Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

“Seçimde hile olursa beni jiletle kazıyamazlar oradan”

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 “Seçimde hile olursa beni jiletle kazıyamazlar oradan”
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Sözüm var. Kazandığımda parlamenter sisteme dönülecek. Hukukun üstünlüğü sağlanacak” dedi. YSK’da İYİ Parti’nin seçime girip girmeyeceği konusunda saç saça kavga olduğunu, bu dümeni CHP’nin bozduğunu ifade eden Akşener, seçimde hile olması durumunda YSK’nın önünde oturacağını kaydetti. Akşener, “Vallahi de billahi de beni jiletle kazıyamazlar oradan” dedi.

Meral Akşener, Sözcü’den Özlem Gürses’e konuştu. Akşener’e yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

HİÇ ŞİKAYET ETMEDİK

– Siz hep “Temmuz ayında seçim olacak” diyordunuz, haklı çıktınız…

Bir sabah uyandık Sayın Bahçeli’ye esmiş, ertesi gün görüşme, sonra da 24 Haziran açıklaması… Amenna ve saddakna! Tamam karar verdiniz, millet iradesine çıkmak ve milletin iradesine uymak konusunda hiçbir sorunumuz yok bizim, şikayet de etmedik. Ama bu seçim tarihini biz istemişiz gibi Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı çemkirip duruyor. Erken seçim bu muhteremler için vatan hainliğine eşti, ama erken seçim kararını kendileri verdi.

– İYİ Parti’nin Meclis’te grup kurmasıyla birlikte, salı günleri konuşma hakkınız doğdu. Ancak siz konuşma yapmıyorsunuz…

Evet, grup konuşması da yapmadım, yapmayacağım. Aynı nedenle 100 bin imza ile yola çıkacağım. Zaten eğer milletimden o 100 bin imzayı bulamıyorsam niye aday olayım? Grup, kendimi bedavadan aday göstermek için bir hamle değil, tıkanmış demokrasinin CHP’nin yüksek düşüncesiyle yaşama dönme çözümü. Bir fedakarlık var orta yerde, bunu istismar edecek değilim. Bu insanların hiçbir biçimde incinmesine de müsaade etmeyeceğim.

İKİNCİ ADAYI DESTEKLERİZ

– Diyelim ki ikinci tura siz değil, başka bir aday kaldı…

Partiyi kurmadan zaten ilan etmiştim, bir kez daha söyleyeyim; diyelim ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı ikinci tura kaldı, şüphesiz ki her türlü gücümüzle destekleyeceğiz! Bu kavga Meral Akşener’in koltuğa oturma kavgası değildir, bu kavga İYİ Parti’nin bir yerlere gelme kavgası da değildir. Biz eğer 24 Haziran 2018’de bu işi başardığımız takdirde, zaten Meclis’te kendiliğinden bir koalisyon kurulacak.

– 24 Haziran için kamuoyuna vaatleriniz nedir?

Kişisel olarak, ben kazandığımda, hukukun üstünlüğü, parlamenter sisteme geri dönüş, adalete güvenin tesisi, liyakatin yönetim anlayışı olması, iş hayatında ‘Benim adamım, benim müteahhittim’ döneminin bitmesi, STK’ların otoriteden bağımsızlaştırılması… Bunlara sözüm var.

8 TEMMUZ’A DİKKAT…

– Sandık başına gidecek seçmene bir mesajınız var mı?

Seçmene şu iki konuyu çok iyi anlatmak gerek, milletvekili seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri iki ayrı seçimdir. Yani aynı anda oy verilecek olsa da bir seçmen, parlamento için A partisinin milletvekillerine, Cumhurbaşkanlığı için B partisinin adayına oy verebilir. Bunu çok iyi anlatmalıyız. Bir de Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun 8 Temmuz olduğunu sürekli hatırlatmalıyız. Bu seçim mutlaka ikinci tura kalacak, seçmen planını ona göre yapsın.

‘O BİLGİ BENİM NAMUSUM’

– CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu size Cumhurbaşkanı adayını söyledi mi?

Evet, aklında olan bir isim geçti. Ama o bilgi benim namusumdur. Partideki arkadaşlarımla, en yakınlarımla bile paylaşmadım. (Herkese sordum, gerçekten de kimse bilmiyor İYİ Parti’de)

ERDOĞAN BENİ TANIR

– Çok yoğun çalışıyorsunuz. Nasıl dayanıyorsunuz bu baskılara ve tempoya?

Magnezyum içiyorum, işte görüyorsunuz! Bakın biz çok inançlı, çok ümitli ve çok kararlıyız. Sayın Erdoğan da bunu iyi bilir, beni yakın tanır kendisi.

100 BİN İMZA İLE CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLACAK

Akşener, 100 bin imza ile aday olacağının altını bir kez daha çizdi. İYİ Parti’nin Meclis’te bir grubu bulunduğunu hatırlatan Akşener, 100 bin imza toplamasının gerekçesini “Evet bizim grubumuz var, bir kez daha bu kardeşlerime teşekkür ediyorum. Ama onların bu zarafetini suiistimal etmeyi istemiyorum. İsteyen, istediği partiye, istediği adaya oy verebilir” diye açıkladı. Türkiye’de hem yönetimde, hem siyasi tavırda saygı eksikliği bulunduğuna dikkat çeken Akşener, “En önemlisi ciddiyet eksikliği var” dedi.

HİLE OLURSA YSK’NIN ÖNÜNE OTURURUM JİLETLE KAZIYAMAZLAR

– 16 Nisan 2017’deki referandumun ardından ‘hile’ iddiaları çok konuşuldu…

Söz veriyorum, sandık hilesini kesinlikle engelleyeceğiz. Bunu bir namus borcu olarak görüyorum. Seçmenlerden gönüllülerimiz için destek istiyorum, insana ihtiyacımız var. Sandık asıl olarak devletin, bu devleti yönetenlerin namusudur. Ama bir adam çıktı, ‘Harpte hile meşrudur’ dedi. 6 yaşındaki kız çocukları ile evliliği de mümkün gören adam bu! Bu kişilerin bu fetvalarını o sandıkta onlara yedireceğim!

– Peki ya Yüksek Seçim Kurulu bir hamle yaparsa…

16 Nisan’da biz sandıkları koruduk, abidik gubidik işler YSK’da oldu bu sefer de. Haziranda, yine böyle dümen çevirecek olurlarsa, o YSK’nın önüne oturum, vallahi de billahi de beni jiletle kazıyamazlar oradan!

SAADET‘SİZ SEÇENEKLER GEÇERSİZDİR

Sadece Abdullah Gül‘ün adaylığı değil, sıfır baraj ittifakı diye bir süreç de var… CHP lideri geniş tabanlı bir çoğulcu Meclis için çalışıyor anladığımız kadarıyla… Temel Bey de destekliyor…

Evet, Kemal Bey bize de anlattı bu konuyu. Her iki parti liderinin de, milletvekilliği seçimleri için geniş tabanlı bir ittifak önerisini partimizin gerekli kurullarında değerlendiriyoruz. İYİ Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı belli. Bunun dışında milletvekilliği seçimindeki ittifak iddia ve önerileri konusunda biz her tür seçeneğin içinde mutlaka Saadet Partisi’ni ararız. Bunun dışındaki formüller bizim için geçersiz olur.

GÜL’ÜN ADAYLIĞINA SEVİNİRİM

– Abdullah Gül’ün adaylığına nasıl bakıyorsunuz?

Son dönemde Gül’ün çatı aday olmasına yönelik demokratik bir baskı oluşturulmaya çalışılıyor. Ben Sayın Gül’ün adaylığından büyük bir mutluluk duyarım. Kendisi aday olduğu takdirde, gerçekten çok sevinirim ve kendisine başarılar dilerim. Ama bir yıl evvel yola çıkmış ve her gittiği yerde bunu açıklamış bir kadın olarak, benim bu adaylığımı geri çekmem söz konusu bile değil. Ben nasıl, başaracağıma inanarak ve her adımında kendisini teraziye koyup tarttırarak yürüyen bir insansam, milletimize güvenerek yola çıkmışsam, aday olacak her arkadaşın da buna riayet etmesinde fayda var.

 ‘CUMHUR’UN DENGESİ ŞAŞTI

Seçim kararı alındıktan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın deyimiyle, ‘Bir dümen döndürüldüğü’nü ifade eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener   “Bir baktık YSK’da İYİ Parti’nin seçime girip girmeyeceği konusunda saç saça baş başa kavga var. 5 evet, 5 hayır, üyenin biri yok. Bu dümeni CHP bozdu…” dedi. Akşener, CHP’li 15 milletvekilinin partilerinden istifa ederek, İYİ Parti’ye geçmeleri kararını şu sözlerle değerlendirdi:

DEMOKRASİ KAHRAMANLARI

CHP Genel Başkanı’na ve CHP’den bir parti görevi olarak -yani bir transfer değil!- partimizin grup kurmasına vesile olan o demokrasi kahramanı kardeşlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu kardeşlerimize yapılan “Güneş Motel” şeklindeki yakıştırmaları misliyle sahiplerine iade ediyorum.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap