Salgın Zengin Ülkelerde doğurganlıkta düşüşe yol açtı

0 67

Bocconi Üniversitesi’nden bir grup İtalyan bilim insanı , COVID-19 salgını sırasında dünyadaki demografik durum hakkında bir araştırma yaptı . Zengin ülkelerdeki doğum oranının son bir buçuk yılda düştüğü ortaya çıktı.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayınlanan makalelerinde bilim insanları, 2016’dan 2021’in ilk aylarına kadar dünyanın en zengin 22 ülkesindeki doğurganlık oranlarını inceledi.

Pandeminin ilk günlerinde uzmanlar, insanlar evde kalmaya ve işe gitmemeye zorlandığından dünyanın bebek patlamasını beklediğini varsaydılar. Uzmanlara göre, kendini tecrit durumunda ne yapılması gerektiği konusunda çok fazla seçenek yok. Ancak tarihçiler bu hipoteze katılmamışlardır. 1918 grip salgını sırasında, İngiltere, Hindistan, Endonezya, Japonya, Yeni Zelanda, Norveç, Sri Lanka ve Tayvan’da bazı ülkelerde bir doğurganlık krizi yaşadığını hatırlattılar. Belirsiz zamanlarda yaşayan insanlar, işler normale dönene kadar bebek sahibi olmayı erteleme eğilimindedir. Böylece, İkinci Dünya Savaşı’nın sonu bebek patlamasına yol açtı. Bilim adamlarının yeni çalışmaları, tarihçilerin doğruluğunu onayladı: en azından zengin ülkelerde.

Çalışma, dünyanın en zengin 22 ülkesinden doğum kayıtlarının incelenmesini ve ardından 2016’dan bu yılın başlarına karşılaştırmasını içeriyordu. Aynı zamanda, bilim adamları doğurganlıktaki mevcut bilinen mevsimsel dalgalanmaları da unutmadılar.

Araştırmacılar, genel olarak pandemi sırasında doğurganlık oranlarının düştüğünü ve bazı ülkelerde oranların kriz seviyelerine ulaştığını buldu. Örneğin, İtalya’da fark %9.1 idi. Bilim adamları ayrıca durgunluğun pandeminin başlamasından yaklaşık dokuz ay sonra başladığını kaydetti. İnsanların dünyadaki istikrarsız duruma tepki verdiğini ve çocuk sahibi olmayı reddettiğini öne sürdüler.

Aynı zamanda, Amerikalı bilim adamları, son bir buçuk yılda Avrupa’nın bazı kuzey ülkelerinde doğum oranının arttığını keşfettiler. Araştırmacılara göre bunun nedeni, bu eyaletlerdeki pandeminin nispeten küçük ölçeğinde ve kendi topraklarında gelişmiş bir sosyal destek sisteminin varlığında olabilir.

Mart 2021 itibariyle, Nijer dünyadaki en yüksek ortalama doğurganlık oranına sahiptir. İkinci sırada Somali, üçüncü sırada Kongo yer alıyor. Ayrıca ilk on içinde Mali, Çad, Angola, Burundi, Nijerya, Gambiya var.

Araştırmacılar, koronavirüs durumu stabilize olurken gerilemenin gelecekteki bir mini patlama ile dengelenip dengelenmeyeceğini söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtiyorlar . Ancak bu ne zaman gelecek, kimse bilmiyor.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku