Son dakika! Dışişleri Bakanlığından Almanya’daki başörtüsü yasağına tepki

0 6

[ad_1]

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Hakkaniyet Divanı’nın (ABAD) Almanya’daki 2 değişik işletmenin çalışanlarına uyguladığı başörtüsü yasağıyla ilgili son kararın din özgürlüğünü açıkca ihlal ettiğini belirtti.

“MÜSLÜMANLARA YÖNELİK TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜN YENİ ÖRNEĞİ”

Sonucu İslam karşıtlığı ve Müslümanlara yönelik tahammülsüzlüğün kurumsal ve hukuki bir kimliğe kavuşturulma çabası olarak nitelendiren bakanlığın açıklamasında, “Müslümanların hoşgörüsüzlük, nefret söylemi ve hatta şiddete maruz kaldıkları, yaygın şekilde damgalandıkları ve sosyo-ekonomik alanlarda dışlandıkları, bilhassa Müslüman bayanların bu durumdan daha da negatif etkilendikleri bir vakıadır. İnkarı mümkün olmayan ve geçmişteki acı tecrübelerden ders alınmadığını gösteren bu tehlikeli eğilim Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonunun (ECRI) ve BM Din ve İnanç Özgürlüğü Raportörü’nün raporlarında da vurgulanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

“İSLAM DÜŞMANLIĞINI KÖRÜKLEYEN KARARI KINIYORUZ”

Avrupa’yı rehin alan İslam düşmanlığı ve ırkçılığın yükseldiği bir dönemde ABAD’ın almış olduğu başörtüsü yasağı kararının din özgürlüğünü yok saydığına dikkat çekilen açıklamada, “Söz mevzusu karar din özgürlüğünü yok saydığı şeklinde, ayrımcılığa da zemin ve hukuki kılıf kazandıracak bir kalite taşımaktadır. Hukuken ve vicdanen yanlış, körükleyeceği İslam düşmanlığı bakımından tehlikeli sonucu kınıyoruz” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku