Sedan savaşı kızışıyor

sert sedan

0

Hyundai Elantra 1990 yılında hayatımıza girdi. C sedan segmentinde yer alan Elantra, Hyundai’nin Parametrik Dinamik adı verilen tasarım dili ile oldukça şık ve sert bir görünüm sunuyor.

 

Sert sedan

 

 

Hyundai Elantra, dört kapılı bir coupe görünümüne sahip. Altıncı nesle göre daha uzun, daha alçak ve daha geniş bir forma sahip yeni Elantra’nın toplam uzunluğu 30 mm ve dingil açıklığı da 22 mm artarken toplam genişlik ise 25 mm artırılmış.

 

 

 

Yükseklik 10 mm alçalırken ön kaput ise neredeyse 50 mm geriye doğru kaydırılmış.

 

 

Hyundai’nin Parametrik Dinamik tasarım anlayışı yeni ve yenilenen tüm modellerinde kendini gösteriyor. Sert görünüm yeni Elantra’da da kendini gösteriyor. Önden arkaya doğru uzanan sert geçişler ise tekrar ön kapılarda birleşmeye başlıyor.

 

 

Arka taraftaki uzunlamasına konumlandırılan stop lambalar ise sağ ve sol tarafta gövdeye doğru uzanmaya başlıyor. Yandan bakıldığında Z şeklinde bir forma kavuşan arka tasarım, bagaj kısmında da daha fazla yükleme alanı sunmaya yardımcı oluyor.

 

 

Dört kapılı bir coupe havası sunan bu yeni tasarım, parlak siyah tampon difüzörüyle de şık görünüşünü destekliyor. Ayrıca, H formunu oluşturan LED arka lambalar da bagaj kapağı boyunca uzanarak özellikle gece sürüşlerde Hyundai kimliğini sergileyen şık bir görsellik sunuyor.

 

 

Otomobilin iç kısmına girdiğimizde ise kokpitin oldukça şık bir tarsım sunduğunu görüyoruz. Sürücü ve ön yolcu kısmı orta konsolda bulunan bir tutamaç separatör görevi görerek iki tarafı ayrılıyor. Öyle ki sürücü kısmı beyaz ön yolcu kısmı ise siyah olarak ayrıştırılmış. Sürücü kapısı kaplaması beyazken sağ ön kapı kaplaması siyah olarak kullanılmış. Bu sayede sürücü ve ön yolcu sadece sparetörle değil renk olarak da ayrışıyor.

 

 

Dijital gösterge paneli ile birleşen 10.25 inç bilgi eğlence sistemi ekranı otomobile modern bir hava katıyor. Multimedya ekranı sürücüye dönük yapılarak sürücüye daha yakın hale getiriliyor. Aynı şekilde kokpitteki butonlar da sürücüye dönük fakat butonlar orta konsolun derin oluşundan dolayı sürücüye biraz uzak kalıyor. Hyundai’nin yeni nesillerinde yer alan 4 kollu direksiyon simidi Elantra’da da kullanılıyor.

 

 

Yeni tasarım ürünü şık koltuklar da sportiflik seviyesini zirveye çıkarıyor. Vücudu saran yüksek kafalıklara sahip koltuklar, yarış veya süper spor otomobillere gönderme yapıyor. Hyundai Elantra, tasarımı ve estetik iç mekanıyla C sedan segmentinde fark yaratırken aynı zamanda ailelerin geniş bagaj ihtiyacını da rahatlıkla karşılıyor. Bagaj hacmi, bir önceki jenerasyona göre 16 litre daha fazla alan sunarak tam 474 litreye çıkıyor. Arka sıradaki diz mesafesi de yine bir önceki modele göre 58 mm daha fazla. Yani rahat bir yolculuk için toplam 964 mm’lik bir değer sunuyor.

 

 

Hyundai’nin üçüncü nesil araç platformu, Yeni Elantra’nın genel tasarımını, güvenliğini, verimliliğini, gücünü ve sürüş performansını önemli ölçüde geliştiriyor. Yeni Elantra, K3 adlı platform sayesinde daha hafif ve daha iyi bir yakıt ekonomisine sahip.

 

Bu platform aynı zamanda, mühendislerin daha çevik yol tutuşu için Elantra’nın ağırlık merkezini düşürmesine de olanak tanıyor. Olası bir çarpışma anında çok katmanlı bir yapıda olduğundan güvenliği de artırıyor. K3 platformu, rahatlıkla uzatılıp genişletilebiliyor. Böylece, diğer segmentlerdeki modellerde de kullanım imkanı sunuyor. Estetik açıdan farklı bir duruş sergileyen Elantra’nın süspansiyon sistemi de konfora yönelik. Geliştirilmiş süspansiyon montaj yapısı sayesinde hem dinamizm hem de üst düzey sürüş konforu elde ediliyor.

 

 

Hyundai Elantra, Türkiye’de ilk etapta tek motor seçeneğiyle satılıyor. 1.6 litre atmosferik beslemeli motora ve CVT şanzımana sahip. CVT’ye ek olarak, 6 ileri manuel şanzıman sadece Style donanım seviyesinde sunuluyor.  1598 cc hacmindeki motor 6300 d/d’da 123 PS güç ve 4500 d/d’da 154 Nm tork üretiyor. CVT şanzımana sahip test aracımız sarsıntısız sürüş sunuyor. 0-100 km/s hıza 10.7 saniyede çıkan Elantra’nın maksimum hızı ise 195 km/s. Otomobilin ortalama yakıt tüketimi ise 5.9 lt/100 km.

 

A.Said Özen

Fotoğraflar: Mehmet Emin Sezer

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku