Teknoloji

Rubülhali Çölü’nün Uzaydan Görünümü Büyüledi


Teknoloji

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), dünyanın en ölümcül ve ıssız bölgelerinden birisi olarak bilinen Arap yarımadasındaki Rubülhali Çölü’nün eşsiz güzellikteki görüntülerini elde etti.Avrupa Uzay Ajansı (ESA), dünyanın en ölümcül ve ıssız bölgelerinden birisi olarak bilinen Arap yarımadasındaki Rubülhali Çölü’nün eşsiz güzellikteki görüntülerini elde etti.

Avrupa Birliği’nin dünya gözlem programı Copernicus projesi kapsamında uzaydaki yörüngesinde seyreden Sentinel-2A uydusu, Suudi Arabistan’ın güneyinde, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ve Yemen’in kuzeydoğusunda bulunan dev çölden fotoğraflar çekti.

Yaklaşık 650 bin kilometrekare büyüklükteki çölün uydu fotoğraflarına yansıyan renkli kum tepecikleri ve diğer detayları, modern tarzda bir sanat eserini andırıyor. Kahverengi ve mor rengin değişik tonlarının görülebildiği bölgeler, tuz ve alçı taşı minerallerinden oluşuyor.

Dünyanın en bitişik ve yoğun kum çölü olan Rubülhali, insanlar için çok çetin hava koşullarına ev sahipliği yapıyor. Bir yıl içinde metrekareye sadece 3,5 santimetre yağış alan çölde sıcaklıklar genellikle 48 dereceyi aşıyor. Şiddetli rüzgarlar, yüksekliği 250 metreye varabilen dev kumullar meydana getirebiliyor.

CİHAN