Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri’nden, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik kelamlarına reaksiyon

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri’nden, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik kelamlarına reaksiyon
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Son dakika haberi!  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Türkiye’ye yönelik gerçek dışı sözlerle gündem yaratmaya çalıştığını bildirdi.

Aksoy, Cumhurbaşkanı Macron’un Şark Akdeniz konusunda Türkiye hakkındaki sözlerine ait Bakanlığa yöneltilen bir soruya yazılı cevap verdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün Yunanistan Başbakanı ile gerçekleştirdiği ortak basın içtimasında, memleketimize yönelik gerçek dışı savlarıyla tekrar gündem yaratmaya çalışmıştır” değerlendirmesini yapan Aksoy, Libya’da buhranın başladığı 2011’den bu yana yaşanan sorunlarda esas sorumluluğun Fransa’da olduğunu lisana getirdi.

“HAFTER’E DESTEK EN ÖNEMLI TEHDİT”

Aksoy, bu memleketin Libya’daki doğal kaynaklar üzerinde kelam sahibi olmak için Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin başkanı Halife Hafter’e koşulsuz destek verdiğinin bir sır olmadığını kaydederek, şöyle devam etti:

“Fransa’nın da aralarında bulunduğu memleketlerin verdiği askeri destekle Hafter’in legal hükümete yönelik sürdürdüğü akınlar, Libya’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik en önemli tehdittir. Fransa Cumhurbaşkanı’nın Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden teröristleri de pek çok sefer sarayda ağırladığı pek yeterli bilinmektedir.”

Berlin Konferansı’nda alınan ve Libya’da siyasi sürecin başlatılmasını da sağlayacak temel kararın, kalıcı ateşkesin bir an önce sağlanması olduğunu anımsatan Aksoy, şunları kaydetti:

“Fransa, konferans kararlarının uygulanmasına ekte bulunmak istiyorsa, öncelikle Hafter’e verdiği desteği sonlandırmalıdır. Afrika’daki karanlık mazisi yeterli bilinen ve Cezayir’de gerçekleştirdiği katliamın acıları hafızalarda hala taze olan Fransa’dan beklenen, Türkiye’yi suçlamak konumuna, Libya’da istikrar ve güvenliğin sağlanmasına yönelik olumlu bir rol üstlenmesidir.”

MACRON’UN SAVLARI

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Elysee Sarayı’ndaki görüşmelerinin akabinde düzenlediği ortak basın içtimasında, Türkiye’nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile yaptığı deniz salahiyet muahedesini “kınadıklarını” açıklamıştı.

Bu mutabakatın, “Berlin konferansında verilen kelamlara alışılmamış olduğunu” öne süren Macron, “Son günlerde Suriyeli paralı erleriyle Türk gemilerinin, Libya topraklarına geldiğini görüyoruz. Bu, verilen lafa hürmet gösterilmediğini gösteriyor. Bu, Libya’nın egemenliğinin ve Avrupa’nın ve Sahel memleketlerinin güvenliğinin ihlalidir” tezinde bulunmuştu.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap