Rus jeti Amerikan keşif uçağıyla burun buruna geldi

ABD Savunma Bakanlığı, AA’ya yapılan açıklamada,  Baltık Denizi’nde uluslararası sularda gerçekleşen olayda bir Rus jetinin,  Amerikan keşif uçağını taciz ettiğini bildirdi.

 

    Pentagon sözcülerinden Laura Seal tarafından AA’ya gönderilen yazılı  açıklamada, “29 Nisan’da Baltık Denizi’nde uluslararası sularda rutin rotasında  seyreden bir Amerikan RC-135 uçağı, bir Rus SU-27 savaş uçağı tarafından güvenlik  ve profesyonellik kurallarına uymayan bir şekilde taciz edildi” ifadeleri  kullanıldı.

 

    Açıklamada Rus jetinin, Amerikan uçağına 7,5 metre kadar yaklaştığı  kaydedildi.

 

    Seal, açıklamasında Rus savaş uçaklarının bölgede sebep olduğu  olayların son dönemde arttığını ve bu durumdan endişe duyduklarını dile getirdi.  Seal, herhangi bir Amerikan savaş uçağının Baltık’ta Rus hava sahasına  girmediğini ve tüm operasyonlarını uluslararası hava sahasında gerçekleştirdiğini  de sözlerine ekledi.

    Açıklamasının sonunda Seal, “En önemlisi, tek bir pilotun bu tür  güvenlik ve profesyonellik kurallarına uymayan bir eyleminin, ülkeler arasında  gereksiz bir şekilde tansiyonu yükseltme potansiyeli taşımasıdır” ifadelerini  kullandı.

 

    Birkaç hafta önce de yine Baltık Denizi’nde seyreden Amerikan  destroyeri USS Donald Cook, Rus jetleri tarafından taciz edilmişti. Olayın  ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Rus savaş uçağını vurabilirdik”  açıklamasını yapmıştı.

KAYNAK : Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası