Riekerink: Bu Sezon En Önemli Hedefimiz Şampiyonluk

0

Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, yıldız futbolcu Wesley Sneijder konusu ile ilgili, “Tüm oyuncularıma en adil şekilde tatilden dönme programı yaptım. Bazen tabii ki planladığınız şeyler istediğiniz gibi gitmiyor. Bunu bu şekilde görebiliriz” dedi.

Açıklamalarda bulunan Riekerink, “Öncelikle çok mutlu ve gururlu olduğumu söylemek istiyorum, çünkü Galatasaray’ın hocasıyım. Geçen sene çok yoğun bir dönemden geçtik, çok önemli hedefimiz vardı, yoğun bir dönem geçti. Geçen sene son maçta Fenerbahçe’yi yenerek Türkiye Kupası’nı aldık ve sezonu böyle kapattık. Son 3 ay takımı devraldım, birazcık tesadüf olarak değerlendirebiliriz. İlk altyapının başına geldim, sonra A takıma geldim. Çok gururluyum Galatasaray’ın başında teknik direktör olarak yeni sezona başladığım için” açıklamasında bulundu.

“ŞAMPİYONLUK GALATASARAY’IN DNA’SINDA VAR”

Riekerink, şampiyonluğun Galatasaray gibi üst seviye bir takımın DNA’sında olduğunu belirterek, “Kesinlikle ana hedefimiz şampiyonluk ama Türkiye Kupası’nı da unutmamak lazım. Takımı kurma ve daha iyi yere gelmesi anlamında Avrupa’da olmamak avantaj olarak değerlendirilebilir. Daha çok zamanımız olacak. Geçen sene mesela en güzel örnek buna. Hafta içi maç oynadık, hafta sonu maç antrenmana zaman bulamıyorduk” ifadelerini kullandı.

“GEÇEN SENEKİ SORUMLULUKLA BU SENEKİ SORUMLULUK ÇOK FARKLI”

Geçen sene son 3 ay geldiğini hatırlatan Riekerink, “Oyuncular benim getirdiğim oyuncular değildi. Bazı bahaneler olabilir. Fiziksel durumunun çok iyi olmadığını düşünüyorum. Şuan benim takımım. Gelecek gidecek oyuncular takımın oyun tarzı hepsi benim sorumluluğum altında. Bu bende bir baskı oluşturmuyor. Mutlaka geçen seneki sorumlulukla bu seneki sorumluluk çok farklı. Bu zamana kadar alınan tüm kararlar benim sorumluluğumdaydı. Sorumluluk artık tamamen bendedir. Bunda bir baskı hissetmiyorum” diye konuştu.

“BAZEN TABİi Kİ PLANLADIĞINIZ ŞEYLER İSTEDİĞİNİZ GİBİ GİTMİYOR”

Sneijder konusu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Riekerink, “Futbol bu her an her şey olabilir. Sneijder aramıza katıldı biliyorsunuz. Wesley’in tutkusundan, hırsından memnunum. İlk topladığımız günden bu yana her şeyden memnunum. Tabii ki hoca olarak açıklamam geç oldu ama ondan sonra tüm oyuncularıma en adil şekilde tatilden dönme programı yaptım. Bütün programı oyuncularıma ben bildirmiştim. Bazen tabi ki planladığınız şeyler istediğiniz gibi gitmiyor. Bunu bu şekilde görebiliriz. Takdir edersiniz ki biz bir aileyiz. Bazı konular aile içinde çözülmesi gereken olaylar. Bu konuda fazla detay veremeyebilirim” dedi.

“TAKVİYE YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Galatasaray’ın transfer çalışmalarına da değinen Riekerink, “Büyük takımlara bakarsanız birçok hocanın isminin yazılması normaldir. En sonunda da ben teknik direktör olarak göreve başladım. Bunun transfer dönemine etki edeceğini düşünmüyorum, zamanımız var. Transfer dönemini etkilemez. Geçen sene biliyorsunuz ön libero sıkıntımız vardı. Şuanki kadromuzda Hamit sakatlıktan döndü, Dzemaili var, Selçuk var, 3 oyuncumuz var ama o mevkii için takviye yapmamız gerekiyor . Ayrıca forvet veya forvetler anlamında takviyeler yapılabilir” açıklamasında bulundu.

“TAKIMINI FİZİKSEL ANLAMDA NELER YAPABİLDİĞİ ÖNEMLİ”

Takımın fiziksel durumunun önemli olduğunu belirten Riekerink, “Geçen sene düşünmedim değil farklı sistemler ama bunun risk olacağını düşündüm. Antrenman ve çalışma için geçen sene bir zamanımız yoktu ama bu sene zamanımız var. 10 numara sistemle mi oynayacağız, çift ön libero ile mi oynayacağız gibi şeylere yoğunlaşmamız mümkün. Takımını fiziksel anlamda neler yapabildiği önemli. Şuanda üzerine yoğunlaştığımız konular bunlar. Tabii ki farklı sistemlerde deneyerek takımın buna alışmasını sağlayacağız. Bu yıl bunu deneme şansımız var” şeklinde konuştu.

“SERDAR ÇOK ÇALIŞKAN BİR OYUNCU”

Yeni transferler hakkında da konuşan Riekerink, “Serdar tabii ki hepimizin bildiği gibi üst düzey bir oyuncu. Her şeyden önce çok çalışan ve yetenekli bir oyuncu. Talihsiz sakatlıkları inşallah tekrarlanmaz. Çok çalışan bir oyuncu. Beni dinleyen ve sahada duyduklarını uygulama çalışan bir oyuncu. Emrah’ı ise benden daha iyi tanıyorsunuz. Emrah’ın bu yeteneğini daha iyi nasıl yukarı çıkarabilirim onu düşüneceğim. Aramızda Gökay var 17 yaşında. Çok yetenekli bir oyuncu. Ona da yeterli yardımı yapacağım. Doğum tarihi de çok güzel, 19 Mayıs’ta doğdu. Milli takım aralarında birçok genç oyuncu kadroya katmak istiyorum. Çok yetenekli oyuncularımız var. İlerleyen zamanda daha çok genç oyuncu görmek istiyorum A takımda” dedi.

“DOĞRU ADIMLAR ATMAK İSTİYORUZ”

Ayrılan oyuncuların kendi raporları doğrultusunda ayrıldığını belirten Riekerink, “O konuda kararlar benim fikirlerim sayesinde alınıyor ondan şüpheniz olmasın. Gelecek arkadaşlarımızla ilgili ise kulübümüzün finansal sıkıntıları var. Doğru adımlar atmak istiyoruz. Çok fazla uçuk rakamlar harcayamayız. Bunlar doğrultusunda ilerleyen günlerde gerekenler yapılacaktır” dedi.

“WESLEY, KÜÇÜKLÜĞÜMDEN BERİ TANIDIĞIM BİR OYUNCU”

Seneijder konusuna değinerek, Galatasaray’ın kendisi için çok yakın olduğunu vurgulayan Riekerink, “Taraftarlarımıza bir mesaj vermek istiyorum; içleri rahat olsun. Elimizden gelenin en iyisi yapıp, mutlu günlere ulaştıracağız. Galatasaray gibi büyük bir camianın devamlı şampiyonluk beklemesi çok normal. Biz her şeyimizi vereceğiz. Bu problemlerin şuan olması daha iyi, vaktimiz var. Wesley hakkında 100 tane soru sorabilirsiniz. Küçüklüğünden beri tanıdığım bir oyuncu Wesley. Galatasaray da bana inanılmaz derece yakın. O yüzden elimizdeki kadroda duygusallığı bir kenara bırakıp şampiyonluk yaşamak istiyoruz. Şuan tamamen ona odaklanmış durumdayız. Problemleri çözmek için gerekli vaktimiz olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

“BU TAKIMIN HER ŞEYLE BAŞ EDEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Şuan yeni bir takım oluşturduklarını dile getiren Riekerink, “Bu takımı oluştururken farklı oyuncular elinizde bulundurabiliyorsunuz. Ben de bu yeni takım kurulumuna uygun hoca olduğumu düşünüyorum. Çok önemli hocalarımız var aramıza katılan. Mutlaka çok önemli bir süreç. Baştan takım kuruyorsunuz ancak bu grubun bunlarla baş edebileceğini düşünüyorum. Genç oyuncularla anahtar oyuncuları güzel şekilde mix yapmanız gerekiyor” dedi.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku