Salgında geri dönülmez inat! Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu’nun çözümünü reddetti

0 6

[ad_1]

Okulların açılmasına günler kala olay sayıları 20 bine dayandı. Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinin aşı zorunluluğu hakkında önerisinin Sıhhat Bakanlığı tarafınca reddedildiği ortaya çıktı.

Sıhhat Bakanlığı’nın verilerine gore, günlük olay sayıları uzun bir süredir 19 binlerde seyrediyor.

Günlük ölüm sayıları da 200’ün altına düşmüyor. Dün akşam açıklanan verilere gore ise 230 yurttaş yaşamını yitirirken 19 bin 191 yurttaşın testi ise pozitif çıktı.

Okulların açılmasına kısa bir süre kaldığını belirten uzmanlar aşılamanın bir an ilkin hızlandırılması icap ettiğini belirterek güz dönemine ilişkin uyarılarda bulunuyor.

BirGün’ün edinmiş olduğu kulis bilgilerine gore, Bilim Kurulu üyelerinin büyük çoğunluğu son dört, beş görüşmede da sıhhat çalışanları, eğitim emekçileri ve toplu taşıma şoförleri benzer biçimde birçok meslek grubu için Covid-19 aşısının mecburi olmasını önerdi.

Sadece, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ve iktidar Bilim Kurulu üyelerinin önerilerini gene uygulamadı. Bakanlık, mecburi aşı yerine aşıya özendirecek politikalar uygulamayı tercih etti.

Bilim Kurulu üyeleri öğretmenlerin yüzde 20’sinin asla aşı olmadığını, varyantların tanımlanmasında problemler yaşandığını ve birçok ülkenin yapmış olduğu benzer biçimde aşının mecburi olmasını icap ettiğini belirtti.

ZORUNLU AŞI DEĞİL ZORUNLU TEST

Öte taraftan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta meydana gelen Kabine Toplantısının arkasından yapmış olduğu açıklamada aşı yaptırmayan öğretmenlere, üniversite öğrencileri ve personele haftada 2 kere mecburi PCR testi yaptırılacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunlululuğu” temalı genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs (Covid-19) salgınının cemiyet sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riskin asgari seviyeye düşürülmesi için salgınla savaşım sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgınla mücadelede en kuvvetli unsurun gönüllülük esasına gore yürütülen aşılama faaliyeti olduğu açıklandı.

Genelgede Türkiye’de aşılama çalışmalarında büyük mesafe alındığı, birinci doz aşılamada yüzde 73, ikinci doz aşılamada ise yüzde 55,5 düzeyine ulaşıldığına, aşılama süreçlerini tamamlamış kişilerde salgın kaynaklı olay, hasta ve vefat sayılarının oldukça düşük seviyelerde olduğuna vurgu yapılmış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku