Son dakika… Ömer Faruk Gergerlioğlu yeniden milletvekili

0 7

[ad_1]

Son dakika haberine bakılırsa: Anayasa Mahkemesi’nin 1 Temmuz’da Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun başvurusu üstüne oy birliği ile almış olduğu ‘hak ihlali’ sonucuna uyan mahalli mahkeme, sonucu Meclis Başkanlığı’na gönderdi. Kararın Meclis’te okunmasının arkasından Gergerlioğlu, 4 aylık aranın arkasından milletvekilliğine geri döndü.

2,5 YIL HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Bir haberi toplumsal medyada paylaşması sebebiyle “Terör propagandası yapmak” suçlamasıyla hakkında dava açılmış ve 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu cezanın kesinleşmesi ve hükmün 17 Mart 2021 tarihinde Genel Kurul’da okunmasıyla beraber milletvekilliği düşmüştü. Karara itiraz eden Gergerlioğlu, Meclis’te gözaltına alınmış ve 2 Nisan tarihinde de tutuklanarak cezaevine konmuştu. Bunun üstüne Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuş oldu ve Yüksek Mahkeme’nin ‘hak ihlali’ sonucu sonrası 6 Temmuz tarihinde tahliye edildi. Gergerlioğlu, 24 Haziran 2018 seçimlerinde HDP’nin Kocaeli Milletvekili olarak Meclis’e girmişti.

AYM KARARIYLA MECLİS’E DÖNEN İKİNCİ İSİM

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Enis Berberoğlu’nun arkasından Anayasa Mahkemesi kararıyla milletvekilliğine dönen ikinci isim oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku