Sibirya yangınlarının dumanı Kuzey Kutbu’na ulaştı

0 30

[ad_1]

Rusya’nın Sibirya bölgesinde çıkan orman yangınlarından yükselen dumanın “tarihte ilk kez” Şimal Kutbu’na kadar ulaşmış olduğu bildirildi. The Guardian’ın haberine gore, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) yayınladığı uydu görüntüleri, Rusya’nın Yakutistan bölgesindeki yangınların dumanının 3 bin kilometreden fazla hareket ederek Şimal Kutbu’na kadar ulaşmış olduğu ve bunun tarihte ilk olduğu ifade edildi. Rus meteoroloji uzmanları alevlerin daha da yükselebileceği mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu.

YASAYA TEPKİ YAĞIYOR

Öte taraftan çevre örgütleri, yerleşim yerlerini etkilemeyen yangınların söndürme maliyetinin meydana gelecek zarardan büyük olmaması halinde yangına müdahaleye izin vermeyen yasaya tepki gösteriyor.

Rusya’nın Sibirya bölgesinde temmuzda başlamış olan yangınlarda bugüne dek ortalama 3 milyon hektar ormanlık alan küle dönmüş, yetkililer bölgede acil durum duyuru etmişti.

196 NOKTADA YANGIN VAR

Rusya Federasyonu Federal Orman Ajansından meydana getirilen açıklamada, “10 Ağustos itibarıyla 196 noktada toplam 1 milyon 572 bin hektar alanda orman yangınları devam ediyor. Yangınların 111’i Yakutistan’da, 27’si ise İrkutsk bölgelerinde bulunuyor.” ifadesi kullanıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), açıklamış olduğu yeni raporda iklim değişikliğinin “yaygınlaştığı, hızlandığı ve yoğunlaştığı” uyarısında bulunmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku