini kullandı.

2004’TEN BERİ BU ANIN HAYALİNİ KURUYOR

Sir Richard’ın bu hedefine erişmesi seneler aldı. Bu projeye 2004’te süregelen işadamı, 2007’de ilk uçuşu gerçekleştirmeyi umuyordu. BBC’ye konuşan Sir Richard “Niçin uzaya çıkmasınlar ki? Uzay sıradışı bir yer, Evren de büyüleyici… İnsanların güzel Dünyamıza uzaktan bakıp, yeryüzüne döndükten sonrasında da Dünya’ya iyi bakmasını isterim.” İfadelerini kullanmıştı.

RİCHARD BRANSON KİMDİR?

Sir Richard Charles Nicholas Branson 8 Temmuz 1950’de İngiltere’de dünyaya geldi. 1970’de postayla eve sipariş hizmeti veren bir plak şirketi kurdu. 1972’de ‘Virgin Records’ isminde bir plak mağazaları zinciri açtı. Branson’ın Virgin markası, Virgin Atlantic havayolu şirketini kurduktan ve Virgin Records şirketini genişlettikten sonrasında 1980’lerde hızla büyüdü. 2004 senesinde, uzay turizmi için tasarlanmış SpaceShipTwo alt yörüngesel uzay uçağıyla dikkat çeken, California’daki Mojave Hava ve Uzay Limanı’nda bulunan uzay uçuşu şirketi Virgin Galactic’i kurdu.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku