Sel felaketinde 58 can kaybı, 77 kayıp ihbarı

0 2

[ad_1]


İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kastamonu’da izahat yapmış oldu.


İçişleri Bakanı Süleyman Asil


“Bugüne dek gördüğümüz en ağır tablo”


Yaşadığımız sel, bugüne dek gördüğümüz en ağır tablo. Sahada gördüğümüz tablo bizi üzüyor. 1000 jandarma, 1000’in üstünde AFAD gönüllüsü, 1000’i aşkın kamyon vidanjör ile müdahale ediliyor. Bir taraftan temizlik halletmeye çalışıyoruz, bir taraftan tüm köylere elektrik verilmesi için helikopterlerle jeneretör ulaştırılıyor. Yıkılan binalarla ilgili İnebolu Başsavcılığı soruşturma başlattı.


 


 


“Buranın üstünden politika yapmak insanlık dışıdır, şeytanla iş birliğidir”


Buranın üstünden politika yapmak insanlık dışıdır, şeytanla iş birliğidir. HES patlamış diyorlar bu doğru değil. Gidin görün, bu barajdaki HES değil ki iyi mi patlasın. Milletin kafasını karıştıracaklar, buradan politika üretmeye çalışacaklar. 500 şahıs öldü, 1000 şahıs öldü yalanlarını söylüyorlar. Milletin bunlara saygınlık etmemesini rica ediyoruz. Bizim görevimiz vatandaşı doğru bilgilendirmek. Doğru bilgilendirmezsek bedelini ödemeye hazırız. Siyasal muhalefeti de sağduyuya çağrı ediyorum.


 


 


“58 şahıs yaşamını yitirdi, 77 yitik suç duyurusu var”


Kastamonu’da 48, Sinop’ta 9, Bartın’da da 1 şahıs yaşamını yitirdi. Sel felaketinde toplam can kaybımız 58 oldu. Yaşamını kaybeden yurttaşlarımızdan 15’inin kimliği hemen hemen belli değil. Kastamonu’da 62, Sinop’ta 15 olmak suretiyle toplam 77 yitik suç duyurusu var. Kayıplar ne kadarsa bunu da açıklayacağız. Bu tarz şeyleri abartmak kimin ne işine geliyor bilmiyorum. 


 


 


“47 milyon 600 bin lira yardım yapılmış oldu”


Vatandaşımız bizlere dedi ki bir bağış kampanyası başlatın dedi. AFAD merkezine biz iyi mi yardımda bulunabiliriz diye binlerce vatandaşımızdan talep geldi. Yardım kampanyası başladıktan sonrasında 47 milyon 600 bin lira yardım yapılmış oldu, 60 milyon da şu anda taahhüt var. 


Evi tahliye edilenlere 3 bin lira yardım


Biz evini tahliye ettiğimiz vatandaşlara herhangi bir tespit yapmaksızın 3 bin lira yardımda bulunacağız. Evinde hasar olan vatandaşımıza 50 bin liraya kadar kira ve eşya yardımı yapacağız. Hepimiz elinden gelen yardımı yapıyor. Hangi belediye olursa olsun biz ne yangında ne selde fark yapmadık.


 


 


Köy yollarının yüzde 90’ını yarın akşam itibarıyla bitiriyoruz.


 


 


(Pendik’te Cemevi’ne hücum) Failleri yakalandı


Batı’nın bir ekip danışma yapıları ciddi bir provokasyon içindedir. Bugün Pendik’te bir Cemevi ile ilgili bir hücum söz mevzusu oldu. Ben bu saldırıları ilk kez görüyor değilim. Bunların failleri hep bulunmuştur. Türkiye’de hangi fay hattını tetikleyebiliriz meselesi var. Bu bir danışma çalışmasıdır bunu net söylüyorum. Failler yakalandı. Türkiye’yi dışarıdan tahrik etmek isteyenler bunu yaptırıyor. Bunu yapanlar Alevi.  Sunni olması alevi olması fark etmiyor. Bunu kim yapıyorsa cezasını çekmelidir. Bu meydana getirilen ahlaksızlıktır. O şekilde bir çatışma oluşturulmaya çalışılıyor ki toplumsal medyada, Batı’nın para verip havlattığı adamları bundan 15 gün ilkin Türkiye deşifre etti. 


(Altındağ Suriyelilere hücum)Kılıçdaroğlu’nun tuzu kuru. Irkçılık bu coğrafyanın karakteri değildir. Biz bunu kabul etmiyoruz. Biz Mevlana’nın çocuklarıyız. Birileri devlet nizamını sulandırmaya çalışıyor. Buna müsaade etmeyiz.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum


“Vatandaşlarımızla birlik beraberlik ruhu içinde hareket ettik”


Son 19 senedir Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde nerede bir zelzele, yangın, heyelan afet olduysa biz oradaydık, vatandaşlarımızla birlik beraberlik ruhu içinde hareket ettik. O afeti yaşayan sanki bizim annemiz, babamız, kardeşimiz benzer biçimde hareket ettik. Kimsenin “nerede bu devlet” söylediğini duymadık.


 


 


“Söz verdiğimiz benzer biçimde 1 yıl içinde de yapıları tamamlayacağız”


Bir an ilkin yaralarımızı sarmanın, yurttaşlarımızın gereksinimlerini gidermenin, yapılacak işleri yapmanın içinde olduk. Depremlerde konutlarımız bitti teslim ettik. Antalya’da yangın afeti yaşadık, hasar gören yapıların ihalesini yaptık, 1 ay bile olmadan başlıyor olacağız. Söz verdiğimiz benzer biçimde 1 yıl içinde de yapıları yapacağız. Sinop’umuz, Bartın’ımız ve Kastamonu’muzda da aynı anlayışla çalışacağız. Esnafın yaralarını saracak yapısal adımları atacağız.


“454 ağır hasarlı yada yıkık binamız var”


Sel bölgelerinde 454 tane ağır hasarlı yada yıkık binamız var. Ziyan olan, evleri yıkılan yurttaşlarımızın evlerinin yapımına TOKİ 1 ay içinde başlamış olacak, gene yapılarını 1 yıl içinde gerçekleştiriyor olacağız. Arızaları gidermeye çalışıyoruz ve bu çerçevede de Ayancık’ta su vermeye başladık. Kastamonu Bozkurt en oldukça etkilenen ilçemiz. Burada da 4 mahallemiz var 3 mahallemize su verdik, 1 mahallemize su verme çalışmalarımız devam ediyor. Tüm hasarları süratli şekilde gidereceğiz. 


 


 


Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez


Yağışlar diner dinmez buradaki şirketlerimiz hızlıca vakalara müdahale etmeye başladılar. İlk etapta en süratli verilmesi ihtiyaç duyulan altyapı elektrik. 395 köyde 38 bin hanede elektrik kesikken bugün an itibarıyla 100 köyün altına indi. Elektrik veremediğimiz ev sayısı 8 bin 843. Tek gayemiz güvenli bir halde vatandaşımızı elektrik enerjisiyle buluşturmak. Mobil jeneratörler gereksinim duyulan bölgelere bağlanıyor. 


 [ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku