Gündem

SGK’da Kara Delik Krizi: 3 Ayda 28 Milyar Lira Aktarıldı


Gündem

Hükümet, sadece bu yılın ilk üç ayında bütçeden SGK’ya 28 milyar lira kaynak aktardı. 5 yılda bütçeden SGK’daki açığı kapatmak için aktarılan miktar 422 milyar lirayı buldu. SGK’da yine ‘kara delik’ endişesi başladı.Sosyal Güvenlik Kurumu’nda koalisyon dönemlerinde görülen ‘kara delik’ tekrar gündeme gelmeye başladı. Türkiye’nin sosyal güvenlik sistemi açığı hızla artıyor. 5 yıllık açık 422 milyar lirayı (katrilyon) buldu.

PRİM MAAŞA YETMEDİ

Özgür Düşünce’nin haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) prim gelirleri emekli maaşlarını ödemeye yetmedi. Bu yılın ilk üç ayında 43 milyar 237 milyon TL sigorta primi toplandı. Aynı dönemde SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine 44 milyar 838 milyon lira maaş ödendi.  Sosyal güvenlikteki kara tablo bununla sınırlı kalmadı. Hastane ve eczane harcamaları da 18 milyar 787 milyon TL’ye ulaştı. Vatandaştan kesilen sigorta primi ve muayene katılım payı yetmedi. Ödenen vergiler kara deliği kapatmak için kullanıldı.

VATANDAŞIN VERGİSİYLE

Kurum’un prim geliri 43,2 milyar lirada kalırken, emekli maaşları, sağlık harcamaları ve diğer giderlerden oluşan toplam gideri ise 70 milyar TL’ye fırladı. Toplanan paralarla, giderler arasındaki fark 27 milyar liraya ulaştı. Bu açık vatandaşın vergileriyle kapandı.

VERGİLERDEN GİDİYOR

Vatandaşın maaşından sağlık ve sigorta primi kesilmesine rağmen kara deliği kapatmak için 5 yıl 3 ayda, vergilerden SGK’ya 422 milyar TL aktarıldı. SGK verilerine göre prim gelirlerinin, emekli maaşları ve tedavi masraflarını ödeme oranı da yüzde 75‘ten yüzde 68’e düştü.

EN FAZLA ÖDEME SGK EMEKLİSİNE

SGK kayıtlarına göre Türkiye’de 10 milyon 781 bin emekli bulunuyor. Bu yılın ocak-şubat-mart aylarında işçi emeklisi olarak bilinen SSK’lılara 26,9 milyar TL maaş ödendi. Bağ-Kurlulara 7,7 milyar TL maaş verilirken, Emekli Sandığı emeklilerine ise 10,2 milyar TL maaş ödemesi yapıldı.