Samsung Rekor Kar Açıklamayı Bekliyor

0

Samsung Rekor Kar Açıklamayı Bekliyor

Dünya teknoloji devi olan Samsung, 2017 senesinin ilk çeyreğine ait bekledikleri finans raporunu açıkladı. Telefon sektöründe en üst sıralarda bulunan Samsung, çeyreği 9.9 Trilyon (32.4 Milyar Türk Lirası) operasyon karı ve  50 Trilyon (164.2 Milyar Türk Lirası) gelir ile ilk çeyreği kapatmış olduklarını öngördüğünü ifade etti.

Rekor Kırılması Planlanıyor

Teknoloji devi Samsung’un açıklamış olduğu bu miktar, daha önce 2013 senesinde kırılan kar rekorunu egale edip yeni rekor kıracağının göstergesi. Geçtiğimiz senenin aynı dönem karlarına baktığımızda bu senenin beklentilerine göre %50 aşağıdadır. Yani bu sene beklenen ilk çeyrek karları geçen seneye göre %50 fazladır.

Geçen Seneye Göre Yükseliş

Geçtiğimiz sene aynı çeyrekte Samsung 6.68 Trilyon kar açıklamıştı. Senelik karda çok iyi bir artış gözükse de, şirketin satışları yatay bir seyir izliyor. Bunun nedeni ise dünya devi koreli şirketin geçtimiz senenin ilk çeyreğinde de 49.78 dolar gelir açıklamıştı. Geçtiğimiz senenin ilk çeyreğinde S7 ve S7 Edge satışa sunulmuştu. Bu sene yeni telefonlar S8 ve S8 Edge 21 nisan ve sonrasında satışa sunulacak.

Yolsuzluk Haberlerinden Etkilenmemiş

Geçtiğimiz günlerde çıkan haberlerde Samsun şirketinin veliahtı Lee Jae-yong yolsuzluk skandalından etkilenmemiş olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Samsung veliahtı Lee Jae-yong yolsuzluk nedeni ile tutuklanmıştı. Samsung veliahtı olmak ile birlikte üst yöneticilerinden biri olan Lee Jae-yong, yolsuzluk yaptığı haberleri çıkmıştı. Bu olay sonrasında Samsung yine sürekli bir çıkışta olduğunu gösterdi. Bu sene ilk çeyrekte beklenen kar oranı da çıkışta olduklarını gösteriyor. Tabi kesinleşmesi için raporun açıklanması gerekir. Samsung finansal raporu ise 1 hafta içinde açıklayacak.

 

 

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku