Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Son dakika… TSK’dan “Suriye’de hava harekâtı durdu” iddialarına yanıt!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Son dakika… TSK’dan “Suriye’de hava harekâtı durdu” iddialarına yanıt!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 24 Ağustos’ta başlattığı Fırat Kalkanı Harekâtı sürerken, Türk savaş uçaklarının 22 Ekim’den bu yana Suriye’nin kuzeyinde hava operasyonlarını durdurduğu iddia edildi.

Hürriyet’in haberine göre; Suriye ordusu hava savunma sistemlerini aktive ettiği için Türk savaş uçakları hava harekâtına ara verdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Türk Hava Kuvvetleri 22 Ekim’de yaptığı son harekâttan bu yana Fırat Kalkanı kapsamında Suriye’ye yönelik hava saldırısı düzenlemezken, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de operasyonlarını azalttı.

Türk savaş uçakları, Hatay’ın karşısındaki Afrin’in güneydoğusundan IŞİD’in denetimindeki El Bab’a ilerleyen ve PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin en büyük bileşenini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) 19 Ekim’de bombalamıştı.

SURİYE YÖNETİMİ TÜRKİYE’Yİ TEHDİT ETMİŞTİ

TSK, Halep’in kuzeyindeki Maarrat Umm Hawsh bölgesine düzenlediği hava harekâtında 18 YPG hedefinin vurulduğunu açıklamıştı.

Bu saldırının hemen ardından Suriye rejimi, hava sahasına giren Türk uçaklarını düşürmekle tehdit etmişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da “Türk Hava Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzey bölgelerinde düzenlediği söylenen hava saldırıları nedeniyle çok endişeliyiz” demişti. Rusya’nın Esad rejimine bu gerginliğin ardından Pantser kısa menzilli hava savunma sistemi transfer ettiği biliniyor.

Moskova yönetiminin resmi RIA Ajansı, Fırat Kalkanı çerçevesinde Suriye hava sahasına girmek isteyen bir grup Türk savaş uçağının bu bölgedeki Rus ve Şam rejimi kuvvetleri tarafından uyarıldığını, bunun üzerine jetlerin dönmek zorunda kaldığını iddia etti. RIA Ajansı, Rus komuta merkezinin telsiz uyarısı üzerine Türk jetlerinin son anda rota değiştirdiğini öne sürdü.

TSK: IŞİD, PKK/PYD HEDEFLERİ KARADAN VE HAVADAN VURULDU

Hürriyet’in bu iddiasından kısa bir süre sonra TSK, Suriye’ye yönelik hava operasyonuna ilişkin açıklama yaptı. TSK, “Fırat Kalkanı Harekâtı’nda terör örgütleri IŞİD’in 50, PKK/PYD’nin ise 15 hedefinin karadan ve havadan vurularak imha edildiğini” duyurdu. Çatışmalarda Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) 3 askeri öldü, 4’ü de yaralandı.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap