Dünya

Solingen Katliamı Anıldı


Dünya

Almanya’nın Solingen kentinde 1993 yılında bir grup ırkçı Alman tarafından evlerinin kundaklanması sonucu hayatını kaybeden 5 Türk vatandaşı anıldı.Olayın 23. yıldönümünde, kundaklanan evin bulunduğu anıtta dualar okundu. Anma törenine Solingen ve çevresinde yaşayan gurbetçilerin yanı sıra, ailenin akrabaları, Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, Yurtdışı Türkler Başkanı Kudret Bülbül, Amasya’nın Taşova İlçesi Kaymakamı Kudret Kurnaz, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk ve beraberindeki heyet katıldı.

Törende ayrıca Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanı Rainer Schmeltzer, Solingen Büyükşehir Belediye Başkanı Tim Kurzbach, Hıristiyan Demokrat Partisi (CDU) Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başkanı ve Eyalet Milletvekili Armin Laschet, Hıristiyan Demokrat Partisi Kuzey Ren Vestfalya Milletvekili Serap Güler ve diğer yetkililer de hazır bulundu. Katılımcılar olaydan duydukları büyük üzüntüyü dile getirdi. Anma töreni, Ditib Merkez Camisi Din Görevlisi Abdulselam Özdere’nin Kuran tilaveti ve dualarıyla son buldu.

29 Mayıs 1993 Cumartesi günü, Almanya’nın Solingen kentinde, Genç ailesinin evi 4 aşırı sağcı Alman tarafından kundaklandı. Gürsün İnce (28), Hatice Genç (19), Hülya Genç (9), Saime Genç (5) ve Gülistan Öztürk (12) hayatını kaybetti.