Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı sahibini buldu – Kültür

0 6

[ad_1]

Yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 67’ncisi açıklandı. Şermin Yaşar, Deli Tarla adlı kitabıyla ödüle layık görüldü.

Doğan Hızlan’ın Başkanlığı’nda toplanan Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celâl, Prof. Dr. Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’den oluşan Sait Faik Hikâye Armağanı Jürisi, 67’nci Sait Faik Hikâye Armağanı’nı “İnsan psikolojisinin karanlık yanlarını ustaca kurulmuş vaka örgüleri ve ironik bir üslupla anlatmakta gösterdiği başarıdan dolayı” Şermin Yaşar’ın Deli Tarla adlı kitabına vermeyi kararlaştırdı.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, ödüle ilişkin şunları söylemiş oldu: “Türk edebiyatının usta isimlerinden Sait Faik Abasıyanık’ın adını taşıyan bu kıymetli ödülü kazanılmış olduğu için Şermin Yaşar’ı gönülden kutlama ediyorum. Sait Faik edebiyat arzusunun yanı sıra tam bir eğitim sevdalısıydı. Hepimiz de Darüşşafaka olarak, bir taraftan onun da oldukca önemsediği ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonumuzu sürdürürken, öteki taraftan da bizlere emanet edilen değerlere haiz çıkmaya; bir ‘kültürel güvenli’ olma yolunda güvenli adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Kültürümüze ve geçmişimize haiz çıkmanın daha aydınlık bir geleceğe kavuşmanın ön şartı olduğuna yürekten inanıyoruz. Umuyoruz, daha nice yazarlarımız kazandıkları bu ödüllerle Sait Faik’in ayak izlerini takip edecek; ülkemizin kültürel gelişimine katkıda bulunacaklar. Hepimiz de Darüşşafaka olarak bu organizasyonun içinde yer almaktan daima büyük gurur duyacağız. Seçim sürecini titizlikle yürüten jüri üyelerimize ve bunun koordinasyonunu gerçekleştiren İş Kültür Yayınları’na da ek olarak teşekkür etmek isterim”.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ödüle layık görülen Şermin Yaşar’ı ve yayıncısı Doğan Yayınları’nı içtenlikle kutladığını belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Sait Faik’in öykü bayrağı her yıl, daha da kuvvetli bir birikimle havalanıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları olarak bu elit ödüle katkı sağlamak hepimiz için bir onurdur”.

Verilen bilgiye 1955’te Sait Faik’in anası Makbule Abasıyanık tarafınca kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyetince veriliyor. Sait Faik’in vasiyetnamesi doğrultusunda devrin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o yıl içinde yazılmış en iyi hikâyeyi seçerek ‘Sait Faik ve Makbule Abasıyanık Hikâye Armağanı’nı veriyor. Her yıl yazarın ölüm yıldönümü olan Mayıs ayında verilen Armağanla ilgili olarak 2012’den itibaren Darüşşafaka Cemiyeti, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile iş birliği içinde. Geçtiğimiz yıl Sait Faik Abasıyanık Öykü ödülü ‘Döngel Dünya’ isminde kitabı ile Ethem Baran’ın olmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku