Selçuk Bayraktar, Milli Uzay Programı’nı değerlendirdi

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

DİKKAT! 14 uygulamada gizlilik ihlalleri var!

Facebook yatırımcıları yanılttı mı? Hesabınızı neden devre…

Programın, havacılık alanında çalışanlar ve TEKNOFEST’te yarışmaları düzenlenen uzay emekleri için oldukça mühim bir adım olduğuna dikkati çeken Bayraktar, “Telekomünikasyon ve tv yayınları benzer biçimde kullandığımız birçok teknoloji, uydu teknolojileri yardımıyla oluyor. Bunun yanında bilhassa günümüzde uzaya fırlatma sistemleri, müdafa sanayii ve roket sistemleri açısından da uzay teknolojilerinin oldukça mühim bir kısmını teşkil ediyor. Uzaya bir aygıt gönderecekseniz onun fırlatma sistemini de geliştirmeniz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, bu niyetle TEKNOFEST’in en oldukça ilgi çeken yarışmalarından “model uydu” ve “roket” yarışmalarını tasarladıklarını, gençlerin uzay çalışmalarına merak salmalarını istediklerini, bu alana yönelmek isteyen gençlerin de yarışmalara büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Uzay çalışmalarının, ticari benzer biçimde gözükmese de hızla gelişen teknolojinin öteki alanlarını canlandırdığını vurgulayan Bayraktar, şöyleki devam etti:

“Öteki teknolojilerin gelişmesinde bir lokomotif diyebiliriz. İnsanoğlu aya gittiğinde, o macera yardımıyla geliştirdiği binlerce patent var, bir ihtimal bugün kullandığımız yüksek teknoloji ürünlerin içine girmiş durumda. Ülkemiz de bu alanda geri kalamazdı. Süratli dönüşüm içeren dijital çağda görüyoruz ki yeni bir inovasyon geçmişin alışkanlıklarını yıkabiliyor. Bu anlamda geleceğin trendlerine odaklanarak uzay alanında da inşallah insansız hava araçlarında olduğu benzer biçimde son noktayı yakalayabileceğimize inanıyorum.”

Bayraktar, bu teknolojilerin geliştirilmesinde gençlere büyük işler düştüğünü belirterek, bir ihtimal binlerce küçük girişimin program kapsamında yer bulacağını ve Türkiye’yi uzayda hak etmiş olduğu yere taşıyacağını dile getirdi.

Uzay alanında önde gelen ülkelerde ciddi tanıtım faaliyetleri yapıldığına işaret eden Bayraktar, minik yaşlardan itibaren bu alana ilgi duyulması için meydana getirilen çalışmalardan bahsetti.

Bayraktar, TEKNOFEST ile kendilerinin gençlere uzay teknolojilerini sevdirmeyi de amaçladıklarına değinerek, “Bu alanda ilk hedeflerimizi gerçekleştirmek için kafi insan deposu olacağına inanıyorum. Yeter ki ilgi duysunlar, potansiyel var, ilgi de olması lazım. Bu programla gençlerimizin lüzumlu ilgiyi göstereceğini de düşünüyorum.” diye konuştu.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku