Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Salatalık ve 14 Yararlı Özellik

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Salatalık ve 14 Yararlı Özellik
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Salatalık, ilk bakışta, basit bir sebzedir: yeşil kabuk, ancak hafif bir tada sahiptir. Marketten veya süpermarkette satın alırsınız, bir salata yaparsınız veya böyle çiğnersiniz. Ama bahse girerim, vücudunuza ne tür bir hizmet verdiğinizden şüphelenmezsiniz.

Salatalık kültürde 6 bin yıl önce ortaya çıktı. Bu türün yerli ülkesi, doğal koşullar altında hala yetiştiği Hindistan ve Çin’in tropikal ve subtropikal bölgeleridir.

Salatalık% 95 sudur ve çok az miktarda protein, yağ ve karbonhidrat içerir. Taze salatalık, kardiyovasküler sistem, karaciğer, böbrekler, obezite, metabolik poliartrit ve gut hastalıklarından muzdarip olanlar için yararlıdır. Salatalık iştahı artırır, choleretic, diüretik ve müshil etkisi vardır.

O yazdığı gibi Fitnes Salatalıkları diyetinizin ayrılmaz bir parçası yapmak için en az 14 neden var.

1. Salatalık su eksikliğini telafi eder
Yeterli sıvı içmezseniz,% 90 su olan taze salatalık yiyin. Bu bedeni maliyetleri için mükemmel bir şekilde telafi eder.

2. Salatalık içte ve dışta “ısı” ile savaşır
Salatalık mide ekşimesinden kurtulmanızı sağlar. Ve cildini silerseniz, güneş yanığının rahatsızlığını hafifletebilirsiniz.

3. Salatalık toksinleri temizler Salatalıktaki
su, vücudunuzdaki tüm atıkları “temizleyen” bir süpürge gibi çalışır. Ve düzenli kullanımda, bu sebze böbrek taşlarını bile çözebilir.

4. Salatalık günlük vitamin tedarikini yeniler
Salatalık, vücudumuzun her gün ihtiyaç duyduğu vitaminlerin çoğunu içerir. A, B ve C vitaminleri bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve size enerji artıracaktır. Bu etki, salatalık suyunun ıspanak ve havuç ile karıştırılmasıyla arttırılabilir. Kabuğu bırakmayı unutma – önerilen günlük ödeneğin yaklaşık% 12’sini içeren çok fazla C vitamini içerir.

5. Salatalık cilt için faydalı mineraller içerir
Salatalık potasyum, magnezyum ve silikon bakımından zengindir. Bu yüzden spa prosedürlerinde sıklıkla kullanılır.

6. Salatalık sindirimi ve kilo kaybını artırır.
Yüksek su içeriği ve düşük kalorili içeriği nedeniyle salatalık, kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir. Çorba ve salata yaparken kullanın. Bunlar en sevdiğiniz yemekler değilse, gevrek dilim salatalıkları az yağlı yoğurt içine batırmayı deneyin. Çiğneme süreci çenenizi iyi açacak ve salatalık lifleri sindirimi artıracaktır. Bu sebzenin günlük kullanımı kronik kabızlığa yardımcı olacaktır.

7. Salatalık göz altındaki torbaları ortadan kaldırır
Kabarık gözlere salatalık dilimleri koyun ve bu şablon yönteminin gerçekten işe yaradığından emin olun. Salatalık, iltihap önleyici özellikleri nedeniyle şişliği azaltmaya ve göz altındaki torbalardan kurtulmaya yardımcı olur.

8. Salatalık kanserle savaşır
Salatalık secoisolariciresinol, larisiresinol ve pinoresinol içerir. Bu üç bileşik – lingans – yumurtalık, meme, prostat ve uterus kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerinin riskini azaltabilir .

9. Salatalık diyabeti tedavi eder, kolesterolü düşürür ve kan basıncını kontrol eder
Salatalık suyu pankreas hücrelerinin insülin üretmesi için gereken bir hormon içerir. Ek olarak, çalışmalar salatalık oluşturan sterollerin kan kolesterolünün düşürülmesine yardımcı olduğunu göstermiştir . İçinde bulunan lif, potasyum ve magnezyum kan basıncını etkin bir şekilde düzenler – hem yüksek hem de düşük.

10. Salatalık nefesi ferahlatır
Salatalık suyu hastalıklı diş etlerini tedavi eder. Dile bir dilim salatalık koyun ve 30 saniye tutun. Bu süre zarfında, fitokimyasallar ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürür.

11. Salatalık saç ve tırnakların durumunu iyileştirir Salatalık
içinde bulunan silikon tırnaklarınızı ve saçlarınızı parlak ve güçlü hale getirebilir ve kükürt ile birlikte saç büyümesini de hızlandırabilir.

12. Salatalık eklem sağlığının korunmasına yardımcı olur, artrit ve guttan ağrıyı hafifletir.Silikon
açısından zengin salatalık, bağ dokusunu güçlendirir ve eklemlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Havuç suyu ile karıştırılırsa, ürik asit seviyesini azaltarak gut ve artrit ağrısını azaltabilirsiniz.

13. Salatalık akşamdan kalmayı giderir
Sabah baş ağrısı ve akşamdan kalmışlıktan muzdarip olmamak için yatmadan önce birkaç dilim salatalık yiyin. Vücudun besin rezervlerini yenilemek, ciddi bir akşamdan kalma ve baş ağrısını hafifletmek için yeterli B vitamini, şeker ve elektrolit içerir.

14. Salatalık böbrek için iyidir
Salatalık vücuttaki ürik asit seviyesini düşürür ve sağlıklı böbreklerin korunmasına yardımcı olur.

Salatalık vücudu iyileştirmek ve canlılığını korumak için mükemmel bir araçtır, şimdi salatalık yemenin o kadar yaygın olmadığını görüyorsunuz?

Tıbbi değeri ve salatalığın terapötik kullanım yöntemleri. Eski Mısır’da, bu sebze yaygın olarak kullanıldı. Tıbbi hammaddeler olarak meyve, çiçek ve yaprak kullanın.

 

Geleneksel ilaç tarifleri

– Gastrit ve peptik ülserin akut aşamasında ve ayrıca yüksek asitli remisyon döneminde, taze salatalık suyu yemeklerden 40-60 dakika önce günde 2 kez 1/2 bal veya ballı taze salatalık reçete edilir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 


– Günde 1-2 kez 0.5 fincan taze meyve suyu, sarılık da dahil olmak üzere karaciğer hastalıkları olan aç karnına içilir.
Kalıcı (kronik) kabızlık için müshil olarak, etki bal ile sınırsız taze salatalık yiyerek (meyve suyu içebilirsiniz) veya aç karnına sabah 1 bardak salatalık salamura içilerek elde edilebilir.


– Obezitenin önlenmesi ve tedavisi için, gün boyunca 5 bölünmüş dozda az miktarda tuz içeren 2 kg’a kadar taze salatalık alınacak oruç “salatalık” günleri reçete edilir.


– Halk hekimliğinde salatalık suyu 2-3 çorba kaşığı alır. çorba kaşığı üst solunum yolu hastalıkları için günde 2-3 kez, öksürük ile birlikte. En iyi etki, meyve suyu bal ile karıştırıldığında elde edilir. Salatalık suyu (genellikle diğer sebzelerden, özellikle havuçlardan elde edilen meyve sularıyla karıştırılır), dış belirtisi cilt hastalıkları olan metabolik bozukluk durumunda düzenli olarak içilir.


– Salatalıkları durulayın, silin, tülbentten suyu sıkın, marul yapraklarını doğrayın ve suyu da sıkın. Kalp hastalığı durumunda aç karnına sabahları her iki suyu da 1 bardakta karıştırın ve için.


– Sıtma tedavisi için çiçek kaynatma önerilir. Bir çorba kaşığı kuru çiçek 200 ml kaynar su dökün, 2-3 dakika pişirin, 1 saat bekletin, süzün. Gün boyunca 1/3 bardak alın.


– Karaciğer hastalıklarından meyve ve otlar kaynatma içilir. Olgunlaşmış meyveler ve sapın kuru kirpiklerinden oluşan ince kıyılmış hammaddelerin bir çorba kaşığı 200 ml soğuk su dökün, kaynatın, düşük ısı, serin, süzme üzerinde 5 dakika kaynatın. 1-2 çorba kaşığı alın. yemeklerden önce günde 3 kez yemek kaşığı.


– Meyvenin sararmasından sonra toplanan salatalık tohumları ağızdan bir toz formunda alınır, su ile yıkanır, dalak tümörü ve akciğer tüberkülozu ile.


– Akne, her türlü leke, çil, istenmeyen bronzlaşma ile mücadele etmek için birkaç hafta boyunca günde 2-3 kez yüzünü yağlamak için genç bir salatalığın suyunu sıkın. Bazı doktorlar, yeşil salatalık meyvelerinin soyulmuş su ekstraktını kullanmanızı önerir.


– Salatalıkların yeşil meyveleri rende üzerine öğütülür, eşit miktarda votka ile dökülür ve 2 hafta boyunca ısrar edilir. 

Bundan sonra, sıvı tülbentten süzülür ve derhal kullanım ve nispeten uzun depolama için uygun bir hazır losyon elde edilir. 

Kuru cilt ile eşit miktarda su ile seyreltilir ve her 100 ml için bir çay kaşığı gliserin içine ilave edilir. Losyon en iyi yüz cilt bakım ürünlerinden biridir.


– Püresi salatalık ve elma karışımından düzenli (haftada en az iki kez) maskeler yağlı ciltle yüz tazeliğini korur. Yağlı cilt ile, yüzün taze sıkılmış salatalık suyu ile silinmesi veya sadece salatalığın kesilmesi şiddetle tavsiye edilir.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap