ScienceUP yayın hayatına başladı – Kültür

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Squid Games Yıldızı Ho-Yeon Jung Kiminle Çıkıyor?

Aziz dizisi oyuncuları ve konusu Ne? Aziz nerede çekiliyor,…

Türkiye’nin bilim, kültür ve düşünce yaşamına yeni bir nefes getirecek online dergisi ScienceUp, gösterim hayatına başladı. Ulusal ve internasyonal mecralarda merak uyandıran mevzular, bilimsel emekler ve üst düzey içeriğe haiz ScienceUP, online platformlarda parasız erişime açık olacak ve Türkçe-İngilizce olmak suretiyle iki dilde yayımlanacak.

Bilim-kültür-düşünce dergisi, ilk sayısıyla okurlarıyla buluştu. Aylık olarak yayımlanacak mecmua, yazı, haber, çözümleme ve hususi röportajlarıyla varlıklı bir içeriğe imza atıyor. Dergide bir tek bilim dünyasından son gelişme, buluş ve keşifler değil; siyaset, internasyonal ilişkiler, kontakt, felsefe, kültür ve sanat benzer biçimde alanlarda derinlikli bilimsel yazılar, haberler ve söyleşiler de yer alacak. İngilizce ve Türkçe içeriğiyle mecmua, online (çevrimiçi) gösterim platformlarında, dünyanın önde gelen online kütüphanelerinde, dijital yazılı kaynakların da içinde yer almış olduğu indekslerde ücretsiz bir şekilde erişime açıldı. İlk sayıya hususi olarak ise, derginin tüm içeriğine internet adresinden erişilebiliyor.

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar’ın Gösterim Direktörlüğünde hazırlanan derginin gösterim hakları Maltepe Üniversitesi ve Karton Media’ya ilişkin. Derginin Gösterim Yönetmenliğini Dr. Şükran Pakkan yapıyor.

Bu ay neler var?
Derginin bu ayki kapak başlığı: “Korona Çağı” Hem virüsün ortaya çıkmış olduğu ilk günden bu yana yaşananlara ışık tutuyor hem de COVID-19’un tedavisiyle ilgili gelişmelerin geldiği son noktayı aktarıyor. Derginin ana sorusu ise şöyleki: Koronadan sonrasında neler olacak? Bu soruya derginin ilk sayısına hususi olarak; internasyonal ilişkiler ve politika alanında Prof. Dr. Hasan Ünal, iktisat alanında Prof. Dr. Emre Alkin, tıp alanında Doç. Dr. David T. Thomas, suni zekâ alanında Dr. Şebnem Özdemir, liderler ve yönetim alanında Evrim Kuran, eğitim alanında ise Özgür Bolat cevap verdi. Yazarların buluşmuş olduğu ortak nokta küresel anlamda sıkıntılı bir imtihan verildiği, sadece virüsün büyük bir kırılmaya yol açmış olduğu. Peki bu kırılmalar günlük yaşamı iyi mi etkileyecek? Yanıtı, derginin “Korona-Gelecek” bölümünde içeriyor. Ek olarak otomotiv, tekstil, endüstri ve gezim sektörlerinden önder adlar, Koronavirüs küresel salgını döneminde hangi alanda iyi mi önlemler aldıklarını ve öngörülerini de ScienceUp ile paylaştı.

Hususi röportajlar, mevzu ve konuk yazarlar
ScienceUp konuk yazarları ve hususi röportajlarıyla da dikkat çekiyor

Astronomi: Uzayda bizlere yer var mı? Prof. Dr. Ersin Göğüş, niçin “Var ise da, bizim için değil” diyor?

Internasyonal hukuk: “Hukuk iyi mi bir imtihan veriyor ve bizlere yeni çağda iyi mi yol gösterici olabilir” sorusuna Doç. Dr. Hasan Sınar, “Derhal şimdi küresel ortaklık!” diyor.

Psikoloji: Beceri çalışmalarıyla tanınan Dr. Bahar Eriş’e bakılırsa “üstün zekâlı” kime denir? Ek olarak fazlaca çalışmak niçin daha kıymetli?

Ziraat: Organik sandıklarımız hakkaten organik mi? Gazeteci Gürkan Akgüneş, organik tartışmasını yazdı.

Nöroloji: Cerrahi alanda yapmış olduğu ameliyatlarla adından söz ettiren Nörolog Prof. Dr. Kemal Yücesoy, “Yakın gelecekte iyi çalışan bir beyni, cerrahi operasyonla sağlamak mümkün mü” arayışlarına sıcak bakıyor.

Astroloji: 2020 senesinde yaşanmış olan krizi aralık ayında öngören meşhur astrolog Dinçer Güner, astrolojinin bilimsel bir emek verme alanı olarak kabul edilmemesine iyi mi cevap veriyor?

Genetik: Kemoterapi tarihe mi karışıyor? Prof. Dr. Orhan Türken, genetik bilimindeki keşiflerin kanser tedavisindeki ilk neticelerini açıklıyor.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku