Spektral Holding Sivas’taki Altın Madenine Talip Oldu

0

TBY Tüm ortaklık iştiraki olan Böhmit Madencilik’e ilişik Sivas’ta bulunan altın sahasının Spektral Tüm ortaklık tarafınca satın alınacağı bildirildi.

TBY Tüm ortaklık’den meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Spektral Tüm ortaklık, maden sahasını bünyesine katmak için satın alma işlemlerine başladı.

Son yıllarda yapmış olduğu maden tesis ve saha yatırımlarıyla öne çıkan Spektral Tüm ortaklık, konsolide iştiraki olan maden grubunun bünyesine Sivas’ta bir altın sahası daha katmak için emek harcama başlattı.

Spektral Tüm ortaklık Yatırım Koordinatörü Michel Sharbin, saha temlik haklarını TBY Tüm ortaklık İnovasyon Direktörü Erdal Can Alkoçlar ve TBY Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Üyesi Metehan Yeşil’den devraldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Michel Sharbin, ‘İlgili sahadaki yataklanma, kuvarsite bağıl ve porfiri yataklanma karakterleri gösteriyor.’ ifadesini kullandı.

– ‘Elde edilmiş sonuçlar genel yüzey emekleri yapmak için cesaret verici’

Sharbin, meydana getirilen ön emek harcama sonucu ortaya çıkan bulgulara ilişkin şunları kaydetti:

‘Ruhsat sahası Türkiye için fazlaca mühim olan İç Anadolu Cu-Pb-Zn metalojeni içinde yer almakta. Mevcut bakır için işletilmiş eski işletmelerin lokasyonları belirlenerek bu lokasyondaki cevherleşmenin türü, yönü, özellikleri belirlenmiş, ruhsat sahası içinde A1 ve A2 olmak suretiyle iki ayrı lokasyondan jeokimyasal çözümleme amaçlı 5 tane örnek alınarak analize gönderilmiştir. Çözümleme sonuçlarında altın (Au), bakır (Cu), kurşun (Pb) ve çinko (Zn) için anomali değerler elde edilmiştir. FG1 (cüruf örneği) ve FGM3 (kuvars) örneği haricinde FGM2, FGM4 ve FGM5 örneklerinin üçü için de Cu değerlere ulaşılmıştır. FGM2 örneği için yüzde 11 civarında toplam Pb-Zn kıymeti alınmıştır. Au için FGM2 örneğinden elde edilmiş 5,9 ppm’lik kıymet dikkat çekici bir bulgu olarak ön plana çıkmaktadır. Daha ilkin bu bölgede malum yada bilgimiz dahilinde Au kıymeti bulunmamaktadır. FGM2 örneği haricinde, FGM4 ve FGM5 örneklerinde de sırasıyla 0,16 ppm ve 0,19 ppm’lik anomali değerlere ulaşılmıştır. Elde edilmiş sonuçlar genel yüzey emekleri yapmak için cesaret vericidir. Cevherleşme A1 lokasyonunda granodiyoritik-siyenitik bir intürizyonun kontağında kuvarslı bir zonun içinde gelişmişken A2 lokasyonda cevherleşme bazaltik lavların içinde kuvarslı bir zon içinde gelişmiştir. Elde edilmiş bulgular doğrultusunda önerimiz, ruhsat sahasında daha detaylı yüzey çalışmalarının gerçekleştirilmesi yönündedir.’

Spektral Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Üyesi Emrah Tel de bazı büyük Avrupa ve Avustralya maden firmalarının işletme ruhsatına geçirmek için ihtiyaç duyulan tüm sondaj, teknik süreç ve harcamaları üstlenecekleri rödevans teklifleri sunduklarını belirterek, yegane önceliklerinin ülke ekonomisine etkin katkı bulunduğunu altını çizdi.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku