Ekonomi

Sanayide 6 ayın en kötüsü


Ekonomi

TÜİK’in açıkladığı sanayi üretimi verilerine göre mart ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi son 6 ayın en düşükEKONOMİ SERVİSİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı sanayi üretim rakamları, Mart 2016 döneminde sanayide çarkların durduğunu gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 azaldı. Takvim etksinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.9’luk artışla son 6 ayın en düşük artışını kaydetti.

Madencilik ekside

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, martta bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi endeksi ise yüzde 0,2 azaldı.

‘Eczacılık’ta sert düşüş

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş temel eczacılık ürünlerinin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı mart ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 13,5 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 4,1 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makine ve teçhizat hariç) ve yüzde 2,1 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

Seçimlerden sonra yükselmişti

Dünya ekonomisinin içine girdiği küresel durgunluğa Türkiye’nin yaşadığı siyasi belirsizlik de eklenince sanayi üretiminde 1 Kasım seçimlerine kadar dalgalı bir seyir izlenmişti. 1 Kasım seçimlerinden AKP’nin tek başına iktidar olarak çıkmasının ardından mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi aralık, ocak ve şubat aylarında yüzde 0,8, yüzde 1 ve yüzde 0,5 oranında yükselmişti. Yükselişte asgari ücretin 1000 TL’den 1300 TL’ye çıkarılması da etkili olmuştu. Açıklanan mart ayı verileri sanayide oluşan bahar havasının sona ermeye başladığını gösteriyor. AKP’de yaşanacak olan yönetim değişikliği ve ardından gerçekleşmesi beklenen olası bir erken seçim, sektörde endişelerin artmasına ve sanayide çarkların daha da durmasına neden olabilir.

*****

Suriyeliler ekonomiyi büyütüyor

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan milyonlarca Suriyeli yurttaş Türkiye ekonomisini büyütüyor. ABD merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), mültecilerin Türkiye ekonomisine etkisinin eksik hesaplandığını söyleyerek Suriyeli mülteci akınının Türkiye ekonomisini büyüttüğünü açıkladı. Kuruluş, mülteci akınının ekonomiyi yıllık yüzde 0,2 ila 0,3 artıracağını bildirdi. S&P, cuma yaptığı açıklamada Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB+, yerel para cinsinden kredi notunu BBB- olarak teyit etmiş, ve not görünümünü durağan olarak belirlemişti.

KAYNAK : http://www.birgun.net/haber-detay/sanayide-6-ayin-en-kotusu-111789.html