TÜRKİYE

SON DAKİKA HABERİ: AK Parti sözcüsü Ömer Çelik: Filistin’in meşru taleplerinin hiçe sayıldığı bir işgal planı yapılmıştır


TÜRKİYE

Son dakika haberi! Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik, açıklamalarda bulunuyor. Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları; “Diyarbakır validelerinin …Son dakika haberi! Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik, açıklamalarda bulunuyor.

Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları;

“Diyarbakır validelerinin, kendi evlatlarını kaybeden anaların Elazığ’da desteği kıymetlidir. Bir kez daha zelzelede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz.”

“Maalesef Belçika’da teröre direkt destek mealine gelebilecek gelişmeler yaşanıyor. Bunlar terör örgütü PKK’yı iç savaş devlet dışı bir aktör olarak tanımlıyor. Bu tavır resmi bir devlet ile terör örgütünü bir tutmak üzere hukuk dışı bir durumdur.”

“Bu anlayışın kişiler için ne kadar tehlikeli olabileceğini görüyor. Açıktan AB’nin terör örgütü olarak kabul ettiği, evlatları dağa kaçıran ve uyuşturucu faaliyetlerini yürüten bir örgütü Belçika yargısının aklama çalışması, Belçika hükümetinin yargısının bozulmasının göstergesidir.”

“Bu karara bakarsanız bu DAEŞ’i terör örgütü olmaktan çıkarır. Yargının hiçbir türel angajmanı dinlemediğini gösteririr.”

“Bu akıl dışı karar reaksiyon göstermeye ve terörle mücadeleyi savunmaya devam edeceğiz. Bu karar Belçika yargısı için ağır bir lekedir.”

“Dün gece saatlerinde Lider Trump, ismine barış planı denilen lakin barışla hiçbir alakası olmayan bir plan açıkladı. İsrail süreksiz Başbakanı Netanyahu ile çeşitli kimselere referans verdiler. Burada  Filistin halkının yasal talepleri hiçe sayılmıştır. Bu merşru bir işgal planıdır.”

“İşgal altındaki Filistin topraklarında onları köleliştirme planıdır. Kudüs’ü İsrail’in bölünmez başşehri ilan ediyor. Flistin’in başşehrini Şark Kudüs ilan ediliyor. Filistinleririn varlığını yasadışı haline getiriyor. İsrailli yerleşimciler işgalciyken bir anda konut sahi oluyor. Netanyahu dün en çok şu cümleyi kullandı: ‘Filistinli mülteciler artık devletlerine dönemeyecekler’. Bu plan bir barış planı değil bir işgal planıdır.”

“Bu büsbütün yasadışı yerleşimlerin legalleştirilmesi manasına geliyor. İsrail’in bir ırkçı devlet haline getirilmesi tüm yerkürenin gözü önünde gerçekleştiriyor. Tüm yerküre buna sessiz kalıyor ve ismine demokrasi diyorlar.”

“Abbas’ın Kudüs satılık değildir sözleri çok tarafındadır.”

“Türkiye ABD’nin Kudüs ve Golan kararlarına karşı tüm yerküre nezdinde büyük bir diplomasi yürütmüştür. İslam yerküresi, Avurpa birliği ile ağır temaslar yürütüldü. İşgal altındaki yerleşim yanlarını yasallaştırmaya çalışan planların barışa gibir ek sağlamayacağı açıktır.”

“İlk kere bir ABD yöneticisi Türkiye’ye sormadan Kudüs’e ait tek taraflı bir plan açıkladı. Filistin’in fikri dinlenmeden tek taraflı bir plan yapılmıştı. Filistin’in hakkının daha ziyade gasp edildiği bir platform kurulmuştur.”

“Seçimlerde kâfi destek almayan ve hükümeti kuramayan Netanyahu’nun açıklamaları bile nispeten saldırgandır. Bu planda iki taraf yok, yasal karar yok.”

“ABD çok uzun vakittir, işgal altındaki toprakları legalleştirme uğraşındadır. ABD’nin tarafsızlık siyasetinin çok yara aldığını, bu planın yanlış olduğuunu ve açıklananınca çok reaksiyon alacağını biliyorlardı.”

“Amerika’nın barış planı meyyit doğmuştur, hiç bir biçimde barışa hizmet etmesi laf konusu değildir.”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıkça gündeme getirdiği Kudüs ve Ortadoğu hassasiyetimiz devam etmektedir. Barış müzakeresinin başlayabilmesi için İsrail’in işgal ve ilhak siyasetinin sona ermesi gerekmektedir. İsrail burada karşıtını yapmakta ve işggalini legalleştirme yapmaktadır. Ortada bir müzakere olacaksa iki tarafta masaya oturmalıdır.”

“Biz Kudüs’ün Filistin’in başşehri olduğu bir muahede için çalışacağız. Filistin’in desteklemediği hiçbir planı desteklemeyeceğiz.”

“İslam coğrafyası tarafından utanç verici olan ve anında reddedilecek bu plana karşı olarak çalışacağız. Bu plan Filistinlilerin köleleştirilmesini amaçlamaktadır. Bu plana destek vermek utanç vericidir. Mısır, Filistin davasına en bağlı olan devletlerden biridir. Her zaman  Filistin davasına ait adım atmak orada öncelik olmuştur. Dün yapılan açıklamda, Mısır’ın bu işgal planını desteklemesi, Mısır devletinin Mısır halkına olan hakaretidir.”

“Kudüs Fisitin’in başşehri olarak ele alındığı bir plan elzemdir. Birleşmiş Milletle uyarınca bir plan vardı. Bu pervasız bir işgal planıdır ve bu planı külliyen reddediyoruz.”

SORU-CEVAP

Tabi gördüğününz üzere İstanbul Belediye Lideri Erzurum’a taile giderken Elazığ”a bir upramış, oraya mahsusen gitmemiş. Partimiz köy köy gezerek Elazığ’daki depremzedelere yardım etmek için tüm gücüyle çalışmaktadır. Herkes kendine yakışanı yapar. Bizim arkadaşlarımız birinci günden beri meydandadır. Bu parti devletini çok konuşuyorlar. Ancak kurum CHP ile kavramsallaşan bir tabirdir. Parti devleti denilince akla tarihta yaşanan acı verici vakalardan ötürü CHP gelmektedir. Ayrıyeten bir partinin devletin bankası olan İş Bankası’nda hissesei vardır. Onların bunu Hazine’ye devretmesi gerekir.