Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Salgının merkezinden tahliye Koca Yufus’la yapılacak

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Salgının merkezinden tahliye Koca Yufus’la yapılacak
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Sıhhat Bakanlığı, Çin’in Vuhan kentinde mahsur kalan 35 Türk ve 10 Azerbaycan vatandaşını Türkiye’ye getirmek için hazırlıklarını tamamladı.

Karantina kesimi olan Vuhan’dan alınacak vatandaşlar için Çin hükümeti nezdinde teşebbüsler yapıldı, gerekli müsaadeler alındı. Tahliye için bir askeri kargo uçağının ambulans uçağa dönüştürüldüğünü belirten Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, nazaran şu haberleri verdi:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“Vatandaşlarımızda şu anda bir hastalık belirtisi olmadığını öğrendik. Fakat tekrar de birinci sıhhat müdahalesi Vuhan’daki havaalanında ekiplerimizce yapılacak. Uçakta bir halk sıhhati bilirkişimiz da olacak. Pilottan sıhhat ekibine ve vatandaşlarımza kadar herkes hususî bir kayafet giyecek. Türkiye’ye getirilen vatandaşlar, onlan getiren pilot ve sıhhat ekibi 14 gün boyunca karantina altında tutulacak. Kimsenin aklında soru işareti kalmasın. Türkiye bulaşıcı risk olan tüm marazlarla ilgili her türlü tedbiri almış bulunuyor.” 

UÇAKTA YOLCULUĞA SIKI KURALLAR

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’İn haberine nazaran Sıhhat Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalık Istikametinden Yüksek Riskli Yerden Mecburî Hallerde Tahliye Prosedürü’nü de Vuhan’a şahsi olmak kaydıyla güncelledi.

Uçağa gelmeden evvel, tahliye edilecek insanlardan sağlıklı olduğuna dair (zorunlu kullanması gereken ilaçlar dahil) beyan alınacak. Vuhan Havalimanı’nda mümkün olursa bu bireyler munfasıl bir meydanda enfeksiyon marazları uzmanınca muayene edilerek uçağa giriş yapacak.

Herkes maske takacak ve bu maskeler nemlendikçe değiştirilecek. Dönüş yolculuğunda paketli azık, tek tasarrufluk içecekler her insana münferit pakette verilecek ve atıklar her bir kişi tarafından münferit büzgülü çöp poşetine konulacak. Tıpkı anda birden ziyade kişinin maskesini çıkartarak yemek yemesine yahut likit alımına müsaade verilmeyecek.

Koca Yusuf isimli askeri kargo uçağı, Çin'den Türkler ve Azerileri Türkiye'ye getirmeye hazır. Uçaktan inecek işçi ve yolcular direkt bir hastanede karantinaya alınacak.Özel kısma şifreyle girilecek.

EN UZAK PİSTE İNİŞ, ACİL NAKİL

Uçuş sırasında da sıhhat takibi yapılacak, enfeksiyon bulgusu gelişen olursa uçak içi enfeksiyon bulaşıcı hastalık tedbirleri alınacak. Uçak iniş sahasında mümkün olan en uzak piste inecek, minimum bölge işçisi ile hizmet verilecek. Uçağın taraf hizmetleri sağlandıktan sonra kapı açılması öncesinde kapı açılmasından sorumlu işçi hariç sair tüm yan işçisi uçaktan uzaklaşacak. Yolcular, kimseyle temas etmeden nakil aracına alınacaklar. Pilotlar için de şahsi tahliye prosedürü uygulanacak. Uçak da “2019-nCoV Rehberi”ne makul olarak temizlenecek.

HASTANEDE KARANTİNA

Kişisel donanımlı ambulanslarla alınacak olan uçuş ve sıhhat ekibi ile Çin’den getirilen vatandaşlar, 14 gün boyunca karantina altında olacaklar hastaneye götürülecekler. Bu bireyler, öteki hastalarla temasın olmadığı, şifreyle girilen şahsi bir kısımdaki odalara yerleştirilecek. Odaların kapıları ve camlar mütemadi saklı tutulacak.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap