Şaşırtan koleksiyon: 30 yılda 60 bin tane biriktirdi

0 7

[ad_1]

Belçika’nın Liege eyaletine bağlı Grand-Hallet’de yaşayan 83 yaşındaki Belçikalı Yvette Dardenne, 30 yılda dünyanın dört bir yanından toplamış olduğu teneke kutularını biriktirdi. 60 bin teneke kutuya ulaşan koleksiyoncu Dardenne, İlk olarak kutularına çikolata, kahve, pirinç benzer biçimde ürünleri saklamak için kullanıyordu. Peşinden ise kutular çoğaldıkça biriktirmek bir tutku haline geldi.

Eşinin bir akrabasının üstünde mavi şapkalı sarı saçlı bir kızın resminin olduğu dondurma kutusu vermesi de işleri değiştirdi. Koleksiyon meydana getirmeye süregelen Dardanne’nin evi teneke kutularla dolmaya başladı. Hatta kutular 4 evi tamamen doldurabilecek kadar çoğaldı.

Dardanne’nin kutularının birçoğu ise yurt dışından… Hindistan’dan İspanya’ya kadar birçok bölgeden gelen kutular var. İlginç olan bir başka detay ise Dardanne’nin oldukca azca gezi ederek bu kadar çeşitli kutular biriktirebilmesi… Dardanne, kutuların çoğu zaman kendisine geldiğini söylemiş oldu:

”İnsanlar benim oldukca gezi ettiğimi düşünüyorlar fakat öyleki oldukca gezi etmiyorum.”

Dardanne, kutuları toplamaya başladıktan sonrasında insanların bu durumu öğrendiklerini ve insanların ona çoğunlukla kutu getirdiğini ise şu sözlerle söyledi:

”Kutuları topladığım hızla öğrenilmişti. Kimi zaman, eşim ofise gittikten sonrasında birisi gelip bana kutu veriyordu.”

Reuters’ın haberine nazaran, koleksiyonun en kıymetli parçalarından biri, Birleşik Krallık markası Huntley & Palmers’ın bisküvilerin saklanması için yapmış olduğu 1868’ten kalma bir kutu. Dardenne, üstünde iki atın tasviri olan parçanın, üstüne taş baskı meydana getirilen ilk kutu olarak kabul edildiğini kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku