Rusya Dışişleri: Türkiye’nin S-400 tutumlarına değer veriyoruz

0 26

[ad_1]

Rusya Dışişleri Bakanlığı Dördüncü Avrupa Dairesi Direktörü Yuriy Pilipson, Türkiye’nin S-400 roket müdafa sistemini satın almasıyla ilgili mühim açıklamalar yapmış oldu. Pilipson, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Karşılıklı olarak çıkar elde eden birçok mevzuda Rusya-Türkiye işbirliğinin giderek geliştiğini memnuniyetle görüyoruz. Askeri-teknik alanda ortaklaşa iş de buna dahil. Ortak projelerin uygulanması, bilhassa de Ankara’ya 2019’da S-400 Triumf roket müdafa sisteminin sevkiyatı, ülkelerimizin bu alanda işbirliğini kapsamlı şekilde geliştirmek mevzusundaki kararlılığını gösteriyor. Bunun için mühim bir potansiyel görüyoruz.”

“Dışarıdan gelen baskılara karşın kendi müdafa becerilerini sağlamak yönünde hareket eden Türk partnerlerimizin tutumuna kıymet veriyoruz.”

”ASKERİ-TEKNİK İŞBİRLİĞİNİN GELİŞMESİ İÇİN TEMASTAYIZ”

Sputnik’in haberine gore, Ankara’nın bir öteki S-400 bataryasını ne vakit alacağına ilişkin suali yanıtlayan Pilipson, “İlgili makamlar karşılıklı askeri-teknik işbirliğinin daha da geliştirilmesi için temas halinde. Uzmanlar sakince çalışsın, acil etmeye gerek yok” dedi.

Sea Breeze 2021 tatbikatının Karadeniz’de güvenliği iyi mi etkilediği sorusunu yanıtlayan Pilipson, “Maalesef Karadeniz’in rahat ve iyi komşuluk bölgesinden tehlikeli bir askeri cepheleşme bölgesine dönüşmekte bulunduğunu kabul etmemiz gerek. Bu tür tatbikatların krizleri önlemek yerine teşvik etmiş olduğu açık” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın diplomatik ve başka araçlarla ulusal güvenliğini sağlamak için adımlar atmaya devam edeceğini belirten Pilipson, “Sınırlarımızda askeri-siyasi gerginliklerin artmasının çatışma enerjisi taşımış olduğu mevzusunda birçok kez uyardık” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku