Şimdi yeni bir İş aramak büyük bir kazanç olabilir?

0 20

Maaşınız bir süredir anlamlı bir artış görmediyse, şimdi yeni bir iş aramanın zamanı gelmiş olabilir.

Bir dizi işe alım uzmanı Global News’e , COVID-19 salgınının başlangıcında 3 milyon kişiyi işten çıkaran Kanada’nın artık bir işçi işgücü piyasası olduğunu söyledi. Ve iş değiştirenlerin ödülü genellikle çift haneli maaş artışlarıdır.

15 yıldır bu işin içinde olan Hays Recruitment Canada başkanı Toronto merkezli Travis O’Rourke, “Daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemeyen bir pazar” diyor.

Vancouver’daki Impact Recruitment Kurumsal Hizmetler Bölümü başkan yardımcısı Mark Fenwick, “Talep edilen, yetenekli bir adaysanız, dünya şu anda neredeyse sizin istiridyeniz” diyor .

Bazı iş arayanların bazı durumlarda maaşlarını yüzde 20 artırmayı başardıklarını söylüyor.

İstatistik Kanada’dan alınan verilere göre, ekonomi Ağustos ayında 90.000 iş daha ekleyerek toplam istihdamı 156.000 iş veya COVID-19 sağlık acil durumunun başlamasından önce Şubat 2020’de kaydedilen seviyenin yüzde 0,8’ine getirdi.

İşsizlik oranı, pandeminin başlangıcından bu yana en düşük seviye olan ay için yüzde 7,1’e düştü.

Winnipeg’de, Summit Search Group’un yönetici ortağı Matt Erhard, Fenwick’e benzer rakamlara sahip ve bazı başarılı adayların yüzde 20 ila 25 daha yüksek toplam ücrete ulaşmak için işe atladıklarını söylüyor.

“Maaş konusunda kesinlikle çok daha fazla esneklik görüyoruz” diyor ve işverenlerin genellikle belirli bir iş ilanı için başlangıçta belirlenen aralığın çok üzerinde ücret talep eden adayları düşünmeye istekli olduklarını söylüyor.

İş değiştirmek için büyük ücret artışları olduğunu gösteren kanıtlar sadece anekdot değil. İstatistik Kanada’dan elde edilen veriler, Pedro’nun eldeki en son rakamların analizine göre, Ekim 2020 ile Mart 2021 arasındaki dönemde yeni iş fırsatları için sunulan ortalama saatlik ücretin, tüm 2019 ortalamasına kıyasla yüzde yedi arttığını gösteriyor. Antunes, Kanada Konferans Kurulu’nun baş ekonomisti.

Antunes e-posta yoluyla, “Karşılaştırma için, Kanada’daki endüstriyel bileşik ortalama haftalık ücret, son on yılda 2019’a kadar yıllık yüzde 2,4 arttı.” Dedi.

Global News’e verdiği demeçte, yeni boş pozisyonları doldurmaya çalışan işverenler tarafından sunulan ücretlerdeki yüzde yedi artışın “ön plana çıktığını” söyledi.

Ve Kanada İstatistikleri, Kanada’daki işgücü kıtlığının ülkenin çoğunda kötüleştiği ilkbahar ve yaz aylarında hangi şirketlerin yeni işe almaya istekli olduklarını yansıtan verileri henüz yayınlamadı.

Ülkeler arası işe alım çılgınlığı ‘kargaşa’ yaratıyor

Haziran ayında Kanada’da 800.000’den fazla açık iş pozisyonu vardı ve Mayıs ayına göre akıllara durgunluk veren yüzde 22’lik bir artış oldu.

O’Rourke’nin bakış açısından, pandeminin neden olduğu durgunluktan ekonomik toparlanma, 2007-2008 mali krizini izleyenlere hiç benzemedi.

O zamanlar, işgücü piyasasındaki toparlanmanın kademeli olduğunu hatırlıyor. Farklı şirketler ve farklı endüstriler, farklı zamanlarda işe alımları artırmaya başladı, diyor.

Ancak şimdi, aşıların kullanıma sunulması dünyanın en büyük ekonomilerinin çoğunda kısıtlamaların hafifletilmesine yol açarken, “her şirketin aynı anda tekrar çevrimiçi olduğunu görüyorsunuz” diyor.

“Dışarısı bir kargaşa,” diye ekliyor.

Kıtlıklar bölgeler ve ekonomik sektörler arasında yaygındır. Coğrafi olarak, Quebec ve British Columbia, RBC’nin yakın tarihli bir analizine göre en ciddi iş sıkışıklığını yaşıyor . Rapora göre, sektörler açısından, doldurulamayan pozisyonların çoğu gıda hizmetleri, sağlık hizmetleri ve perakende sektöründe yer alıyor.

KPMG’nin araştırmasına göre, pandemi öncesinde zaten arz sıkıntısı olan teknoloji çalışanları şimdi daha da fazla talep görüyor.  500’den fazla küçük ve orta ölçekli işletmeyle yakın zamanda yapılan bir  ankette , danışmanlık, yanıt verenlerin üçte ikisinden fazlasının (yüzde 68) doğru becerilere sahip adayları işe almakta zorlandığını ve özellikle söz konusu olduğunda kıtlığın keskin olduğunu buldu. BT becerilerine sahip yeni çalışanlar bulmak.

KPMG Digital’in Kanada’daki yönetici ortağı ve başkanı Armughan Ahmad, daha önce Global News’e verdiği demeçte, endüstrilerdeki sayısız şirket pandemi sırasında işlerini daha fazla çevrimiçi ortama taşımak zorunda kaldı, ancak işverenler bu dijital büyümeyi hızlandıracak insan gücünü bulmak için çabalıyorlar.

Impact Recruitment’ta Fenwick, avukatlar, inşaat sektöründeki işçiler ve denetçiler için artan bir talep gördüğünü söylüyor (ikincisi, en azından kısmen, artan birleşme ve satın alma hacmi nedeniyle).

Şirketi, işverenlerin bankacılık ve sigortacılıktan tarım sektörü ve madenciliğe kadar çeşitli sektörlerdeki işleri doldurmalarına yardımcı olan O’Rourke, genel olarak kıtlık gördüğünü söylüyor.

Buna giriş seviyesi pozisyonları da dahildir, diye ekliyor. Pandemi, bir dizi yaşlı işçiyi emeklilikte tetiği çekmeye itti, diyor. O’Rourke’ye göre, şimdi şirketler bu boş kadroların bir kısmını genç işe alımlarla dolduruyor ve onlar için genellikle birkaç yıl öncesine göre daha fazla ödemeye hazırlar.

“Giriş seviyesindeki bir çalışana iki yıl öncesine göre yüzde 10 daha fazla ödeme yapmak bile, aynı işlevi yerine getirmesi için kıdemli bir kişiye ödedikleri paraya dayalı olarak bir şirket parasını biriktiriyor olabilir” diye belirtiyor.

Antunes daha önce Global News’e verdiği demeçte, emekli olan bebek patlamaları sağlık sektöründeki kıtlıkları daha da kötüleştirdi. Global News’in daha önce bildirdiğine göre, işgücünden ayrılan yaşlı pilotlar havayolu endüstrisi için bir baş ağrısı haline geldi.

Yeni işe alınanlar için büyük maaş çekleri herkes için ücretleri yükseltebilir mi?

Şimdiye kadar, işverenler, mevcut çalışanlarına yeni işe alınanlara sunmaya hazır oldukları aynı büyük maaş artışlarını vermeye meyilli görünmüyor. Kanada Konferans Kurulu tarafından ankete katılan işverenler için öngörülen maaş artışı, 2021 için sadece yüzde 1,9’dur.

Ancak Fenwick ve O’Rourke, bazı şirketlerin başka yerlerde daha yüksek ücretli bir iş teklif edilen çalışanlar için agresif karşı teklifler sunduğunu gördüklerini söylüyorlar.

O’Rourke, “Karşı tekliflerin bir çalışan için fazladan 50.000$ ile sonuçlandığını gördüm” diyor.

Yükselen bir gelgitin tüm tekneleri kaldırmaya yardımcı olduğuna dair kanıtlar görüyor.

Bazı çalışanlar cömert karşı teklifler aldığında, meslektaşları bunu fark eder, diyor.

“Yanlarında oturan kişi ‘hey bir dakika açık piyasada değerim buysa, zam istiyorum, yoksa başka bir fırsat da ararım’ diye düşünmeye başlar, ” diyor.

“Ücret enflasyonu deyimi şu sıralar deli gibi ortalıkta dolanıyor” diyor.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku