Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları Afganistan’ı görüştü

0 10

[ad_1]

[Fotoğraf: Reuters Arşiv]Rusya Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin kaçmasının peşinden ülkedeki durumu, mevcut hükümetin çöküşünü ve gerçekleşen fiili rejim değişikliğini ele almış olduğu bilgisi paylaşıldı.


Blinken’in Kabil’deki ABD Büyükelçiliği çalışanının tahliyesi ve ortaya çıkan durumdan meydana gelen acil insani meselelerin çözümü bağlamında ABD yönetimince alınan önlemler hakkında informasyon verdiği Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafınca açıklandı.


İstişarelere devam edilmesi hususunda anlaşıldı


Açıklamada“Lavrov da Rusya’nın duruma ilişkin değerlendirmesi ve Rusya’nın Afganistan Büyükelçiliğinin ülkedeki tüm ana siyasal güçlerin temsilcileriyle istikrar ve düzenin sağlanmasına destek olmak amacıyla yapmış olduğu temaslar hakkında mevkidaşını bilgilendirdi” ifadesi de yer aldı.


Açıklamada, her iki bakanın yeni koşullarda kapsayıcı bir Afganlar arası diyaloğu başlatmak için ön koşulların yaratılmasına destek olmak amacıyla Çin, Pakistan ve öteki ilgili ülkeler ile Birleşmiş Milletler’in (BM) temsilcilerinin katılımıyla istişarelere devam etme mevzusunda anlaştığı bilgisi paylaşıldı.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku