Rusya ABD’ye gizli hat üzerinden Suriye mektubu gönderdi

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’un ABD’li mevkidaşı Joseph Dunford’a iki ülke arasındaki gizli hat üzerinden mektup gönderdiği haberlerini doğruladı.

Amerikan hükümetinden bir kaynağın aktardığına göre, iki eski Soğuk Savaş düşmanı olan taraflardan Rusya’nın Suriye’nin yeniden inşa edilmesi ve savaş nedeniyle ülkelerinden kaçan mültecilerin geri dönmeleri konusunda Amerika’nın Genel Kurmay Başkanı ile gizli bir iletişim kanalı yolu izlediğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’un ABD’li mevkidaşı Joseph Dunford’a 19 Temmuz’da mektup gönderdiği belirtildi. Rusya’nın ABD’den soğuk bir karşılık aldığı da haberde aktarıldı.

Basına yansıyan haberlerle ilgili bir açıklama yayınlayan Rusya Savunma Bakanlığı, Gerasimov’un mevkidaşına mektup gönderdiğini doğrulayarak, “ABD tarafının ikili temasları yalnızca karşılıklı mutabakatla kamuoyuna duyurma konusundaki anlaşmalara uymaması hayal kırıklığı yaratıyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası