SARS-CoV-2’nin çocuklarda yayılmasını nasıl önleyebiliriz?

0

Tüm veriler ve istatistikler, yayınlandığı tarihte kamuya açık verilere dayanmaktadır. Bazı bilgiler güncel olmayabilir. Koronavirüs merkezimizi ziyaret edin ve COVID-19 pandemisi hakkında en son bilgiler için canlı güncellemeler sayfamızı takip edin .

ABD’deki çocuklar arasında COVID-19 vakalarındaki artış, öncelikle Delta varyantıyla bağlantılı . Özellikle COVID-19 aşılarının düşük olduğu topluluklarda vakalar hızla artıyor.

rağmen Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)Güvenilir Kaynak okullarda evrensel iç mekan maskeleme ve fiziksel mesafe tavsiye edilir , Kuzey Dakota ve Ohio’da maske takmak isteğe bağlıdır .

Çocuklar ve öğretmenler arasında hızla artan enfeksiyon oranları, ABD’deki birçok okulu yüz yüze öğrenmeyi durdurmaya ve hibrit eğitim modellerine yönelmeye zorladı . Bu, 175 pediatrik hastalık uzmanının bu yılın başlarında ilkokulların yüz yüze eğitim için tam zamanlı olarak açılabileceği konusunda hemfikir olmasına rağmen geldi .

Çocukların genel olarak sahip olmalarına rağmen daha hafif COVID-19 semptomları Güvenilir Kaynak yetişkinlerden daha az çalışmanın hastalığın çocukları nasıl etkilediğini araştırmış olması, birçok sorunun yanıtsız kaldığı anlamına gelir. Örneğin, neden bu kadar çok çocuk COVID-19 ile hastaneye kaldırılıyor? En çok hangi çocuklar risk altındadır? Ve ebeveynler ve yetkililer, çocukların güvenli bir şekilde okula dönebilmeleri için ne yapabilir?

Medical News Today , bu soruları ve daha fazlasını yanıtlamak için pediatri ve bulaşıcı hastalıklar konusunda uzmanlaşmış ve doğrudan COVID-19’lu çocuklarla çalışan yedi doktor ve araştırmacıyla görüştü.

Mevcut COVID-19 salgını hakkında canlı güncellemelerden haberdar olun ve önleme ve tedavi hakkında daha fazla tavsiye için koronavirüs merkezimizi ziyaret edin .

Çocuklar arasında COVID-19 nedeniyle hastaneye yatışlar neden artıyor?

COVID-19’un Delta varyantı, iki kereden fazla Güvenilir Kaynak önceki varyantlar kadar bulaşıcıdır. Okulların yeniden açılmasının yanı sıra, bu, COVID-19 nedeniyle pediatrik hastaneye yatışlardaki artışı kısmen açıklayabilir.

Teksas’taki McGovern Tıp Okulu ve Children’s Memorial Hermann Hastanesi pediatrik antimikrobiyal yönetim direktörü Michael L. Chang, “Yaygın olarak dolaşan Delta varyantı daha bulaşıcı ve pandemi sırasında çocuklar eskisinden daha sık enfekte oluyor,” dedi. MNT’ye anlattı . “Ayrıca, ülke genelinde maskeler, kapalı alanlarda daha az doluluk, fiziksel mesafe vb. gibi hafifletme önlemlerinin tümü aynı anda sona erdi.”

“Artık, daha az etki azaltma önlemi içeren daha bulaşıcı bir varyantınız var. Artan vaka sayısı ile maalesef daha fazla hastaneye yatış göreceksiniz. Örnek olarak, çocukların %2’sinin hastaneye yatırılması gerekiyorsa, 10.000 vakanın %2’si ile 100.000 vakanın %2’si arasında büyük bir fark var” diye ekledi.

Çocuklar arasında COVID-19 ile hastaneye yatışların artmasının bir başka nedeni de 12 yaşın altındakilerin henüz aşı alamamış olmaları olabilir.

“Aşılar [SARS-CoV 2] enfeksiyon, hatta Delta soy enfeksiyondan şiddetli hastalık, hastaneye, ve ölümü önlemede etkili sürüyor,” Kristin Moffitt, MD , Boston Çocuk Hastanesi, MA de bulaşıcı bir hastalık uzmanı anlattı MNT . “Bu, son dalgalanma sırasında hastaneye yatışların ve ölümlerin ezici çoğunluğunun aşılanmamış bireylerde meydana geldiğine dair raporlarla tutarlıdır.”

“12 yaşın altındaki çocuklar henüz aşılanamadığından ve birçok ergen ve genç yetişkin yaşlı bireylere göre aşısız kaldığından, aşılanmamış durumlarına göre bu yaş grubu ciddi hastalık riski taşıyanların daha büyük bir bölümünü oluşturuyor.” o ekledi.

Delaware’deki Nemours Çocuk Hastanesi’ndeki bulaşıcı hastalıklar şefi Dr. Karen Ravin de aynı fikirde. 12 yaşın altındaki çocuklar ABD’deki aşılanmamış nüfusun önemli bir bölümünü oluşturuyor, bu yüzden en yüksek risk altındaki nüfus onlar” dedi. “Salgının başlarında okullar kapatıldı ve çocukların toplum içinde daha düşük maruz kalma riski vardı. Bunun aksine, okullar yüz yüze eğitime açıktır […] bu nedenle çocuklar maruz kalma, enfekte olma ve ne yazık ki hastaneye yatırılma açısından daha büyük risk altındadır.”

“Genel olarak, çocuklar COVID-19 nedeniyle ciddi hastalık, hastaneye yatış ve ölüm riski daha düşük, ancak risk altında değiller.”

– Dr. Karen Ravin

Pandemi’nin başlarında, 65 yaş üstü kişiler daha ciddi hastalık ve hastaneye yatışlardan sorumluydu. Şimdi bu yaş grubu aşılanmış kişilerde daha yüksek bir yüzdesine sahip olan, hastalık yükü daha genç, aşılanmamış popülasyonda görülecektir,” şeklinde kaydetti. Dr. Adriana Cadilla , Orlando, FL içinde Nemours Çocuk Hastanesinde bir bulaşıcı hastalıklar pediatrik uzmanı. Dr. Cadilla, “[Florida’da] geçen ay çocuk [SARS-CoV-2] enfeksiyonlarında dört kattan fazla artış oldu” diye ekledi.

Delta varyantı önceki türlerden daha mı şiddetli? 

Çocuklar arasındaki COVID-19 vakalarının sayısı pandemideki diğer zamanlarda olduğundan daha hızlı artmasına rağmen, SARS-CoV-2’nin Delta varyantının çocuklar için önceki varyantlardan daha şiddetli olup olmadığı belirsizdir.

Dr. Chang, “Delta varyantının çocuklar için önceki varyantlardan daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığını bilmiyoruz, ancak kesinlikle daha bulaşıcı” dedi.

Önceki varyantlardan çocuklar arasında düşük test ve hastaneye kabul nedeniyle, COVID-19 suşlarının sonuçlarını karşılaştıracak veriler azdır. Ancak okullar yeniden açıldıkça ve maske takma gibi güvenlik önlemleri azaldıkça, aynı anda daha fazla çocuk SARS-CoV-2 ile enfekte oluyor ve bu da daha fazla sayıda çocuğun ciddi COVID-19 geliştirmesine yol açıyor.

“COVID-19 Delta varyantı dan önceki suşları ile daha çocuklarda daha şiddetli olduğunu düşündürmektedir bazı göstergeler vardır” Dr Allison Ross Eckard, MD , Güney Carolina Tıp Üniversitesi pediatri profesörü ve tıp, anlattı MNT .

“Daha fazla sayıda çocuk, özellikle aşılanmamış ergenlerde, entübasyon gerektiren solunum yetmezliği ve bazen ECMO (kalp-akciğer baypas makinesi), ARDS (çok ciddi bir akciğer rahatsızlığı olarak gelişen çok ciddi bir akciğer rahatsızlığı) ile sonuçlanan daha şiddetli COVID-19’lu görüyoruz. COVID-19 ile ilişkili iltihaplanma sonucu) ve diğer COVID ile ilgili problemler – yetişkinlerde daha sık gördüğümüz tüm komplikasyonlar” diye devam etti.

“Çocuklar arasında hastaneye yatış sayısının artması, bu faktörlerin her ikisinin de bir sonucu olabilir – daha fazla vaka, daha yüksek ciddi hastalık şansı ile birlikte. Gördüklerimizin arkasındaki kesin sebepleri belirlemek için daha fazla veriye ihtiyaç var” diye ekledi.KORONAVİRÜS HABERLERİCOVID-19 hakkında bilgi sahibi olun

Yeni koronavirüs hakkında en son güncellemeleri ve araştırma destekli bilgileri doğrudan gelen kutunuza alın.E-postanızı girinizÜYE OLMAK

Kişisel gizlilik bizim için önemlidir

Hangi çocuklar COVID-19’un olumsuz sonuçları açısından daha yüksek risk altındadır?

NS HKM Güvenilir Kaynak Konjenital kalp hastalığı veya genetik, nörolojik veya metabolik durumlar gibi altta yatan tıbbi durumları olan çocukların COVID-19’dan ciddi sonuçlar alma riskinin yüksek olabileceğini söylüyor.

CDC, bu yüksek riskin obezite, diyabet, astım, kronik akciğer hastalığı, orak hücre hastalığı veya immünosupresyonu olan çocuklar için de geçerli olduğunu belirtmektedir.

Tina Q. Tan, MD , “COVID-19’un olumsuz sonuçları açısından daha yüksek risk altında olan çocuklar, 1 yaşın altındakiler, altta yatan hastalıkları olanlar ve bağışıklığı baskılayan ilaçlar da dahil olmak üzere bağışıklığı baskılayan koşulları olanlardır.” Chicago Ann & Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi’nde müdürü anlattı MNT .

“[Diğer] çocuklar da daha ciddi hastalıklar geliştirebilir, bu da hastaneye yatış ihtiyacına neden olabilir, ancak altta yatan veya bağışıklık sistemi baskılayan koşullara sahip olanlardan daha düşük bir oranda” diye ekledi.

“Anekdot olarak, hastanede yatan COVID-19 hastalarımızın çoğu aşılanmamış gençler. Bu gençler birçoğu oldukça hasta ve onların tek risk faktörleri obezite ve / veya astım var,” Dr Danielle Zerr, MD, MPH , profesör ve pediatrik enfeksiyon hastalıkları ve epidemiyoloji yardımcı profesörü bölüm şefi, Washington Üniversitesi, anlattı MNT .

Dr. Chang, vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan gençlerin ve 1 yaşın altındaki bebeklerin hastaneye yatma riskinin daha yüksek olduğunu söyleyerek bu ifadeleri yineledi.

Dr. Eckard, “Birçok aile, çocuklarının sağlıklı olduğunu ve bu nedenle ciddi COVID-19 riski altında olmadığını düşünüyor” dedi. “Bu istatistiksel olarak doğru olsa da, hangi çocukların ciddi hastalık geliştireceğini her zaman tahmin edemeyiz ve [altta yatan koşullar olmadan] çocuklar bazen ciddi hastalık geliştirir.”

“Ayrıca, bazı çocuklar sağlıklıdır, ancak belki yılda birkaç kez inhalere ihtiyaç duyarlar veya bazı çocukların aileleri fazla kilolarının farkında bile olmazlar. Bu nedenle, bazen bir çocuğun riski hakkında bir yanılgı vardır. Bu nedenle, tüm çocukların uygun şekilde korunmasını sağlamak için her ailenin çocuğunun sağlığını birinci basamak hekimleriyle görüşmesi çok önemlidir.”

– Dr. Allison Eckard

Pediatrik kritik bakım tıbbi direktörü Elizabeth Mack, “Bazı çocukların diğerlerinden daha şiddetli COVID-19 geliştirmesine neyin sebep olduğunu hâlâ öğreniyoruz, ancak mükemmel sağlıklı çocukların ciddi COVID-19 geliştirebileceğini bilmek önemlidir.” Güney Carolina Tıp Üniversitesi’nde tıp, MNT’ye söyledi .

Dr. Mack ayrıca, ciddi COVID-19’dan ölüm riskinin, altta yatan koşulları olmayan çocuklar için bile bir olasılık olduğunu kaydetti.

Irk, etnik köken ve sosyoekonomik koşullar da çocuklar arasında COVID-19’un olumsuz sonuçlarında rol oynayabilir. Dr. Cadilla, “Yetişkin verilerini yansıtan Hispanik [ve] Latino çocuklar ve Hispanik olmayan Siyah çocuklar arasında hastaneye yatış oranları daha yüksek” dedi.

Çocuklarda ve yetişkinlerde durumun neden böyle olduğunu doğrulamak için daha fazla veriye ihtiyaç duyulurken, araştırmalar bu popülasyonları daha yüksek riske sokan köklü eşitsizliklerin altını çiziyor .

Örneğin, Hispanik, Latinx ve Hispanik olmayan Siyah nüfusların sigortasız olma, uzaktan çalışma olanağı sunmayan işlerde çalışma ve fiziksel mesafeyi ve kendi kendini tecrit etmeyi zorlaştıran koşullarda yaşama olasılığı daha yüksektir. Bu popülasyonlar ayrıca diyabet ve obezite gibi altta yatan sağlık koşullarının daha yüksek oranlarına sahiptir.

Çocuklar için COVID-19 aşıları yardımcı olabilir mi? 

NS HKM Güvenilir Kaynak şu anda 12 yaşın üzerindeki herkese COVID-19 aşıları önermektedir. Pfizer sonra bu tavsiye geldi açıkladı onun aşı 12-15 yaş arası çocuklarda% 100 etkili olduğunu, ve Moderna bildirdi, onun aşı bu yaş 12-17% 100 etkili olduğunu.

11 yaş ve altındaki çocuklar için COVID-19 aşıları için klinik denemeler devam etmektedir. Örneğin Pfizer , şu anda 6 ay ile 11 yaş arasındaki çocuklar arasında aşısının bir denemesini yürütüyor.

Dr. Ravin, “[V]aşıların yetişkinlerde ve ergenlerde COVID-19 nedeniyle ciddi hastalıkları, hastaneye yatışları ve ölümleri önlemede oldukça etkili olduğu gösterildi ve verilerin küçük çocuklar için benzer olacağını tahmin ediyoruz” dedi. “12 yaşın altındaki çocuklara yönelik aşıların bu sonbaharda [acil kullanım izni (EUA)] onayı alacağını umuyoruz.”

Tan, bu düşünceleri yineleyerek, “Bu çalışmalardan elde edilen verilerin sonbaharın ortasına kadar elde edilmesi bekleniyor ve eğer veriler aşıların immünojenik ve güvenli olduğunu gösteriyorsa, çocuklarda kullanım için bir [EUA] 5-11 yaş arası 2021’in sonuna kadar ve 2-4 yaş arası çocuklar için 2022’nin başına kadar mevcut olabilir.”

Dr. Chang, “Yetişkinlerde Delta kaynaklı herhangi bir enfeksiyona karşı aşı etkinliği azalırken, yetişkinlerde ciddi hastalıklara ve hastaneye yatışlara karşı etkililiği çok yüksek” dedi.

Çocuklardaki aşıların şu anda yetişkinlerde gözlemlediklerimizden farklı bir performans göstereceğini düşünmek için hiçbir neden yok” dedi.

– Michael L. Chang, MD

“Aileleri, çocukları da dahil olmak üzere ailelerinde uygun olan herkesi aşılamaya şiddetle teşvik ediyorum. Bu aşılar şimdi milyonlarca çocuğa verildi ve inanılmaz derecede güvenli ve etkili” dedi.

Hastanemizde ağır COVID-19 ile kabul edilen (ve ne yazık ki ölenlerin) tüm çocukları [24 Ağustos 2021 itibariyle] aşısızdı.”

Tıp uzmanları 12 yaşından küçükler için COVID-19 aşıları konusunda iyimser olsa da, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) , bu yaştaki çocuklarda COVID-19 aşılarının etiket dışı kullanımına karşı uyarıda bulunuyor. AAP bu uyarıyı yapıyor çünkü yetişkin aşılarının dozları, araştırmacıların küçük çocuklar üzerinde denediği dozlardan çok daha yüksek ve bu yaş grubu için güvenlik ve etkinlik verileri henüz görülmedi.

SARS-CoV-2’nin çocuklar arasında yayılmasını engellemek 

Dr. Tan, çocuklar okula dönerken SARS-CoV-2’nin yayılmasını engellemek için ebeveynlerin, bakıcıların, okulların ve çocukların atabilecekleri sekiz adımı özetledi:

  1. “COVID-19 aşısı almaya uygun olan herkes aşılanmalıdır – buna ebeveynler, hane halkı üyeleri, öğretmenler, personel vb. dahildir.
  2. Aşı durumundan bağımsız olarak tüm öğrenciler, öğretmenler ve personel için evrensel maske kullanımı.
  3. Sınıflarda en az 3 fit aralıklı sıralar ile sosyal/fiziksel mesafeyi uygulamak.
  4. İyi el hijyeni.
  5. Öğrencileri, öğretmenleri ve personeli daha küçük gruplara veya bölmelere ayırma.
  6. Büyük öğrenci, öğretmen ve personel toplantılarının caydırılması – örneğin, şaşırtıcı toplama ve bırakma saatleri, çok sayıda insanın aynı anda kafeteryada olmasını önlemek için öğle yemeği saatlerini artırmak ve öğrencilerin masalarında yemek yemesini sağlamak.
  7. Sınıflarda iyi havalandırma veya mümkünse açık alan kullanılması.
  8. Birisi semptomatikse veya SARS-CoV-2 için pozitif testler yapıyorsa protokolleri uygulayın.”

Dr. Chang, COVID-19 kaynaklı olsun ya da olmasın, bulaşıcı semptomları olan ebeveynlerin çocuklarını okullara göndermemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Bir çocuğun COVID olmaması, burun akıntısı, tıkanıklık veya öksürük, durumu herkes için karmaşıklaştırabilecek başka bir bulaşıcı enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Semptomatik çocuğu olan ebeveynler, çocuğu okula göndermeden önce semptomları çocuğunun sağlık uzmanıyla tartışmalıdır” dedi.

“Gerçekten, en önemli ve etkili eylem, daha önce işe yarayan önlemlerle [SARS-CoV-2] toplumda yayılma hızını azaltmak, ancak şimdi uygun olan herkesi aşılamayı da dahil etmek olacaktır.” katma.

“Toplumdaki genel COVID oranlarını azaltarak, bir öğretmenin, okul personelinin veya çocuğun [SARS-CoV-2] alma olasılığı azalır. Bu aynı zamanda enfekte bir öğretmenin, okul personelinin veya çocuğun bulaşıcıyken okula gitme olasılığını da azaltır. Topluluğunuzda yeni enfeksiyon oranları düşükse, ebeveynler çocuklarının yüz yüze okula güvenli bir şekilde gidebileceğinden daha emin olabilir” dedi.

COVID-19 testlerine ABD’de artık yaygın olarak erişilebilir olduğundan, doktorlar okul personeli ve öğrenciler için aşılı bireylerde veya semptomu olan veya olmayanlarda yaygın olarak test yapılmasını önermektedir.

Dr. Moffitt, “Bence olası semptomlar için test yapılmasını teşvik etmenin de önemli olduğunu düşünüyorum – aşılı bireylerde bile” dedi. “COVID-19 testlerini şimdi almak, geçen yıl bu zamana göre çok daha kolay ve aşılı kişilerde enfeksiyon belirtileri daha hafif olabilir – yani sadece boğaz ağrısı veya “soğuk algınlığı” gibi görünen şey aslında [SARS-CoV” olabilir. -2] enfeksiyon ve bir testi hak ediyor.”

“Bazı okullarda test programları (asemptomatik kişileri test etme) mevcut olabilir – bu programlar [enfeksiyonu olan kişilerin] erken belirlenmesine yardımcı olabilir, bu nedenle [virüsün bulaşma şansı yoktur] çok sayıda insana” diye ekledi. Dr.

SARS-CoV-2’nin çocuklar arasında yayılmasının önlenmesi de okul dışı bulaşmaya bağlı olabilir.

Dr. Eckard, “Öğrencilerin ve ailelerin okul dışında ne yaptığı önemlidir” dedi. “Okul dışında uyuyanlar, partiler, seyahatler ve diğer yüksek riskli faaliyetler, bir öğrencinin enfekte olma ve enfeksiyonu okula geri getirme riskini artırır [muhtemelen başkalarına bulaştırmak için] – çok bulaşıcı olanlarla şimdi daha da yüksek bir şans. Delta varyantı.”

“Ortak hedefimiz olan çocukları sınıfta tutmak için umut ettiğimiz şeye ulaşmak istiyorsak, hepimiz birlikte çalışmalıyız” dedi.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku