Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Sağıroğlu yazmıştı: TRT çalışanı itiraf etti!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Sağıroğlu yazmıştı: TRT çalışanı itiraf etti!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Temel Sağıroğlu’nun 23 Nisan 2017 yılında www.bagimsizgazete.com ‘da yayınlanan, ‘TRT bu ülkede iç savaş çıkartarak kan akıtmaya çalışıyor’ başlıklı yazısı 19 ay sonra TRT çalışanından gelen itirafla tekrar gündeme geldi.

Geçtiğimiz gün Tele1‘in, TRT çalışanının itirafını içeren haberine göre; AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuştuğu şeyler ertesi gün senaryoya ekleniyor ve yayınlanmadan önce saraydan onay alınıyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

TEMEL SAĞIROĞLU: ERDOĞAN İÇİN TARİHİ ÇARPITIYORLAR

Sağıroğlu 19 ay önce yazdığı yazıda ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisi üzerinden Tayyip Erdoğan’ın propagandasının yapıldığı ve bunun sonucunda dizi üzerinden tarihi olayların ve kişilerin çarpıtıldığı yer alıyordu. Sağıroğlu dizi ile ilgili, tarihi karakterlerin ve olayların yeniden ‘güncel siyasete’ uygun bir şekilde ‘siyasi propaganda’ aracı olarak değiştirildiği, bunun üzerinden toplumu kutuplaştırıp kan akıtmayı amaçladıklarını söylemişti.

Tarihi olayların kurgulanmış hali ve gerçekleri ile ilgili değerlendirmelerin de olduğu Temel Sağıroğlu’nun yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

TRT ÇALIŞANI, SAĞIROĞLU’NU DOĞRULADI!

Tele1‘e açıklama yapan bir TRT çalışanının itirafı yazının üzerinden 19 ay geçtikten sonra Temel Sağıroğlu‘nun iddialarını doğruluyor.

TRT çalışanı Tele1‘e yaptığı açıklamada, “Diriliş Ertuğrul devlet destekli bir proje. En çok şuna şahit oldum ben, akşam Cumhurbaşkanı ulusa sesleniş yapıyor, ertesi gün senaryoya revizyon geliyor ve yapılan konuşmadan sahnelere cümleler ekleniyor. Ertuğrul karakterine söyletiliyordu bu cümleler, gündeme göre durmadan senaryolar değişiyordu. Daha önemlisi, Diriliş Ertuğrul’un kasetlerinin yayından bir gün evvel prodüksiyon aracıyla Ankara’ya gönderildiğini duyduk. Orada izlendikten sonra yayına giriyormuş.

Ayrıca insanlar sağlıksız koşullarda çalışıyor. İzleyenler görecektir, sahneler ormanlık alanda geçiyor çoğunlukla ve çekim esnasında ısınabilecek hiçbir kaynak yok. Bununla görevlendirilmiş bir ekip yok. Kendi imkanlarımızla odun toplayıp yakıyorduk, gece evimize gittiğimizde üzerimiz başımız is kokuyordu.” ifadelerini kullandı.

İKTİDARIN SİNEMA SEKTÖRÜNE DARBESİ!

TRT çalışanının itirafında, iktidarın sinemaya nasıl bir baskı uyguladığını da ortaya çıkardı. Geçtiğimiz haftalarda Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan gibi bir çok ünlünün filmini vizyona sokmaması ile başlayan sinema  sektöründeki sorunlarının ardından dizi sektöründe de sorunlar olmaya başladı. Çukur gibi fenomen olan bir çok dizi ‘sezon finali’ yaparcasına yeni bölümlerini çekmemeye başladı.

Bu gelişmenin sebebi olarak ise yapılan yorumlar; yeni çıkartılacak olan dizi ve film sektöründeki destekler ile ilgili yasa. Yasa; tarihi filmlere çok fazla destek verilmesi ve diğer dizilerin sorun yaşaması ise kaçınılmaz. Yapımcıların ve oyuncuların bu duruma tepki olarak böyle bir hareket yaptığı düşünülüyor.

Tele1’in ilgili yazısı ve Temel Sağıroğlu’nun 23 Nisan 2017 tarihli yazısını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

 

‘Diriliş Ertuğrul’da Erdoğan iddiası: Söyledikleri, ertesi gün senaryoya ekleniyor

 

TRT Bu Ülkede İç Savaş Çıkartarak Kan Akıtmaya Çalışıyor

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap