Selçuk Ural: Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses Dinleyenler Kültürsüz ve Kıro

0

Selçuk Ural bugün ne dedi: Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses Dinleyenler Kültürsüz ve Kıro. Ülkemizin %90’ı kültürsüz ve kıro diyen Selçuk Ural, twitter gündemine girdi:

Selçuk Ural bugün ne dedi?

Selçuk Ural, Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin’e verdiği röportajla gündeme geldi. Röportajda öncelikle Aleyna Tilki’nin bir proje olduğu iddiasında bulundu. Sonrasında ise Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses’e laf etti.

Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses konserine gidince normal bir tane insan göremeyeceğimiz iddiasında bulunan Selçuk Ural, iki usta sanatçı için Türkiye’nin kıro grubunu kapsıyorlar dedi.

Ülkemizin de %90’ının kültürsüz ve kıro olduğunu söyleyen Selçuk Ural geçtiğimiz günlerde Yalanlarla Dolanlarla isimli yeni bir şarkı çıkarmıştı.

Sizleri yeni jenerasyonun bile tanıması müthiş hissettiriyor olmalı…

Kesinlikle. Biz 20 şarkıcıydık; Barış Manço, Tanju Okan, Berkant, Cem Karaca, Salim Dündar, İskender Doğan… Ben 15 yaşında Ankara’daki mahallemde şarkı söylerdim. Sesimiz güzeldi bizim. Şimdi zengin ve şöhret olmak için şarkıcı oluyorlar. Sesleri yok! Bilgisayar icat oldu herkes şarkıcı oldu. Aleyna Tilki ortaya çıkınca, tüm yetenekli şarkıcılar kahrından hastanelik oldu. Müzik de sahtekar işi oldu. Aleyna Tilki de bir proje bence. Bizim dönemlerimiz böyle değildi. Asırlar boyu bir Cem Karaca daha gelmez.

Daha fazla mesaj

Önüne gelenin şarkıcı olduğunu söylediniz. Peki, tip olsa ses olmasa kurtarıyor mu?

O da kurtarmaz. Onu kurtaran şöyle örnekler var mesela; Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses. Onlar da Türkiye’nin kıro grubunu kapsıyor. Çünkü kendini jiletleyen adam, normal adam değildir. Onların konserine gittiğin zaman bir tane normal insan göremezsin. Çünkü ülkemizin yüzde 90’ı kültürsüz ve kıro. Kadın cinayetlerini görüyoruz. Ajda Pekkan’ın, Cem Karaca’nın, Barış Manço’nun konserinde kimse kendini jiletlemiyordu ama onların konserlerinde niye jiletliyor? Çünkü o şarkılardaki sözler, onlara hitap ediyor.

‘Kıro’ derken ne demek istiyorsunuz?

Kültürsüz, kendiyle barışık olmayan, hiçbir hayat eğitimi almayan insanlar… Aslında onların da suçu yok. Ailelerinden öyle görmüşler. Neden bu kadar mahalle kavgası var? Trafik kavgalarında, kadın cinayetlerinde, çocuk tacizlerinde bir numarayız. Neden? Çünkü bizim zamanımızda nüfusun yüzde 90’ı okumuştu ama şimdi tam tersi.

Okur-yazar oranı arttı ama…

Yalnız okul değil. Aile terbiyesi çok önemli. Bunların hepsi çocukluktan geliyor. Mutsuz büyümüşsen böyle oluyor. Tahsilli kıro da çok. Bir laf var ya; okumak cehaleti alırmış ama eşeklik baki kalırmış.

Selçuk Ural Kimdir?

Selçuk Ural 31 Ocak 1945 Bartın doğumludur ama aslen Malatyalıdır. Sinema oyuncusu Hakan Ural’ın babası’dır.
Çıkardığı albümler:
1975 – Selçuk Ural
1977 – Dertlerimi Zincir Yaptım
1982 – Sevdalıyım
1985 – Yıllar Sonra
1993 – Hayretler İçindeyim
1996 – Best Of Selçuk Ural
2006 – Sakın Değişme
2008 – Kadınsız

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku