Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Sahibinden ucuza ağır hasarlı hane (İstanbul Fikirtepe)

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Sahibinden ucuza ağır hasarlı hane (İstanbul Fikirtepe)
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

İstanbul Fikirtepe’de, kentsel dönüşüm beklentisiyle boşaltılan yüzlerce hane çaresiz kişilerce kullanılıyor.

Türkiye’ye çalışmak için gelen yabancı uyruklu vatandaşlar bu haneleri düşük fiyatlara kiralıyor. Kesim emlakçıları yıkılma riskine karşın yabancıların bu konutlara ağır talep gösterdiğini belirtiyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz’ün haberine nazaran, geçimini kağıt toplayarak sağlayan vatandaşlar da Fikirtepe’de. Onlar da terk edilen konutlara yerleşmiş.

“GECE NÖBET TUTUYORUZ”

Fikirtepe’de Neferler Sokak’a girdiğinizde birinci bakışta burada bir ömür olamayacağını düşünüyorsunuz. Halbuki cami, kapısı olmayan, savaş sinemalarından kareleri andıran bu yerde çok sayıda kişi yaşıyor.

Harabe haldeki hanelerden birinde yaşayan Salih Akın ve kızı durumlarını şöyle anlatıyor: “Gidecek bölgemiz olsa bu meskende kalır mıyız? Sarsıntı haberleri nedeniyle endişemiz arttı. Mesken başımıza yıkılacak diye gece evlatların başında nöbet tutuyoruz. Konutun sahibi bırakıp gitmiş, boş bulunca biz de mecburen yerleştik. Neden buradasın, hane riskli çıkın buradan diyen de yok, kira isteyen de. Eşimiz dostumuz daima birlikte Fikirtepe’deyiz.”

Ortam sakinleri boş binalar nedeniyle güvenlik sorunu da yaşadıklarını metruk binaların yıkılmadığını belirtiyor. Tinercilerin yangınlara sebep olduğunu belirten nahiye halkı, hırsızlıkların da arttığını söylüyor. Nahiyede düşük fiyatli konutlar nedeniyle fuhuş yapıldığı da tezler arasında.

Kesim Sakini Ahmet Ulucak ise her gün hanesinde mevt endişesiyle yaşadığını söylüyor. Yaşadığı apartmanda bir dairesini de kiraya verdiğini belirten Ulucak, “Kirası 500 lira fakat ben alırken vicdanım sızlıyor. Ancak kiracım da çaresiz. Bu fiyata nereden konut bulacak. Gayrı seçeneği olsa bu riskli binada kalmaz” diyor.

Satılmış ve Güler Aktaş çifti de şunları söylüyor: “Yeni inşaatlar nedeniyle hanemde ağır hasar oldu, belediyeye şikayet ettim hanesi boşalt dediler. Tıpkı sokakta öbür meskene taşındım. Ekonomik koşullar nedeniyle daha inançlı bir tarafa gidemiyoruz. Sağlam hane hayaliyle dönüşüme evet dedik ancak ortada kaldık.”

Nahiye emlakçılarının verdiği habere nazaran eski meskenlerde kiralar 400 – 800 lira arasında değişiyor. Yeni konutlarda kiralar 2 bin liradan başlıyor, 4 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Eski haneleri kiralayanlar yüklü olarak Özbekistan, Afganistan ve Türkmenistan vatandaşları olsa da Türkler de var. Kimi yabancılar haneleri ucuza kiralayıp, sonra arkadaşlarına oda oda kiralama yapıyor ve para kazanıyor.

Boşaltılan hanelerde hiçbir güçlendirme olmadığını belirten emlak ofisi çalışanı şunları anlatıyor: “Ev sahibi dönüşüm yapılacak diye konutundan çıktı ancak mütehhitler batınca yenisi yapılmadı. Eski konutuna dönenler de oldu. Dönmeyenler de bir boya yapıp, makyajlayıp kiraya veriyor. Bu biçimiyle de alıcısı var. Bize gelen haneler çok boş kalmadan çabucak tutuluyor.” 

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap