Sülforafan sadece saç bakım kozmetiklerinde kaçırılmayacak bir bileşen olmakla kalmayıp, kelliğin son aşaması olduğu androgenetik alopesi için alternatif bir farmakolojik tedavi bile olabilir. Bu, Güney Koreli Gragem Co. Ltd. şirketinden ve Suwon Üniversitesi Biyoteknoloji Departmanından bilim adamlarından oluşan bir ekibin bulgusudur .

Yayın günlük Kozmetik , çalışmanın sonuçları  [ 1 ] brokoli ve karnabahar organik bileşik, mevcut androgenetik alopesi muzdarip katılımcıların kılların sayısında yaklaşık% 7 arasında bir artışa neden olduğunu göstermiştir.

Prototip formülasyonu

Araştırmacılar, androgenetik alopesi olan 18 ila 54 yaş arasındaki erkek ve kadınlarda klinik bir uygulama testi yapmak için dört bileşenden (dekspantenol, biyotin, L-mentol ve sülforafan) oluşan bir prototip formülasyon geliştirdiler. Amaç, söz konusu jelin 18 haftalık kullanımdan sonra saç dökülmesi semptomlarını giderip gidermediğini belirlemekti.

Bilim adamları, denemelerine başlamadan önce bile, önceki çalışmalardan, sülforafanın, saç dökülmesine neden olan hormon olan dihidrotestosteronu (DHT) parçalayan enzimin ifadesini artırdığını ve böylece hayvan modelinde saç dökülmesini engellemeye yardımcı olduğunu biliyorlardı. Geriye kalan tek şey, erkekler ve kadınlar üzerindeki etkisini test etmek ve sonuçları bildirmekti.

23 hasta üzerinde yürütülen klinik çalışma, böylece test ürününü kullanmadan 18 hafta sonrasına kadar parietal çizgilerin ve patlamaların görsel olarak iyileştiğini ve saç sayısının %6,71 arttığını gösterdi. 

Araştırma çalışmaları ” sülforafanın saç dökülmesi semptomlarını önemli ölçüde hafifleten aktif bir bileşen olabileceğini kuvvetle öneriyor ” diye yazıyor çalışmanın yazarları…

Hücresel çalışmalar

Paralel olarak, belirli hücrelerin davranışına ilişkin in vitro çalışmalar, araştırmacıların, sülforafanın, sitotoksisite olmaksızın RAW 264.7 makrofajlarının hücre kültürlerinde Akr1c2 ve Dhrs9’un mRNA ve protein seviyelerini arttırdığını göstermelerine izin verdi.

Doğal bileşenlerin petrol kaynaklarından elde edilen sentetik bileşenlere göre öncelikli olduğu bir zamanda, brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası gibi sülforafan açısından zengin diğer sebzelere dayalı yeni şampuanların, saç kremlerinin ve diğer maskelerin ortaya çıktığını görmek şaşırtıcı olmayacaktır. .