Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Sahur’da Ne Tüketilmeli? Tok Tutan ve Ağız Kokusu Yapmayan Yiyecekler

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Sahur’da Ne Tüketilmeli? Tok Tutan ve Ağız Kokusu Yapmayan Yiyecekler
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Sahur’da ne tüketilmeli? Tok tutan ve ağız kokusu yapmayan yiyecekler.

Huzur ve bereketi ayı olan Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Yıllardır Ramazan ayı deyince akıllara ilginç sorular gelir ama biz bu sorulardan ziyade sizin sağlığınız ile ilgili sorulara değineceğiz.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Herkesin Ramazan ayı gelince yaşadığı iki kabus vardır; ağız kokusu ve susuzluk. İftar ile ilgili ne yazarsak yazalım uygulayamayacağınızı bildiğimiz için sizlerin sağlığı ve huzuru açısından sadece sahura değinmek istiyoruz.

TOK KALMAK İÇİN NE TÜKETMEMELİ

  • Yumurta

Öncelikle açlıkla mücadele edebilmek için bolca protein tüketin. Diyetisyenlerin de listesini en çok meşgul eden ve maliyet olarak da ucuz olan protein, yumurta. Tükettiğiniz 1 yumurta yaklaşık 400 gram kırmızı et yemiş kadar size protein depolar ve doğal olarak oruç tuttuğunuz süre boyunca acıkmanızı bir nebze engelleyici işlev görür.

  • Beyaz Peynir

Beyaz Peynir tüketerek hem daha uzun süre tok kalırsınız hem de vücudunuzun kalsiyum ihtiyacının bir kısmı karşılanmış olur. Unutmayın ki; Ramazan ayı bitince herkes aldığı kilolardan ve yaşadığı rahatsızlıklardan bahseder. Bu nedenle yediğiniz yiyecekler sizi sadece tok tutmamakla kalmayıp aynı zamanda  diğer mineral ihtiyaçlarınızı gidererek sağlığınızı koruması  gerekmekte.

  • Meyve ve diğer sebzeler

Elbette yumurta ve beyaz peynir olması zorunlu olan ürünler olmakla birlikte bir de olursa iyi olur diyebileceğimiz ürünler var. Zeytin gibi, zeytinyağı, taze sıkılmış meyve suyu ve her şeye yarayan Türk Kahvesi.

RAHAT BİR SAHUR İÇİN NE TÜKETMELİ

  • Yoğurt

Greek yogurt

Yoğurt asit içerdiği için mide ekşimesine neden olur. Midenizdeki doğal asit tükettiğiniz besinleri eritmek, öğütmek için vardır. Fakat asit olan bir yiyeceği yine doğal asit olan mide asidi etkisiz kılamaz aksine birbirlerine destek olurlar bile diyebilirsiniz.

  • Bal, Reçel gibi tatlılar

Normalde diyetisyenlerin çok uzlaşmasa da sıkça önerdiği bal sahur kahvaltısında bulunmaması gereken ürünlerden biridir. Keza yine reçel gibi tatlılar da bal gibi susamanızı tetikleyecek ve işinizi daha da zorlaştıracaktır.

  • Yağlı yiyecekler

Bu maddeyi yazmasak bile halk arasında bilinen bir maddedir. Yağlı ve ağır yiyecekler hazımı zorlaştırır ve yine tüm gününüzü iftara kadar mahvedebilir.

  • Soda

Aslında sodayı hangi başlık altına yazacağımızı çok düşündük. Çünkü soda hem hazımı rahatlatır hem de mide ekşimesine sebep olur. Bu nedenle siz kendiniz hangi rahatsızlığınız varsa sodayı ona göre değerlendirin.

AĞIZ KOKUSU YAPMAYAN YİYECEKLER

  • Salatalık

Salatalık hem susamanızı engeller hem de ağız kokusu sorununuzu ortadan kaldırır. Halk arasında çok fazla bilinmemesine karşın ağız kokusunu engellemeye bire bir diyebileceğimiz salatalık sahur sofranızın vazgeçilmezi olmalı. Sahur yaptıktan sonra tekrar uyumak isteyip ve kalkıp işe gitmek isterseniz doğal olarak ağız kokusu peşinizi bırakmayacaktır. Bunu da sahurda bolca salatalık tüketerek çözebilir hem de susuzluğunuza çözüm üretebilirsiniz.

  • Maydonoz

Yine halk arasında zaten çok fazla bilinen bir yöntemdir. Yediğiniz salatanın içerisine atılmış bir maydonoz da elbette işinizi görecektir fakat sahur kahvaltınızın ardından biraz maydonoz tüketmenizi öneriyoruz.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap