SGK’ya SSK, Bağ-Kur’lulara Büyük Müjde! Erken emeklilik için yeni dönem bizzat başlatıldı!

0

SGK’dan erken emeklilik için yeni fırsat! Prim sayısına göre yaş engeli kalkıyor…

Ülkemizde yaşamakta olan milyonlarca kişi tarafından erken emekli olmak en önemli önceliklerden birisi haline geldi. Vatandaşlar, normal koşullarda prim gün sayısı ile yaş sınırının tamamlanması halinde emekli olmaya hak kazanıyor.

 

Erken emeklilik için yeni dönem

Ülkemizde yaşamakta olan milyonlarca kişi tarafından erken emekli olmak en önemli önceliklerden birisi haline geldi. Vatandaşlar, normal koşullarda prim gün sayısı ile yaş sınırının tamamlanması halinde emekli olmaya hak kazanıyor. Lakin, malulen emeklilik fırsatları sayesinde yaş sınırının beklenmesine gerek kalmıyor. Peki, malulen emekli olma hakkı kazanmak için hangi şartlar talep ediliyor? Malulen emeklilik için prim sayısı kaçtır?

Sosyal Güvenlik Kanunu (SGK) düzenlemesinin ardından erken emeklilikle ilgili yeni adımlar atıldı. Özellikle maluliyet kabul gören durumlarla ilgili yapılan değişiklikler, binlerce kişinin erken emekli olmasına fırsat tanıyacak. Çalışma gücü kaybı ve erken yaşlanma gerekçeleri de emekli olmak için gereken yaş sınırının ortadan kalkmasını sağlayacak. Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü mensupları ve özel güvenlik şirketlerinin çalışanları içinde sağlık koşulları yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı. Maluliyet derecelerine bağlı şekilde asker, polis ve güvenlik çalışanları erken emekli olabilecek. Bu noktada karar verici merci SGK Sağlık Kurulu olacak.

Maluliyet Hakkı hangi durumlarda tanınmaktadır?

 

Maluliyet hakkı, yalnızca 4c/1 sigortalı çalışanları kapsamaktadır. İşçinin çalışmakta olduğu iş kolu sebebiyle sağlığında meydana gelen hasarın en az yüzde 60 seviyesine ulaşması halinde tanınmaktadır. İş kazaları, meslek hastalığı ve ağır iş yükü sebebiyle çalışma gücünün kaybolması gibi durumlarda maluliyet hakkı verilmektedir. Hastalık izni ile maluliyet durumu birbirine karıştırılmaktadır. Hastalık izni, belirli bir dönemi kapsamaktadır. Maluliyet durumu ise temelli ve kalıcı hasar durumlarında verilir.

Çalışma Gücü kaybının tespit edilmesi

 

Çalışma gücünün kayıp oranının tespit edilmesi erken emeklilik hakkı için önem arzetmektedir. Zira, yüzde 60 oranında çalışma gücünün bulunmaması halinde malulen emeklilik hakkı verilmez. Hafif seviyede çalışma gücünün kaybı yüzde 40-49 oranına, orta seviyede çalışma düzeyinin kaybı ise yüzde 50-59 oranına tekabül etmektedir. Yüksek seviyede çalışma gücü kaybı ise yüzde 60 ve üzeri için geçerlidir. SGK Sağlık Kurulu tarafından verilen rapor doğrultusunda işçinin çalışma gücü kaybı belirlenir. İşçinin, çalışamayacak durumda olduğu tespit edilirse erken emeklilik için yaş sınırı beklenmez. Ayrıca, prim gününü doldurması da istenmez. İş kazaları ve meslek hastalıkları da Sağlık Kurulu raporuna göre maluliyet kapsamında değerlendirilir.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku