Squid Game Benzer Diziler ve Filmler: Squid Game Gibi Diziler

0

Squid Game benzer diziler ve Squid game’e benzeyen filmler: Squid Game dizisini sevenler ve Squid Game gibi diziler arayanlar için güzel bir listemiz var. Squid Game benzeri diziler arayanlar için gerilim dozu yüksek, yarışma ve hayatta kalma mantığındaki dizileri sizin için bir araya getirdik. Netflix, Blutv, Bein Movies, Amazon Prime gibi ortamlarda bulacağınız Squid Game benzeri dizi önerileri:

Squid Game Benzer Diziler

Netflix’in iki hafta önce yayına giren dizisi Squid Game büyük ilgi gördü. (Merak edenler için bkz: Squid Game konusu ve oyuncuları) Bir solukta diziyi bitirenler, Squid Game benzer diziler hangileri diye aramaya başladılar. Onlar için kolaylık amacıyla güzel bir liste oluşturduk. Önce Squid game’e benzeyen diziler listemiz var. Sonrasında ise Squid game gibi filmlerden bahsedeceğiz. Bonus olarak da Squid game benzeri bir animasyondan bahsedeceğiz.

Netflix’in yeni dizisi Squid Game, yalnızca çarpıcı görselleri ve sürükleyici aksiyonu ile değil, aynı zamanda insan ahlakı üzerine yorumlarıyla da izleyenleri büyüleyen, karanlık bir hayatta kalma üzerine Güney Kore drama dizisidir. Aslında popüler olan “Battle Royale” formatından yararlanarak, ıssız bir adanın üzücü distopik görselleriyle izleyicilerin dikkatini çekiyor. Battle Royale, türün atası olarak söylenebilecek bir sinema filmi. Oyuncuların güçlü performanslarıyla bizleri büyülüyor. Ve bu hayatta kalma üzerine başka dizileri aramaya itiyor bizleri. İşte benzer formatta yapılmış diziler ve filmler listesi:

Squid Game Gibi Diziler

1. Alice in Borderland (2020-)

Squid Game Benzer Diziler Alice in Borderland

Squid Game benzeri dizi listemizde muhtemelen Squid Game’e en çok benzeyen dizi Alice in Borderland dizisi. Japonya yapımı bir Netflix dizisi. İşsiz bir genç olan Ryohei Arisu zamanını bilgisayar oyunu oynayarak geçirir. Bir sabah uyandığında Tokyo’da hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını fark eder. Kendisini büyük bir oyunun içinde bulan Arisu ve arkadaşları hayatta kalmak için oyunu kurallarına göre oynamak zorundadır. Hayatı tehdit eden oyunlarda tek başına mücadele eden Usagi ile tanışan Arisu, bu yeni dünyanın sırrını çözmek için birlikte hareket etmeye karar verir.

Başroldekiler: Kento Yamazaki, Tao Tsuchiya, Nijiro Murakami

Dizinin IMDb puanı ise 7.8.

Alice in Borderland izle (Netflix)

2. Sweet Home (2020-)

Squid Game çıkmadan önce Netflix’teki en başarılı Güney Kore yapımı Sweet Home sayılıyordu. 10 bölümlük bu dizi sanki hayatta kalma oyunu gibi gerilim içeriyor. Dizi, insanların teker teker canavarlara dönüşmeye başlamasıyla beraber aynı binada yaşayan komşuların hayat mücadelesini konu alıyor.

Başroldekiler:Song Kang,Lee Jin-uk,Lee Si-young

Dizinin IMDb puanı ise 7.4

Sweet Home izle (Netflix)

3. Extracurricular (2020)

Güney Kore’nin bir diğer Netflix başarısı ise geçtiğimiz sene Extracurricular ile geldi. Bu dizide; bir lise öğrencisinin yanlışlıkla suçlular dünyasına karışmasıyla iki ayrı hayat yaşamaya başlaması, korkunç gerçeklerle karşılaşması, bir sınıf arkadaşının olayları fark etmesiyle beraber ikilinin kendilerini gitgide daha karanlık olayların merkezinde bulmasını konu alıyor. Dizi 10 bölümlük. Okulda silik bir görünüm çizen Oh Jisoo adlı başrolümüz, okul dışında hiç kimsenin tahmin edemeyeceği riskli bir ek işi çekip çevirir. Sonrasında iş için kullandığı telefonu kaybeder. Liseli bir gençlik dizisi gibi görünen hikaye gittikçe gerilim düzeyi artan bir diziye dönüşüyor.

Başroldekiler: Kim Dong-hee, Jung Da-bin, Park Ju-hyun

Dizinin IMDb puanı 7.7

Extracurricular izle (Netflix)

4. Liar Game (2014)

Squid Game Gibi Diziler Liar Game Squid Game Benzeri Diziler

Squid Game Benzer Diziler listesinde Japonya’dan bir dizi var. Bir çizgi roman serisinden uyarlanan bu dizide bir yarışma var. Amaç tamamen yalan söyleyip diğer yarışmacıları kandırmak. En büyük dolandırıcı 10 milyar wonluk büyük ödülü alacak. Yarışma oyuncuları içerisinde birisi tüm sistemi bozuyor, çünkü onun kimin yalan söyleyip söylemediğini anlayabilme kabiliyeti var.

IMDb puanı ise 7.6.

5. Black Mirror (2011-)

Black Mirror da Netflix yapımı bir dizi. Değişik konularda birbirinden bağımsız bölümler izleten dizinin genel yapısı Squid Game gibi, distopik konular üzerine yazılmış. Her bölümünde bambaşka hikayeler ve oyuncular var. Black Mirror’da distopyalar üzerinden çağımızın teknolojiyle olan mücadelesini ele alıyor. İnsan doğası üzerinde enfes bir dizi…

Dizinin IMDb puanı 8.8.

6. Sense8 (2015-2018)

Dünyanın dört bir yanından farklı kültürlerde yaşayan 8 farklı kişinin hayatını konu alıyor dizi. Wachowski Kardeşler’in 10 bölüm olarak planan dizisi, dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan ve gizemli bir şekilde birbirleriyle bağlantıları olan 8 ayrı kişiyi merkezine alıyor. Birleşik Krallık, Seoul, Mumbai, Nairobi, Berlin, Mexico City, San Francisco ve Chicago’yu mesken tutan Sense8; her bölümde buralarda yaşayan bir karakteri yakından tanıtıyor. Bu 8 kişiden bazıları bir araya gelmeye çabalarken, bazıları ise birbirini öldürmeye çalışacak. Yaşananları hem hayalleri hem rüyaları aracılığıyla  gören bu insanlar gittikçe birbirleriyle yakınlaşıp bağ kurmaya başlıyorlar. Jonas isimli bir karakter ise bu 8 kişiye yardım amacıyla karşılarına çıkıyor.

Oyuncular: Doona Bae, Jamie Clayton, Tuppence Middleton

Fantastik öğelerle dolu dizinin IMDb puanı 8.3.

7. Memories of the Alhambra (2018)

Çekimlerinin büyük bir kısmı İspanya’da geçen bu Güney Kore dizisinde, Endülüs’te bulunan El Hamra Sarayı’nda yaşanan gizemli olaylardan ilham alarak tasarlanmış bir oyunumuz var. Bildiğiniz oyunlar gibi değil, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisiyle işliyor oyun ve ana karakterlerimiz, kendilerini yaşanan olayların oyun mu gerçek mi olduğunu anlamaya çalışırken buluyorlar. Kişilerin dünya ile arasında algılarını bozabilmekte olan bir arttırılmış gerçeklik oyunu geliştiricisini bulabilmek amacı ile İspanya’nın Granada şehrine gitmekte olan bir yatırım şirketi CEO’sunun etrafında dönmektedir.

Yayınlandığı ülkede reyting rekorları kıran dizinin IMDb puanı 7.8.

8. W – Two Worlds (2016)

Squid Game benzeri diziler listesinde yine bir Güney Kore dizisi… Kurgu ve gerçekliğin karıştığı bir diğer Güney Kore dizisi ise ‘W’. Ana karakterimiz Yeon-joo, kendisini bir çizgi romanın içinde buluyor ve bir süre sonra da çizgi romanın farklı bir evrende gerçekten yaşanmakta olduğunu fark ediyor. Ancak çizgi romandaki hava pek günlük güneşlik değil; ortada çözülmemiş bir cinayet olayı ve zanlısı bulunuyor. Yeon-joo aynı zamanda çizgi romanın ana karakteriyle tanışınca olaylar zinciri başlıyor… Süper zengin ve “W” isimli webtoondan bir karakter olan Kang Chul (Lee Jong Suk) ile gerçek dünyada bir cerrah olan Oh Yeon Joo (Han Hyo Joo) arasında yer alan aşk hikâyesi anlatılmaktadır.

Oyuncular: Lee Jong-suk, Han Hyo-joo, Park Min-ha

Dizinin IMDb puanı 8.1.

9. 3% (2016-2020)

Brezilya yapımı bu dizi de Squid Game benzer diziler arasında yer alabilir. 3% isimli dizi, aynı Squid Game gibi fakir insanların maddi sıkıntılarından daha iyi bir hayat sürmek amacıyla birbirleriyle yarışmasını konu alıyor! 4 sezonluk diziyi Netflix’te bulabilirsiniz. İkiye bölünmüş dünyada bir taraf modern, zengin bir yaşam sürerken diğer taraf ise ekonomik açıdan oldukça kötü, sefalet ve yoksulluk içinde hayatta kalmaya çalışmaktadır. Zorlu şartlarda yaşayan insanlara dünyanın daha iyi olan tarafına geçmek için bir şans verilir. Fakat bu şansı elde etmek hiç kolay olmayacaktır. Çünkü aday olan insanlardan sadece %3’ü sefaletten kurtulabilecektir.

Oyuncular: Bianca Comparato, Vaneza Oliveira, Rodolfo Valente

Dizinin IMDb puanı ise 7.4.

10. The OA (2016-2019)

Bu Netflix orijinal dizisinde 7 yıldır kayıp olan kör bir genç kadın, onca senenin ardından evine gözleri düzelmiş şekilde geri dönüyor. Sırtında ise kendisinin bile hatırlamadığı için açıklayamadığı derin bir yarası var. İnsanlar kendisini sorguladığında ise ismini bile hatırlayamadığını fark ediyorlar. Bazıları onun mucize olduğunu düşünürken bazı insanlar tehlikeli olduğunu öne sürüyor.

Fantasik türdeki bu dizinin IMDb puanı 7.8.

11. Snowpiercer

Dünyanın buzla kaplandığı bir dönemden yedi yıl sonrasında hayatta kalabilmeyi başaran çok az insan vardır. Yaşanan büyük felaketten sonra hayatta kalmaları Snowpiercer adında, kürenin etrafında dönen yuvarlak ve devasa trende yaşamaları sayesinde olur. İnsanların farklı olanaklara sahip bir şekilde yaşamını sürdürdüğü Snowpiercer, birbirinden adaletsiz durumlara ve zorlu yaşam koşullarına ev sahipliği yapar. Jennifer Connelly ve Daveed Diggs’in başrollerini paylaştığı dizinin oyuncu kadrosunda ayrıca Mickey Sumner, Susan Park, Benjamin Haigh, Sasha Frolova, Katie McGuinness, Alison Wright, Annalise Basso gibi isimler yer alıyor.

12. Lost

Belki de bu türün ilk örneği diyebileceğimiz efsane dizi Lost’u da buraya yazmasak olmazdı.
Oceanic Havayolları’nın Sidney-Los Angeles seferini yapan 815 sefer sayılı uçağı, okyanus üzerinden geçerken, manyetik bir alana kapılarak büyük bir adaya düşer. Fakat önceleri sıradan, tropik bir ada gibi görünen bu kara parçasının, kazazedelerin her birinin hayatını farklı biçimde değiştireceğinden habersizdirler
Oyuncular: Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway

Squid Game Gibi Filmler

 

1. Battle Royale (2000) Ölüm Oyunu

Squid Game gibi filmler arayanlar için ilk örneğimiz Battle Royale… Aslında türün atası diyebiliriz bu film için. Battle Royale, aynı isimli bir romandan uyarlanmıştır. Olay, yakın gelecek olarak tabir edilen 2000 yılından sonra Japonya’da, hükümetin gençlerin neden olduğu şiddet eylemlerinden dolayı onlara olan güvenini ve inancını kaybetmesiyle onlardan korkmasından ötürü “BR” (Batoru Rowaiaru) yasaları ortaya çıkarılmıştır. “Battle Royale” kanunlarına göre her yıl ülke içinden rastgele bir lise sınıfı seçilir ve bu sınıfın öğrencileri yerini yine hükümetten kimsenin bilmediği bir adaya götürülürler.

Bu seneki “Battle Royale” için Nobu’nun sınıfı seçilir. Nobu ve arkadaşları hükûmet tarafından “Battle Royale” adasına kaçırılırlar. Adada onları öğretmenleri Takeshi karşılar ve oynayacakları oyunun kurallarını açıklar. Kurallar basittir, Nobu ve 41 arkadaşından sadece bir kişi adadan canlı olarak ayrılabilecektir. Hükûmet tarafından gençlere içinde farklı silahlar ve yeterli miktarda yiyecek bulunan bir çanta verilir. Gençler, adadan canlı çıkabilmek için 3 gün içinde birbirlerini öldürmek zorundadırlar. Kurallara göre belirtilen süre dolduğunda hâlâ birden fazla öğrenci hayatta kaldıysa, her birinin boyunlarına takılı vaziyette duran tasmalar otomatik olarak patlayacaktır. Kurallara karşı gelen gençler yönetim tarafından öldürülecektir. Bir gün öncesine kadar sınıf arkadaşı olan 42 genç, hayatta kalmak için birbirlerini acımasızca öldürmeye başlarlar.

Filmin IMDb puanı 7.6.

2. The Hunger Games (2012)

Battle Royale ile benzerliği uzun süre konuşulan The Hunger Games ise Suzanne Collins’in aynı isimli kitap serisinin Hollywood uyarlaması. Bilim kurgu türündeki filmde distopik bir dünyada her sene köylerden gençler seçilerek başkente getiriliyor, çeşitli silahlar kullanarak birbirleriyle savaşmak zorunda bırakılıyorlar. Biz de ana kahramanımız Katniss Everdeen’in yarışmalara katıldıktan sonra başına gelenleri izliyoruz…

Filmin IMDb puanı 7.2.

3. As The Gods Will (2014)

Yukarıda bahsettiğimiz yapımlara oldukça benzeyen bu filmde yönetmen koltuğunda karanlık temalardaki ustalığıyla bilinen Takashi Miike oturuyor. Liseli öğrencilerin sebebini bile bilmeden kendilerini ölüm kalım savaşı içinde buldukları filmde de klasik Japon oyunları odak noktası oluyor. Öğrenciler de oyunları çözmeye çalışırken bir yandan tüm yaşananların nedenini sorguluyorlar. Film ilk sahnelerinden itibaren son derece ağır vahşet sahnelerine sahip, uyarmış olalım.

Filmin IMDb puanı 6.4.

4. Nerve (2016)

Bu filmde, gençler arasında yaygınlaşmaya devam eden, internet üzerinden oynanan ve başardığınızda para ödülü kazandığınız bir ‘cesaretlilik’ oyunu işleniyor. Lise öğrencileri Ian ve Vee de etraflarında gittikçe daha sık oynanan bu oyun çılgınlığının peşine düşmeye karar veriyorlar. En başta zararsız görünse de oyundaki görevler gitgide daha tehlikeli bir hal alıyor.

Filmin IMDb puanı 6.5

5. Cube (1997)

Bu Amerikan filminde birbirlerini hiç tanımayan 6 yabancı, kapıları sonsuz odalara açılan dev bir küpün içerisinde uyanıyorlar.  Dışarı çıkmak için de zamanla her birinin ayrı bir yeteneğe sahip olduğunu anlıyorlar. Bir polis, matematik dehası, bina tasarımcısı, doktor, kaçış ustası ve engelli bir adamın içine sıkıştıkları bu küpten kaçış uğraşlarını izlerken neden buraya kapatıldıklarının sebebini arıyoruz.

Filmin IMDb puanı 7.2.

6. The Purge (2013)

Suçların arttığı ve hapishanelerin ağzına kadar dolduğu Amerika’da, hükümet tüm cezaların kaldırıldığı 12 saatlik bir zaman dilimi sunuyor insanlara. Polis aranamıyor, hastaneler kapatılıyor, cinayet bile suç olmaktan çıkıyor. Başrolde ise bu geceyi zarar görmeden atlatmaya çalışan bir ailemiz var. Ancak gece yarısı kapılarını çalan yabancı ardı arkası kesilmeyen bir serüvenin başlangıcı oluyor aile için.

Filmin IMDb puanı 5.3.

 

7. Kaiji (2009)

Filmin ismini aldığı ana karakterimiz Kaiji, liseden mezun olduktan sonra Japonya toplumunun içine karışmaya çalışan ve iş arayan bir genç. Tüm uğraşları boşa gidince de kendisine içkiye ve kumara vuruyor. Aradan geçen iki yıl boyunca Kaiji’nin durumu gittikçe kötüleşiyor, derken kapısını borç aldığı tefeci Endo çalıyor. Kaiji’ye iki seçenek veriyor; ya 10 sene boyunca uğraşıp borcunu öde ya da bu gece kumar oynanacak bir gemiye bin ve kazan. Kaiji hayatının en olaylı gecesini yaşamayı seçiyor…

Filmin IMDb puanı 6.4.

8. Ready or Not (2019)

Bu filmde Grace isimli karakterimiz, müstakbel eşinin ailesine kendisini sevdirmek için elinden geleni ardına koymuyor. Ancak bu güçlü ve zengin ailenin oldukça tuhaf ve zalim bir geleneği var: Düğün gecesinde tüm aile yeni gelini avlamaya çalışacak! Mutlu evlilik hayalleri kuran Grace için düğün töreni zor ve kanlı bir kaçma kovalama macerasına dönüyor anlayacağınız.

Gerilim ve kara mizah filmin IMDb puanı 6.9.

Bonus: Squid Game Gibi Anime

Sword Art Online (2012-)

Listedeki tek anime olan bu yapım 2022 senesinde geçiyor. ‘Sword Art Online’ isimli yeni bir oyun yayınlanıyor ve katılımcılar özel kasklar takarak sanal gerçeklik oyununa bağlanıyorlar. Ancak bir süre sonra 10 bin oyuncu girdikleri bu oyunun içinden çıkışlarının olmadığı, oyunda hayatlarını kaybederlerse gerçek hayatta da öldüklerini fark ediyorlar! Kurtulmalarının tek yolu ise 100. seviyeye ulaşıp son düşmanı alt etmek.

Animenin IMDb puanı 7.6.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku