Gündem

Soma davasında ‘patron’a tutuklama talebi


Gündem

‘Soma davası’nda Soma A.Ş. patronu Alp Gürkan hakkında tutuklama talebi.Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 yılında yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciaya ilişkin 5’i tutuklu 51 sanıklı davanın 21. duruşması görülüyor. Duruşmayı CHP Manisa Mİlletvekili Tur Yıldız Biçer, Sosyal Haklar Dernegi Genel Sekreteri Avukat Can Atalay, Halkın TKP’si Genel Başkanı Erkan Baş da takip ediyor.

“SOMA A.Ş. OCAKTAKİ SORUNLARI BİLİYORDU”

Duruşmada Savcılık mütalaasının hazır olduğu bildirildi.

Savcılık mütalaasında, “Park Teknik döneminde üretime başlandıktan sonra, öngörülmeyen sorunlar nedeniyle belirtilen üretimin yapılamadığı, bazı bölgelerde yangınlar çıktığı ve bu nedenle üretimin durduğu anlaşılmıştır. İşletmenin devredildiği sırada ocakta var olan sorunların işverenlik tarafından bilindiği ve ölüm ve yaralamalarla madendeki sorunlar arasında illiyet bağı olduğu anlaşılmıştır.

İşverenlik tarafından ocaktaki sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin TKİ’ye plan ve projeler sunulmasına rağmen kanaatimizce üretim maliyeti nedeniyle bu projeler uygulanmamıştır. En fazla işçinin çalıştığı ve yangın riskinin en yüksek olduğu S panosunun üretime uygun olmamasına rağmen işverenlik tarafından bu bölgede işçi çalıştırılmaya devam edilmiştir. Yaşanan olayda sabotaj iddiasına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadığı gibi olayın ocaktaki yapısal sorunlardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Sersönlerin çalışmaması ile ölümler arasında kesin bir bağlantı olmaması nedeniyle sensör görevlilerine kusur atfedilmemiştir. Davanın başlangıcında, olay tarihinde resmi olarak görevde olmadığı için takipsizlik kararı verilen Alp Gürkan’ın, yangına sebep olan olaylar sırasında şirket yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığı gerekçesiyle sorumlu olduğu kanaatine varılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

SOMA PATRONU ALP GÜRKAN’IN TUTUKLANMASI TALEP EDİLDİ

Savcılık mütalaasının sonuç kısmında sanıkların cezalandırılmaları, tutuklulardan Ertan Ersoy’un tahliyesi, diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamı, tutuksuz sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin patronu Alp Gürkan’ın tutuklanmasına karar verilmesi talep edildi.

“BU REZİLLİK ARTIK BİTSİN”

Duruşma öncesi Sosyal Haklar Derneği Soma temsilciği ve Soma Şehit Madenci Aileleri’nin çağrısıyla Soma istasyonu önünde toplanan aileler ve destekçiler bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek” sloganları attı.

Avukat Can Atalay yürüyüş sonunda yaptığı açıklamada, “4 yıl sonra bir mesai gününde bu kadar avukat, milletvekili ekmeğini kazanırken öldürülen 301 işçi için burada. 301 işçinin göz göre göre nasıl ölüme gönderildiğine hiçbir kuşku kalmadı. Bugün bu rezillik artık bitsin diye buradayız” diye konuştu.